Pevkur: uus määr 4,5%

Katre Pilvinski 10. juuni 2009, 00:00

Riigikogu käsitles esimesel lugemisel valitsuse algatatud töölepingu seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on tagada töötukassa jätkusuutlikkus.

"Rahandusministeeriumi musta stsenaariumi järgi on järgmise aasta esimeseks kvartaliks töötukassa reservid otsas ja töötutele pole võimalik raha üldse maksta. Teen ettepaneku tõsta töötuskindlustusmakse kas 4,2%-le või 4,5%-le," rääkis Pevkur.

Eksrahandusminister Ivari Padar ütles, et töötuskindlustusmakse määra tõstmine 4,2%-le või 4,5%-le on proportsiooni küsimus. "Selge on see, et me peame seisma selle eest, et töötuskindlustus oleks olemas ning et see oleks proportsionaalne ja mõistlik."

Keskerakonna liige Aivar Riisalu ütles, et ta ei poolda töötuskindlustusmaksu tõusu 4,5%-le, sest see on igal juhul maksutõus, mis ilmselt jagatakse tööandja ja töötaja vahel. "Aga samas, kui see on riigi ja kogu selle süsteemi päästmise seisukohalt tähtis, siis ilmselt ajutise vahendina ma seda pooldan. Ega meil valikuid pole."

"Arvan, et oleme kogu selle töötuse kompensatsiooniga läinud rikaste riikide leeri," lisas ta. "Olukord on jama - ettevõtjate keeles öeldakse selle peale, et oleme pankrotis. Sisuliselt oleme pankroti kursil ja seetõttu peab otsuseid langetama. Küsimus pole enam, kas õige või vale otsus. Iga otsus on hea, mis aitab inimestel ja riigil ellu jääda," rääkis Riisalu.

Tema arvates ei tohiks näiteks kaudseid makse enam tõsta. "Käibemaksu oleks kõige mõttetum tõsta. Otseste maksude rakendamine on mõistlik ja töötuskindlustusmaks on selles mõttes otsene maks, et teatakse, mille pealt seda võetakse," ütles Riisalu.

Seoses riigikogu istungi lõppemisega jäi küsimuse käsitlus pooleli. Jätkatakse tänasel istungil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing