Kadrin Karner • 26. oktoober 2009 kell 21:00

Kobe Investmentsis sulab SEB pensioniraha

Veel aastavahetusel oli Kobe Investmentsiga seotud võlakirju ka Swedbanki pensionifondides, kuid viimase suvise aruande kohaselt neid seal enam ei paistnud. "Kuna Kobe Investments on hinnatud nulli, siis on need aruandes nõudena sees," ütles varem Swedbank Investeerimisfondide ASi juhatuse esimehe kohustäitjana töötanud Jelena Fedotova.

"SEB pensionifondides olid grupi teise ettevõtte Kobe Asset 2 võlakirjad, mis viimases poolaastaaruandes on välja toodud kategooria "Muu vara" all. Võlakirjad on praeguseks loovutatud tagatisagendile, kes on alustanud võlakirjade tagatise realiseerimist," ütles SEB pressiesindaja Silver Vohu.

Tema sõnul on Kobe Investmentsi pankrotimenetluse algatamine SEB Varahalduse jaoks oluline asjaolu nende võlakirjade tingimustes toodud eesmärkide täitmisel.

"Kobe Asset 2 võlakirjadest tulenev nõue on olulisel määral alla hinnatud ning selle nõude väärtuse osakaal pensionifondide puhasväärtusest oli 20. oktoobri seisuga järgmine: SEB Konservatiivne Pensionifond 0,015% ja SEB Progressiivne Pensionifond 0,005%," selgitas Vohu, lisades, et pangale teadaolevalt tegeletakse Kobes investeeringute juhtimise üleviimisega teise grupi ettevõttesse.

Kas Kobe Investmentsi pankrotimenetlus muudab Kobe Assets 1 ja 2 võlakirjad väärtusetuks? Vohu sõnul ei pruugi olukord muuta hinnangut teise ettevõtte võlakirjadest tuleneva nõude väärtusele.

Varem kolmele Arco Vara endisele töötajale Kaire Koplile, Veljo Kuusele ja Tauno Muidele kuulunud Kobe Holdingu tütar Kobe Investments läks selle aasta 1. oktoobril üle likvideerija Hillar Taltsiga seotud firmale.

Veljo Kuusk ütles Äripäevale, et Kobe Investments ei kuulu enam Kobe gruppi ja tema seepärast seda ka kommenteerima ei pea. Hillar Talts vastas vaid, et kuna nii Kobe Investmentsile kui ka OÜ-le Peterburi Ärikvartal on kohtu poolt määratud ajutised pankrotihaldurid, jätab ta ettevõtete majandusliku seisu kohta arvamuse avaldamise nende kui sõltumatute isikute pädevusse.

Pankrotti taotleva Eston Ehituse juht Priit Tiru ütles, et kohtus Hillar Taltsiga kohtuistungil. "Nii palju, kui me tausta oleme uurinud, teame, et ta tegelebki firmade likvideerimisega. Äriregistri väljavõte näitab, et tal on päris paljude firmadega tegemist," lisas Tiru.

Kobe Investmentsi pankrotiasjas määras kohus esimese istungi ajaks 19. novembri ja pankrotihalduriks Peeter Allikvere, kellele tehti ülesandeks selgitada välja võlgniku kogu kinnis- ja vallasvara koosseis, hinnata see ning selgitada ettevõtte võlad.

Allikvere ei osanud Äripäevale Kobe pankrotimenetluse teemal kommentaari anda, sest ta polnud veel jõudnud asjaga tegeleda.

Suvel kirjutas Äripäev, et aastavahetuse seisuga oli Kobe grupi võlakirju nii Swedbanki kui ka SEB pensionifondides, mis tähendab, et ettevõtte pankrot hävitaks pensionifondide raha. Siis ulatus grupi ettevõtete lunastamata võlakirjade kogumaht 197 miljoni kroonini.

Sellest summast oleks pidanud investoritele juba märtsis välja makstama pisut üle 31 miljoni ja aprillis ligi 47 miljonit krooni. Ülejäänud ligi 120 miljoni krooni lunastuspäev saabub alles 2011. aasta lõpus.

Hetkel kuum