Vanad sõbrad asutasid uue pangaäri

Kadri Paas 07. mai 2009, 00:00

Investeerimisfirma nõukogu esimees ja suuromanik Rain Lõhmus rääkis Äripäevale, et tema paigutas ettevõtte aktsiakapitali kaks-kolm miljonit eurot.

"Ma nüüd täpset numbrit ei mäleta, aga see oli ikka kümneid miljoneid kroone. Ma paigutasin raha nii era- kui ka juriidilise isikuna," ütles Lõhmus. Ta oli enda väitel ülejäänud rahapaigutajatega võrreldes kõige heldema käega.

Lõhmuse sõnul ei reklaaminud nad aktsiaemissiooni laialt välja.

"Andsime meie töötajatele võimaluse ettevõttesse investeerida. Ma arvan, et suurem osa tuli isegi sealt. Kõik töötajad said võimaluse. Ja teiseks olid mõned vanad tuttavad. Kriteeriumiks oli, et nad oleksid vanad tuttavad, omaksid varasemat kogemust panka investeerimisel ja paratamatult pidi neil olema ka raha," lisas suurinvestor muiates.

Ta ei nimetanud küll ühegi "vana tuttava" nime, kuid täpsustas, et suuremal või väiksemal määral on uued LHV Groupi investorid olnud varem kõik hingusele läinud Hansapangaga seotud, olnud näiteks panga aktsionärid. "Ainult ühel inimesel on olnud mingi muu äri," ütles Lõhmus.

Milliste summade eest uued investorid aktsiaid märkisid?

"Ma ei tahaks teiste inimeste asjadest neilt luba küsimata rääkida. Oli ka miljoni euro paigutusi," märkis pankur.

Lõhmus ei taha kuulda mõttekäiku, justkui saaks LHV Pangast uus Hansapank. "Ei, ma ei tahaks minevikku korrata. Ma siiski ütleksin, et Hansapank sündis igapäevatööd tegevate inimeste kätega. Aga see, kes uusi panku ehitab, on eelkõige ikka uus põlvkond," ütles ta.

Lõhmus omab eraisiku ja Lõhmus Holdingsi kaudu LHV Groupist mai alguse seisuga kokku 51 protsenti.

LHV Groupi nõukogu liige Heldur Meerits ütles päev enne panga tegevusloa saamist, et investeerimisfirmal on jätkuvalt kindel soov ja tahtmine pangaks saada. Samas soovitas ta LHV pangastumise kohta käivad küsimused esitada Lõhmus, Haavel & Viisemanni, 100protsendiliselt LHV Groupile kuuluva investeerimisfirma juhatuse liikmele Erki Kilule.

"Mina olen LHVs kõrvalseisja. Nõukogu liige, aga igapäevase ettevõtte käekäiguga ei tegele," jäi Meerits tagasihoidlikuks.

Kui Meerits jaanuaris LHV nõukogu liikmeks sai, ütles ta Äripäevale nii: "Ma investeerin sinna raha ka, kuid enne detailide selginemist ma numbritest rääkida ei tahaks. Kuid tuleb kapitali suurendamine ja selles ma löön küll kaasa." Paraku hoidis ärimees ka sel nädalal rahast rääkides madalat profiili.

Uue panga juhi Erki Kiluga õnnestus Äripäeval rääkida päev enne panga tegevusloa saamist. Siis ütles Kilu, et nende pangaks saamine on praegu "menetlemise staadiumis ja 15. maiks peab see olema menetletud".

Kilu kinnitas üleeile, et võrreldes aprilli alguse seisuga on LHV Groupis varasema 17 investori asemel tõesti tervenisti 34 investorit, kusjuures varasemast 14 erainvestorist on praeguseks saanud 22 erarahastajat. Samas keeldus ta nimetamast, kes ja kui palju alustavasse panka raha paigutasid.

"Ootame ära finantsinspektsiooni otsuse meie litsentsitaotluse kohta. Pärast seda kommenteerime kõiki plaane ja neid tegevusi, mida oleme siiani teinud. Praegu ma poolikut infot välja ei anna," oli Kilu teisipäeval resoluutne.

Eile pärastlõunal üritasin uuesti Erki Kiluga ühendust saada, kuid alustava panga turundusjuhi Andres Kase arvates ei olnud LHV juhatuse liikmel ka eile, pärast pangandusloa saamist midagi teisipäeval väljaöeldule lisada.

Telefonile ei vastanud ka LHV Panga nõukogu liikmed Heldur Meerits, Tiina Mõis ja Hannes Tamjärv.

Küsisin, miks ja kui palju on tulevase panga juhatuse liikmed alustavasse panka oma raha investeerinud. Paraku - erinevalt panga suuromanikust Rain Lõhmusest - ei nimetanud keegi neist enda rahapaigutuse suurust.

IT- ja arendusjuht, juhatuse liige Jüri Heero: "Kahjuks ei soovi ma oma isiklikke rahaasju avalikkuse ees kommenteerida."

Finantsjuht, juhatuse liige Kerli Lõhmus: "Ei pea vajalikuks antud teemat ega osaluse suurust avalikkusele kommenteerida."

Privaatpanganduse juht, juhatuse liige Indrek Nuume: "Teie lahkel loal jätan ma oma isiklike investeeringute ulatuse ja põhjused kommenteerimata."

Balti analüüsiosakonna juht, juhatuse liige Erki Kert: "Jätaksin neile küsimustele vastamata."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing