Riik käitus laovarude soetajaid trahvides õigesti

Anne Oja 05. juuni 2009, 00:00

Euroopa Kohtu hinnangul on seaduslikud nii üleliigsete laovarude arvestamise meetodid kui ka selle eest maksunõudega tasu nõudmine.

"Ma peaks kindlasti ütlema, et hea tunne on," kommenteeris põllumajandusministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup. "Praegune kohtu eelotsus kinnitab, et ametnikud on teinud head tööd, iseasi, kuidas see ettevõtetele meeldib," lisas asekantsler.

Oopkaubi hinnangul jätkuvad nüüd need kohtuvaidlused, mis Euroopa Kohtu seisukohta ootasid. "Ma usun, et kohtuprotsessid lähevad nüüd täie hooga edasi, riigile tähendab see, et tuleb kolm-neli inimest jälle tööle panna."

Kohus leidis ka, et üleliigsete laovarude koguse määramisel ja nende eest tasu nõudmisel ei mängi rolli see, kas ettevõtja sai pärast 2004. aasta 1. maid nende varude arvel lisatulu või mitte.

Oopkaup lisas, et Eestile määratud nõue oli algselt üle 700 miljoni krooni. Euroopa Komisjon tegi 25 protsenti hinnaalandust, sest raha kogumise kulud on suured. Nn üleliigsete laovarude eest tuli Eestil ELile tasuda neljas võrdses osas. Kolm makset on juba tehtud ja viimane osa oli kirjutatud tänavusse riigieelarvesse.

"Raske vastata," kostis Oopkaup küsimuse peale, kui paljud viie aasta tagused spekuleerijad veel tegutsevad ning maksevõimelised on. "Osa neist tehtigi vaid ühekordseks tehinguks," lisas Oopkaup.

Laotrahvi kohtus vaidlustanud ASi Balbiino juht Jaak Muug viibis eile Riias, kuid lubas teemat kommenteerida esimesel võimalusel. Veebruaris kinnitas ta, et on veendunud, et ei ole seadust rikkunud, vaid on tegelenud tavapärase majandustegevusega.

Luterma (endine Kalev) õigusteeninduse juht Allan Viirma ütles Äripäevale veebruaris, et kuna laovaru maksuotsused on kohtus vaidlustatud, on trahvisummast vara rääkida. Meedia andmetel ulatub magusavabriku suhkrutrahv 130 miljoni kroonini.

Suhkruga spekuleerinud Bumiller, millelt maksuamet 81 miljonit krooni nõudis, läks 2006. aasta sügiseks pankrotti. Põlva Piimaga lepinguliselt seotud ja enne 2004. aasta maid piimapulbrit ning võid varunud Montex Eesti on juba mitu aastat likvideerimisel. Trahvi vastu võitlesid kohtus ka Pärnu Õlu, Tarco Vein, Ösel Foods, Linda Nektar, Maag, Altromax, Teskatel ja Hadleri Toidulisandid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing