Seli: võitjad hakkavad järgmisel aastal üles ronima

Katariina Krjutshkova 26. august 2009, 00:00

Seli arvates peaksid 2010. aastal maailmamajanduses asjad hakkama selgemaid piire võtma. "Nii-öelda tokk lüüakse maasse, kust saab vaid ülespoole minna. Enam allapoole mitte," ütles ta.

Seli hinnangul on esmaste tarbimistega seotud ettevõtlus ehk toiduainetööstus kindlasti valdkond, mis elab kogu aeg edasi. "Selles sektoris saab vaid oma rumalusest hävida," tõdes Seli. "Kõik teised valdkonnad jäävad ellu ikkagi lähtuvalt sellest, kuidas turuolukord muutub ja millises järjekorras inimesed tarbimisharjumusi muudavad. Esmatähtsaks kujuneb, kuidas turustada ja saavutada eelis."

Seli hinnangul jäävad püsima ka ettevõtjad, kellel pole laene ja kohustusi ning kes on hästi konservatiivsed olnud - need elavad ka alati edasi. "Kes riskivad ja tootmist rohkem arendavad, neil on vaja palju paindlikkust ja kiiret reageerimist," lisas ta.

Seli arvates on järgmiseks aastaks kaotajad välja selekteeritud, igaühel neist on oma põhjused.

Majanduskriisi lõpp tuleb eri sektorites Seli sõnul eri ajal. "Kinnisvarasektoris on kõigil ühtmoodi. Pakenditööstustel läheb stabiilselt kogu aeg. Puidutööstuses praegu tarbimine väheneb, aga hakkab kindlasti ühel hetkel tõusma. Eks see tõus on järgmise aasta peateema," tõdes ta.

Endine riigikogu liikmest ettevõtja Olari Taal ütles, et ei tea, mis saab Eesti ja maailma majandusest järgmisel aastal.

"Kui mul täpselt sobiks seda välja öelda, teeniks ma selle vastusega päris palju raha. Mina vastangi julgelt, et ma ei tea. Ma ütlen ausalt välja," vastas Taal küsimusele, mis saab Eesti ja maailma majandusest järgmisel aastal?

Taali arvates ei peaks keskmine Eesti ettevõtja midagi varasemast teisiti tegema.

"Minu arvates pole midagi nii totaalselt valesti tehtud. Võib-olla on natuke vooluga kaasa mindud. Siis, kui olid buumiaastad ja arvati, et kõik läheb hästi ning jõuame kommunismini," möönis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing