ÄP fototoimetus • 25. oktoober 2009 kell 21:00

Äripäev teatas kuriteokahtlusest

Peaminister Andrus Ansip kinnitas valitsuse pressikonverentsil Äripäeva küsimustele vastates, et Reformierakonda ei rahastata varjatult. Oma parteikaaslaste Jaanus Rahumägi ja Robert Antropovi valimiskampaania rahastamisskeemide kommenteerimist pidas peaminister aja raiskamiseks ning soovitas Äripäeval esitada konkreetseid dokumente ja pöörduda politseisse, kui leht on avastanud kuskil kuriteo.

Äripäev jätkab täna ja järgnevatel päevadel reedeses esikaaneloos tõstatatud teemat. Reedel me tulime vastu peaministri soovitusele - esitasime info, mis on jõudnud toimetuse käsutusse.

Äripäev ei pea pöörduma politseisse, nagu pani ette Ansip - meie reedene kaanelugu ongi sisuliselt meie avaldus, kus me teeme teatavaks oma kahtlused nii Reformierakonna kahe liikme kui ka üldisemalt erakondade varjatud rahastamise ning poliitikutelt raha väljapressimise kohta.

Mõlemad on tõsised kahtlused ja neid peavadki politsei ja prokuratuur uurima hakkama. Meie lood on meie meelest piisav alus, et algatada uurimine. Uurimisorganite asi on selgitada välja, kas pandi toime kuritegu või mitte.

Politsei peab välja selgitama, kust tuli raha, mida kasutasid Rahumägi ja Antropov valimiskampaaniaks ning kas oli tegemist väljapressimisega või mitte. Kui uurimist ette ei võeta ning jäävad kajama Reformierakonna väited, et varjatud rahastamist ei toimunud ning tegemist on spekulatsioonidega, võivad väljapressijate ohvriks sattuda järgmised poliitikud.

Rahanõudjate elu teeb kergemaks see, et erakondade rahastamine ei ole läbipaistev ning poliitikud püüavad oma rahaallikaid varjata. Seega on selguse saamine konkreetses loos, aga ka erakondade rahaasjus poliitikuile endile praegu hädavajalik.

Politseisse pidanuks pöörduma Rahumägi ja Antropov, kui nad sattusid pättide küüsi - selline praktika peaks neile nende varasemast tööst olema hästi tuttav. Praegu on Rahumägi avalikustamist kartes rahanõudjale osa summast ära maksnud - kui tegemist on väljapressimisega, siis see on tõsine kuritegu ning Rahumägi on väljapressimisele alludes sisuliselt kuriteole kaasa aidanud.

Kui aga tegemist ei ole alusetu võlanõudega - Rahumägi on jätnud tasumata talle osutatud teenuste ja tehtud töö eest, siis on Rahumägi valimiskulusid deklareerides esitanud valeandmeid. See omakorda viib uurimisorganid Reformierakonna rahastamisskeemini, mis kardab väga valgust. Teisisõnu on selle uurimise algatamine n-ö kindla peale minek - selge on, et üks osapool valetab.

Rahumägi räägib intervjuus Äripäevale pättidega kokkuleppimisest ja kokkulepete pidamatusest. Kui kapokomisjoni juht lööb pättidega käsi, siis ta kapokomisjoni juhtida ei saa - see peaks Rahumägilegi seletamata selge olema.

Autor: ÄP

Hetkel kuum