Pilguheit USA majandusse

Tarvo Vaarmets 01. oktoober 2009, 00:00

Maailma suurim majandus andis teises kvartalis tagasi vähem, kui seni arvati. Paljud analüütikud usuvad, et tegelikult liigub USA majandus praegu juba tõusulainel.

USA teise kvartali lõplikuks majanduslanguseks kujunes 0,7% - eelneva hinnangu järgi andis maailma suurim majandus tagasi ühe protsendi jagu. Tegemist on olulise muutusega paremuse poole, sest alles esimeses kvartalis kukkus USA majandus 6,4% ja eelmise aasta viimase kolme kuuga anti tagasi 5,4%.

Parema teise kvartali majandusnäidu peamine põhjus peitub arvatust väiksemates ettevõtete investeerimiskärbetes. Samuti ei tõmmanud tarbijaid oma kulutusi niivõrd palju koomale, kui valitsus arvanud oli.

Paljud analüütikud usuvad, et eilsega lõppenud kolmandas kvartalis näitas USA majandus tänu 787 miljardi dollari suurusele ergutuspaketile ja autoostu toetustele juba kasvu. Hiljuti teatas ka Fedi juht Ben Bernanke, et 2007. aasta lõpus alguse saanud USA majandussurutis on tõenäoliselt läbi. Samas hoiatas Bernanke siiski kannatuste jätkumise eest. Eriti raskes olukorras on sealjuures muidugi 15 miljonit töötut ameeriklast. Viimastel andmetel on USA tööpuudus kasvanud 26 aasta kõrgeimale tasemele ehk 9,7%-le, ökonomistid ootavad kahekohalist numbrit veel selle aasta sees.

Teises kvartalis vähendasid tarbijaid oma kulutusi 0,9%, mis on veidi parem kui kuu aega tagasi välja käidud esmane hinnang. Esimeses kvartalis tarbijakulutused aga hoopis kasvasid 0,6% jagu.

Paljud analüütikud ootavad küll, et äsja lõppenud kvartalis tarbijakulutused jälle suurenesid. Üleliigseks rõõmustamiseks põhjust siiski ei ole, sest kasvav tööpuudus ja endiselt keeruline laenuraha kättesaadavus tarbijaid just rõõmuga asju ei pane ostma. Viimast muret toetab ka fakt, et septembrikuu tarbijakindlus näitas prognoositud kasvu asemel hoopis langust.

On päris selge, et USA valitsus on suurriigi majandust vähemalt ajutiselt august välja toomas. Teisalt näivad erinevad näitajad toetavat General Electricu juhi Jeffrey Immelti arvamust, et USA majandustaastumine on aeglane. Ka Fed on andnud mõista, et USA majandus ei ole veel võimeline ilma toetusteta hakkama saama.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing