Anne Oja • 2. november 2009 kell 21:00

Kobin hoiab võlakirjade eesmärgi saladuses

Ekspress Grupp emiteerib ühe miljoni euro ehk 15,6 miljoni krooni eest võlakirju aastaks, nendest tulenevate kohustuste täitmist tagab käendajana Hans H. Luik.

Järgneb intervjuu Gunnar Kobiniga.

Börsiteade nimetab võlakirjaemissiooni põhjuseks likviidsuskriisi. Mida see Eesti Ekspressi puhul tähendab? Kas on oht, et Ekspressil võib loodetud rahata tekkida raskusi ka palga väljamaksmise, ajalehe trükkimise, maksude tasumise ja seniste laenude teenindamisega?

Ma ei tea, kas me oleme lugenud sama börsiteadet? Selles, millel minu nimi all on, likviidsuskriisist küll juttu pole. Pigem on öeldud, et me parandame sellega oma likviidsuspositsiooni, mis tähendab, et me vajasime ajutist kassareservi, kuni plaanitud tegevused saavad ellu viidud. Kuna tegu on börsifirmaga, siis ei saa ma teile kahjuks rääkida, mida me plaanime, enne, kui me sellest avalikult teada anname.

Varem on Hans H. Luik öelnud, et Ekspress Grupp võiks veel mingi osa grupi varast maha müüa. Mida sooviksite praegu müüa ja mida tahate praeguses situatsioonis iga hinna eest hoida?

Olen oma tööleasumise järel püstitanud selge küsimuse - mis on Ekspress Grupi põhitegevus ning mis on kõrvaltegevused - ning minu selge usk on, et kui me defineerime midagi kõrvaltegevuseks, on targem sellest loobuda ja saadud kapitali kasutada põhitegevuse edasiarendamisele. Jälle kord - kuna tegu on börsiettevõttega, ei saa ma teile rääkida midagi, millest me börsile teada ei anna või ei ole andnud.

Väidetavalt otsib investeerimispankur Kalle Norberg, mida Eesti meediast osta. Kas olete temaga kohtunud ja ostu-müügiläbirääkimisi pidanud? Kui jah, millises seisus need praegu on? Miks otsustasite tehinguga oodata või loobusite?

Kalle on vahva mees põnevate ideedega. Kas ja mis nendest saavad, näitab tulevik.

Kas vastab tõele, et pank müüb praegu Eesti Ekspressile antud laenu?

Milline pank seda teeb? Ma tahaks seda osta! Tõsiselt! Kas te saaksite öelda, kelle poole ma peaks pöörduma?

Milline oleks Teie hinnangul alternatiivne rahastamisvariant, kui võlakirjaemissiooniga ei õnnestu koguda soovitud summat?

Võlakirja märkis üks meie aktsionäridest - DCF Fund (II) SICAV-SIF selle väljaandmise hetkel.

ASi Eesti Meedia nõukogu esimehe Mart Kadastiku sõnul on Ekspressil mitmeid võimalusi - kas kuskilt raha juurde hankida, ettevõtteid või tükke maha müüa -, Schibsted aga liidust huvitatud pole.

Kadastik nentis, et Ekspress Grupi reklaamikäibed on kukkunud, rahavoogudes on auk tegelike võimaluste ja võetud kohustuste vahel ning selline raha otsimine pole üllatav.

Kas Schibsted võiks olla huvitatud Ekspressist või nende osadest? "Ekspress kirjutas, et Eesti Meedia on müügis. Ma ei taha samal tasemel hakata rääkima neist kuuldustest," oli Kadastik napisõnaline.

Kas Ekspress oleks ahvatlev pruut, kellele kosja minna? "Eestis on kontsentreeritust piisavalt meedias, mida ühiskond võiks ära taluda," märkis Kadastik, lisades, et Schibstedi ja Ekspressi võimalikku liitu tõsiselt võtta ei saa. Kadastiku sõnul on nad Ekspressiga mitmes ettevõttes koostööd teinud ja praegu on see koostöö suhteliselt tasakaalustunud, sealt edasi minek oleks juba lahustumine.

Hetkel kuum