Amet püüab dividendist sotsiaalmaksu pigistada

Anne Oja 04. juuni 2009, 00:00

Teisipäeval jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus maksuvaidluses, kus maksuhaldur hindas äriühingu Wasp Project ainuosanikule ja töötajale Hannes Rosinale makstud dividendid ümber palgaks.

Nii halduskohus kui ka ringkonnakohus nõustusid seisukohaga, et maksuhalduril on õigus hinnata, kas mingi väljamakse näol on tegemist dividendi, juhatuse liikme tasu või töötasuga, teatas maksuamet.

Jõustunud maksuvaidluses leidis ringkonnakohus, et maksustades tuleb ettevõtjaid kohelda võrdselt.

Maksu- ja tolliameti juriidilise osakonna juhataja Villy Lopman tundis heameelt kohtuotsuse üle, mis pidas maksumaksja kavalust tehingute vormistamisel väheoluliseks.

"Kõnealune kohtulahend lõpetas vaidluse selle üle, kas on üldse võimalik dividende hinnata ümber palgaks või juhatuse liikme tasuks. Kohus kinnitas maksuhalduri seisukoha õigsust - see on lubatud," kommenteeris Lopman.

Kuna dividendide maksustamises palgana pole riik kehtestanud selgeid seadusi ega maksuhaldur andnud täpsustavaid juhendeid, ei olnud maksusumma lõppenud vaidluses maksumaksja jaoks piisaval määral ettenähtav. Seetõttu tühistas ringkonnakohus maksuotsuse, nõustudes muus osas täielikult maksuhalduri seisukohtadega.

Maksumaksjate liidu juhatuse liikme Lasse Lehise sõnul pani maksu- ja tolliamet jõustunud ringkonnakohtu otsuse tõlgendamisega pisut mööda. Dividendide maksustamiseks palgana tuleks muuta seadust.

"Kui riigikohus ei võtnud menetlusse, ei saa sellest veel järeldada, et dividendi võib maksustada," rääkis Lehis Äripäevale. "Võib tõesti oletada, et maksuamet teeb juhendi valmis. Aga kui kohus leiab, et see on puudulik, kaotab maksuamet jälle."

Lehis lisas, et paljude juristide hinnangul ei piisa üksnes dividendide palgana maksustamise juhendist, vaid selleks tuleb muuta maksuseadusi. "See peaks olema seaduses, näiteks mingi protsendi või valemina," selgitas ta. "Muidu võib olla nii, et tuleb jälle vaidlus ja siis riigikohus ütleb, et ei, peab olema seaduses."

Lehis ütles, et kirjutas 1999. aastal dividendide maksustamise valemi tulumaksuseadusse, kuid kõik kõrvalteemad kustutati ajanappuse tõttu eelnõust. Põhiteemaks oli toona ettevõtete vabastamine tulumaksust, kui kasum firma arengusse investeeritakse.

"Hiljem pole sellega tegeletud," sõnas Lehis. "Ma arvan, et ka juhendiga ei saa nad (maksu- ja tolliamet - toim) esimesel katsel hakkama."

Wasp Projecti omanik ja juht Hannes Rosin tunneb heameelt, et väike firma andis maksuametile vastu nina.

"Ringkonnakohus andis võidu meile," tõdes ta maksuameti tõlgendusest kuuldes. "Mina ütleksin, et see on puhas töövõit, kui tugevam tuleb väiksemale kallale ja väike saab talle vastu nina anda."

"Tundub kuidagi imelik, et maksuamet omab õigust otsustada, kui palju peab ettevõtja endale palka maksma ning milline võib olla tema ettevõtte kasum," sõnas Rosin ja ütles, et soovitab maksuametil kehtestada järgmiseks ebaefektiivsusmaksu ning maksustada kõik ettevõtted, mille kasum jääb alla maksuameti seatud latti.

Äripäev küsis, mida soovitada ettevõtjatele, kes hingevärinaga dividendide sotsiaalmaksustamist ootavad.

Rosin ütles: "Soovitan neil maksta ausalt makse ning tutvuda kindlasti maksu- ja tolliameti loodava uue ja huvitava juhendiga. Lisaks soovin jõudu ja kindlat meelt vaidluses maksuametiga neile ettevõtjatele, kes sattusid maksuameti järjekordse kampaania ohvriks ehk kes sattusid uurimise alla kapitali vähendamisega vahetult enne seadusemuudatusi."

Maksuadvokaat Ivo Raudjärve hinnangul serveeris maksu- ja tolliamet oma kaotusi võiduna.

Sarnane juhtum leidis aset maksuvaidluses Balteco endise omaniku Mati Vanniga, kus ameti juriidilise osakonna juhataja Villy Lopman ütles Äripäevale, et kohus jagas maksuametnike seisukohti, kuid tõlgendas vaidluse faktilist külge ametnikest erinevalt.

Seetõttu loobus maksuamet kassatsioonkaebuse esitamisest ning lasi maksumaksja võiduga lõppenud ringkonnakohtu otsusel jõustuda.

Vaidluses Wasp Projecti omaniku Hannes Rosinaga kaebas maksu- ja tolliameti otsuse küll edasi, kuid riigikohus ei võtnud apellatsioonkaebust menetlusse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing