Maadevahetuse protsessil kuulati esimest tunnistajat

Koit Brinkmann 18. november 2009, 00:00

Kempi sõnul üritas ta Kanguriga kohtuda vähemalt korra kuus, et vahetada infot ning hoida n-ö kätt pulsil. Annus kritiseeris teda teravalt, kui asjad ei liikunud kiiresti. "Ta ei olnud protsessi süvenenud, ta ootas resultaati," täpsustas ta.

Prokurör päris ka Annuse ja Kanguri kohtumiste kohta.

"Kellega ja kui tihti suhtles Toomas Annus maa-ametis?" "Tean, et suhtles Kanguriga." "Kes Teid tutvustas Kanguriga?" "Toomas."

Selgus, et maa-ametilt saadi vahetusena ka riigimaid, mida Merko Ehituse tütarfirma OÜ Woody üldse ei küsinudki. Näiteks Rannametsa kinnistu Noarootsis Läänemaal, millele ilmus vahetuse järel kiiresti ostusoovija, keskerakondlasest reformierakondlaseks hakanud eksminister Harry Õunapuu firma Hagudi Kruus. Kinnistu müüdigi, sest see ei olnud ehitamiseks sobilik ning müügihind oli sama suur, millega see riigilt vahetati.

Kahel korral sekkus prokurör Laura Feldmanis Kempi ütlustesse, näidates vastuolu eeluurimisel antud tunnistusega. Eeluurimisel ütles Kempi, et Toomas Annusel oli peamine otsustusjõud Merko Ehituses toimunud nn maade nõupidamistel, millel otsustati, kas ja mida osta. Kohtus sõnas Kempi aga, et otsused tehti ühiselt.

Samuti palus süüdistaja kontrollida tunnistaja ausust, kui räägiti looduskaitsealuste maade koormamisest. "Hoonestusõiguse seadmise eesmärk oli, et riik ei saaks kasutada maa ostueesõigust," rääkis Kempi eeluurimisel.

Annuse kaitsja Leon Glikman päris tunnistajalt, kas ta sai maid kiiremini vahetatud kui konkurendid? "Ei. Näiteks Eesti Ehitus alustas hiljem ja sai meist varem vahetatud."

Kempi sõnul polnud Merko poliitikaks altkäemaksude andmine. "Meeleheaga ametnikku tööle ei pane," lisas ta.

4. oktoobril 2006. aastal kuulasid kaitsepolitsei ametnikud Kempi üle. Üheksatunnine maratonülekuulamine kestis kella poole üheteistkümnest kuni õhtul poole üheksani. Kempi kinnitusel oli ta terve selle aja söömata ning ka telefon korjati talt ära. Kas uurija käis söömas, uuris kohtunik Valeri Lõõnik. "Ma ei tea, uurijad vahetusid," vastas Kempi.

Kempi töötas kuni 2005. aastani Merko Ehituses, ta oli selle tütarfirma OÜ Woody juhatuse liige. Maadevahetuse äriga hakkas Merko Ehitus tegelema pärast selleteemalist juriidilist analüüsi. Asutati OÜ Woody, kes ostis kokku looduskaitsealuseid maid ning vahetas neid riigiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:19

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing