Hapud laenud tekitasid Sampole kahjumi

Kaisa Tahlfeld 06. mai 2009, 00:00

Mullu esimeses kvartalis oli Sampo kasum 124 miljonit krooni, laenude allahindluse kulu oluline suurenemine kukutas selle tänavu esimeses kvartalis 54 miljoni krooniseks kahjumiks.

"Olen rahul esimese kvartali tugeva tulemusega," kinnitas Rehe. "2009. aasta esimene kvartal kujunes majanduse languse faasiks. Sampo Panga tegevuse põhisuunad olid efektiivsuse oluline tõstmine ja laenuportfelli juhtimine," jätkas ta.

Sampo Pank säilitas ärimahud ja kasvatas kogutulu aastaga 13 protsenti. Samal ajal suutis pank kulusid märkimisväärselt kokku hoida ning jätkas laenuportfelli konservatiivse hindamise poliitikat, ütles Rehe.

"Portfelli kvaliteet sõltub meie laenuklientide majanduslikust aktiivsusest, üldiselt hindame oma laenuportfelli kvaliteedi stabiilseks, kuid olulised muutused majanduses võivad suurendada laenude allahindlusi järgnevates kvartalites," rääkis ta ning lisas, et pank jälgib teraselt oma eralaenuklientide laenude teenindamise kvaliteeti, eriti pärast uue töölepinguseaduse jõustumist 1. juulil.

"Praeguses väga kiiresti muutuvas majanduses on raskendatud kasumi prognoosimine järgnevateks kvartaliteks," sõnastas tegevjuht ettevaatlikult oma tulevikunägemuse.

Teatavasti polnud Sampo Pank ainus, kelle esimese kvartali tulemuse ees oli priske miinus.

Eesti Panga finantssektori poliitika allosakonna juhataja Jana Kask ütles, et arvestades pankade mulluseid suhteliselt suuri kasumeid, mis valdavalt tallel pankade reservides, pole olukord sugugi hull, sest on olemas puhvrid ka kahjumitega toimetulekuks. "Pankade kvartalitulemusi on mõjutanud eelkõige varasemate kvartalitega võrreldes suuremad allahindlused," selgitas Kask.

Veel tõi ta esile, et pankade esimese kvartali tulemusi mõjutas küllalt olulisel määral netointressitulu kahanemine.

Tulevikku vaadates eeldas Kask, et nõrga majandusväljavaate taustal mõjutavad laenude allahindlused pankade kasumlikkust tõenäoliselt kogu tänavuse aasta jooksul ning need võivad kohati osutuda suuremaks pankade tegevustuludest.

"Majanduskeskkonna halvenemisega on pangad suurendanud provisjone ja see paistab ka tulemustest. Samas on pangad suurendanud tegevuse efektiivsust, mistõttu pangandustegevuse tulem on olnud suhteliselt hea," ütles SEB juhatuse esimees Ahti Asmann.

SEB teenis esimeses kvartalis 40 miljonit krooni kahjumit, aasta varem samal ajal oldi 13 miljoniga plusspoolel.

"Laenuportfellide kvaliteedi halvenemine on olnud ette näha ning provisjonide osas on juba mõnda aega olnud õigustatud konservatiivne lähenemine," ütles Asmann, lisades, et nad on raskemates aegadeks hästi valmistunud.

Kindlasti jälgime teraselt laenuportfelli kvaliteeti ja hindame selle vastavust väliskeskkonna muutustele. Meile annab kindlust teadmine, et Nordea on Euroopa viie kapitaliseerituma panga hulgas.

Nordea on Põhjamaades ainus pank, kelle reiting püsib varasemal tasemel Aa1, mis on kaks pügalt parem kui teistel pankadel Reitingiagentuur Moody's on viimasel ajal langetanud nii SEB, Swedbanki kui ka Danske Banki reitinguid.

Edasised liikumised panganduses on tugevalt seotud reaalsektoriga. Kui majandusel läheb kehvasti, avaldab see loomulikult mõju ka pankadele. Kui aga majandus hakkab kiiresti taastuma, taastub ka pangandussektor seda kiiremini.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing