Vilniuse börsi pensionisammas

Tarvo Vaarmets 03. august 2009, 00:00

Umbes nädal tagasi lugesin LHV koostatud Eesti Telekomi analüüsi, seal oli kenasti ära toodud meie börsihiiglase võrdlus sarnaste ettevõtetega, ka TEOga. Toon välja mõne numbri sealsest võrdlusest. TEO on Euroopa mastaabis muidugi väga väike tegija, kuid investori jaoks edestavad erinevad aktsia hinnataset peegeldavad suhtarvud suurkonkurente võimsalt. TEO kaupleb napilt enam kui kuuekordsel ajaloolisel kasumil, sektori keskmine LHV analüüsi järgi on kümme. Sektori keskmine selle ja ka järgmise aasta oodatav dividenditootlus on kaheksa ja üheksa protsendi vahel. Kui TEO dividendideks prognoosida 0,2 litti aktsia kohta, siis praegu teeb see enne tulumaksu dividenditootluseks 16 protsenti. See tähendab, et ainuüksi omanikutulu pakuks investoritele suurepärast tootlust, kui eeldada, et ka aktsia hind näitab kasvu, siis võiksime TEOd vaadelda kui väikest rahapada või pensionisammast.

Ettevõtte on siiani suutnud suurepäraselt ka majanduses toimuvaga kohaneda - teise kvartali tulemused olid väga head. Kümnendikuline puhaskasumi kasv on eriti ilus Leedu teise kvartali majanduslangust (-22,4%) arvestades. Sealjuures nülgis puhaskasumi kasvu oluliselt väiksemaks eelmise aastaga võrreldes kõrgem tulumaks. Samas teeb see suur majanduslanguse number ka TEO tuleviku suhtes ettevaatlikumaks - kas nii tugevalt halvenenud keskkonnas on üldse võimalik head kasumitaset hoida ja seeläbi ka kõrget dividendi säilitada? Võib-olla see ongi konks - järgmised kvartalitulemused tulevad hirmsad, mistõttu alles siis hakkame mõistma, miks aktsia praegu niivõrd atraktiivne tundub. Või äkki litt hoopis devalveeritakse!? Ja isegi kui need kaks ei realiseeru, võib-olla tehakse TEO väikeaktsionäridele ülevõtupakkumine ja kontsern viiakse börsilt minema. Ka sel juhul kaoks võimalus pikaajaliselt TEO-nimelist rahalehma lüpsta. Seega pole siiski tegemist ideaalaktsiaga, nagu ikka, kaasnevad rahakühveldamisega mitmed riskid.

Kui need riskid välja jätta, siis võiks TEO pikaajaliselt ilusat rahavoogu genereerida - koostasin kaks tabelit, kus on toodud järgmise viie aasta reaalsed ja virtuaalsed rahavood nii dividende tagasi investeerimata kui ka dividende tagasi investeerides. Osaliselt peitub nendes tabelites kaheksas maailmaime - liitintress ehk mida kaugemale tulevikku, seda võimsamaks ja järsemaks meie teenistusekasv muutub. Teisalt, isegi kui TEO börsil igavesti figureerib, siis ei suuda kontsern piiratud turu ja sellise dividendipoliitika juures aktsia hinnale kasvamiseks pidevat põhjust anda. Rahalehma aktsia hinnal on kuskil piir.

Tabelis toodud numbrid on littides, alginvesteeringuks 10000 litti ehk 453 000 Eesti krooni. Näeme, et toodud eelduste juures saaksime investeeringu tagasi juba vähem kui viie aastaga. Kui meid rahuldaks aga kümne tuhande kroonine maksujärgne kuusissetulek, peaksime TEOsse praeguse dividenditootluse juures investeerima 0,94 miljonit krooni. See tooks meile 0,2litise ehk 0,9kroonise dividendi juures igal aastal tagasihoidlikuks rantjee-eluks piisava 120 000 krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 18:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing