Narva hooldekodu hange kütab kirgi

Koit Brinkmann 22. mai 2009, 00:00

Ammu pole Narvas saladuseks, et aastaid liikusid linnahanked ja linnale kuuluv kinnisvara kindla seltskonna kaudu. Piirilinna eelmisel aastal tõsiselt raputanud läbiotsimised linnavalitsuses, linnaametniku pistisekahtlusega kinnipidamine ning mõjuvõimsa linnavoliniku vahi all viibimine ei paista aga sama seltskonna indu kahandavat, seda vähemalt hiljutise hooldekodu hanke valguses.

Linnavalitsuse korraldatud riigihanke tulemus ning sõlmitav rendileping seisiski veel volikogu heakskiidu taga.

Kuid selgub, et volinikud pole näinud ei hanketingimusi ega ka rendilepingut, lisaks tekitab neis küsimusi võitjafirma Castnix Invest OÜ taust.

Selle peale pragab keskerakondlasest volikogu esimees Mihhail Stalnuhhin läbi samuti Keskerakonda kuuluva linnapea Tarmo Tammiste, et asi on kehvalt ette valmistatud ja üleüldse on linnavalitsuse töö mitmes asjas vilets.

"Vihastasin tõsiselt välja. See oli otseselt abilinnapea Aleksander Ljudvigi tegematajätmine, mille eest peaks ta vastutama," kinnitab Stalnuhhin järgmisel päeval oma ägestumist.

Ljudvig räägib aga, et lepingu avalikustamata jätmine tuleneb sellest, et võitjafirma juristid panid sellise punkti lepingusse.

Mis salajane leping see on, imestab volikogu opositsionäär, Isamaa ja Res Publica Liidu liige Ants Pauls. "Ju loodeti, et hange ei tõuse teemaks ja kinnitatakse vaikselt ära. See on järjekordne korruptsioonilõhnaline lugu," lisas ta.

Kuigi Stalnuhhin ütles, et teda ei huvita, kes on võitnud firma omanikud, on opositsiooni teine liige Nadežda Sinjakova kindel, et volikogu esimees teab hankekomisjoni liikmena nii Castnix Investi omanikke kui ka neid, kes on tegelikult võitjafirma taga.

Naise sõnul paistavad kogu skeemi tagant linnavoliniku, kohalikuks kuberneriks kutsutava Aleksandr Moissejevi, linnapea endise nõuniku Vadim Orlovi ning nendega seotud isikute kõrvad.

Skeem on iseenesest lihtne ja lollikindel. Arendaja ehitab linna maale, millele ta on saanud 50 aastaks hoonestusõiguse, eakate hooldekodu, mida linn hakkab rentima, makstes iga kuu üle poole miljoni krooni. Lisaks maksab linn veel kommunaalkulude ja eakate hooldeteenuse eest.

Leping tagab 25 aastaks linnalt püsiva rahavoo, arvestuste järgi kokku 155 miljonit krooni, seega pole arendajal hooldekodu ehitamiseks pangalaenu saamine mingi probleem. Piltlikult sentigi oma raha kulutamata tagab Castnix Invest endale mõnusa sissetuleku.

"Linnale on see kasulik tehing, hakkame vähem maksma, kui praegu Narva-Jõesuule selle eest tasume ja saame lisaks 60 protsenti rohkem kohti," kiitis Stalnuhhin hanget.

Ecocity OÜ kaudu 75 protsenti Castnix Invest OÜst omav Julia Tuštšenko ütles, et tema pole lepingut näinud ega pole ta ka osalenud dokumentide koostamisel. Leningradi Ülikooli juuradiplomiga Tuštšenko töötas veel mõne aasta eest Narva linnavaraametis juristina.

Lisaks eraldatakse kolm miljonit krooni linna raha alale, kuhu jäävad ka tulevase hooldekodu krundid Daumani 4b ja 4c. Paulsi arvates on see kuivendamise projekt ja hooldekodu hange omavahel seotud. "Ollakse nii ülbed, et tehakse, mida tahetakse. Linna rahaga tahetakse hooldekodu ehitusealune maa ära kuivendada," sõnas ta.

"Võite ära trükkida, opositsioon võib p… minna oma lollide fantaasiatega!" prahvatas Stalnuhhin selle peale telefoni. "Eks nad peavad mingi järjekordse spekulatsiooni üles viskama."

Castnix Investi juhatuse liige Anatoli Ivanovi sõnul ta ei tea, kas nad võitsid konkursi või mitte. "Jah, me osalesime konkursil, kuid kuni volikogu pole tulemusi kinnitanud, on võitmisest mõttetu rääkida."

Nii Tuštšenko kui ka Ivanov lükkavad kategooriliselt tagasi, et nende firma taga seisavad Moissejev ja Orlov. Mõlema sõnul on nad neid nimesid kuulnud, aga tuttavad nad meestega ei ole.

Hanke võitja ja rendilepingu kinnitamine läheb täna volikogus teisele lugemisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing