• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Rikaste TOP: Oskab võita riigiasutuste hankeid - Toomas Tromp

  Trompi kontrolli all olevatest ettevõtetest on olulisim Facio Ehitus, mis loodab sel aastal teenida kasumit 32 miljonit krooni.
  Kasumiprognoosi võib ohustada kinnisvaraarendusega tegelevate tütarfirmade prognoositav kahjum.
  Keeruline olukord ehitusturul on Facio Ehitust sundinud rohkem keskenduma vee- ja kanalisatsioonitrasside ehitamisele, mille mahtu loodetakse kasvatada. Samuti üritatakse siseneda tee-ehitusturule.
  Olulisemaks tellijaks on riik ja omavalitsused. Ehk kui tsiteerida teist ehitusettevõtjat Jaanus Otsat, siis on tegemist väga hea investeeringuga, kui ehitusfirmal õnnestub praegu saada oma kliendiks kohalik omavalitsus.
  Riigi ja omavalitsuse osa Facio Ehituse eelmise aasta käibes oli 74,7%. Suuremateks tellijateks olid Riigi Kinnisvara, Tallinna linn, kaitseministeerium, Tartu linn.
  Ehitusturul läbilöömiseks läheb tarvis nahaalsust, kavalust ning häid sidemeid. Need omadused on kõik olemas Facio Ehitusel, keda võib nimetada riigihanketööde tegemise Eesti meistriks, nii on iseloomustanud Äripäev Toomas Trompi tema persooniloos.
  Facio Ehitus on paistnud varasematel aastatel silma sellega, et hakkas pärast hanke võitmist tellijalt raha juurde küsima, mistõttu lõpptulemusena odavana tundunud pakkumine võis minna kallimaks kui hankekonkursil kaotajaks jäänud konkurentide oma.
  Tromp on ise küll väitnud, et lisatööd ja täiendava raha küsimine ei ole kunagi olnud tema juhitava ehitusfirma taktika. Tema peab ettevõtte edu põhjuseks hoopis seda, et kohe tegevust alustades keskenduti riigihanketööde tegemisele.
  Konkurendid on vihjanud, et Facio Ehituse edu põhjuseks võivad olla sidemed ametnike ja poliitikutega. Kui firmade annetused olid lubatud, siis toetas Facio Ehitus rahaliselt Keskerakonda.
  Ammustel aegadel on ristunud eraäris ka Toomas Trompi ja Tallinna kauaaegse kommunaalametniku Ain Valdmanni teed. Valdmann oli 1990ndate alguses Facio Kinnisvara üks asutaja ja omanik, töötades samal ajal Mustamäe linnaosa valitsuse ühe juhina. 1998. aastal Valdmanni enam firma omanike seas ei olnud.
  Sel aastal jäi Facio Ehitus Harju maakohtus kaotajaks maksuametiga vaieldes. Maksuamet süüdistas firmat maksudeklaratsioonides tahtlikult valendmete esitamises. Kohus mõistis ehitusettevõttelt välja 13 miljonit krooni ja karistas firmat 3 miljoni krooniga.
  Trompi selgituse kohaselt ei olnud firma juhtumist teadlik ja projektijuhid tegutsesid pettust tehes iseseisvalt. Ta avaldas ka kahetsust, et uurimise käigus ei suudetud avastada maksupettuse tegelikke organisaatoreid ning süüdlaseks tehti kasumlik ehitusettevõte.
  Facio Ehitus asutas eelmisel aastal tütarfirma Karsti Kodu, mis võttis üle ettevõtte ühe omaniku Kaido Savlejevi firmale Fine Kinnisvara kuulunud ja raskustesse sattunud arendusprojekti.
  Tegemist on Tallinnas Mustamäel asuva Karsti elurajooniga, millega Saveljev jäi hätta. Swedbank süüdistas Eesti Ekspressi andmetel Saveljevit koguni panga petmises, sest laenu võeti kahe kortermaja ehitamiseks, aga alustati viie ehitusega, mida ei suudetud lõpuni valmis ehitada. Enne jõudis kinnisvaraturule kriis, korterite hinnad pöördusid langusesse ning ostjad kadusid ja kortermajade ehitus jäi pooleli.
  Kohtutäitur üritab nüüd müüa mitut Fine Kinnisvarale kuulunud kinnistut. Müügis on kinnistud Tallinnas Mäepealse 4 ja Tähetorni 21 ning Harku vallas Harkujärve külas. Enampakkumisel on nende alghind kokku 13,6 miljonit krooni ning kõigi kolme kinnistu puhul on seatud hüpoteek Swedbanki kasuks.
  Kui asi läks Fine Kinnisvara kõige suurema arendusega hapuks, siis hakkas pank nõudma lisatagatisi ja täiendavaid hüpoteeke. Oma kinnisvaraprojektide arendamiseks võetud laene tagas Saveljev ka Facio Ehituse aktsiatega. On huvitav, et nende laenude tagatiseks on Saveljev märkinud suurema hulga Facio Ehituse aktsiaid, kui talle tegelikult kuulub.
  Saveljev ise ei taha seda fakti avalikult selgitada, öeldes, et tal pole aimugi, kuidas selline info tema kinnisvarafirma aastaaruandesse sattus.
  Võimalik, et Saveljevi arendusprojektide tagamiseks olid ka teised Facio Ehituse omanikud osa enda aktsiaid pantinud. See võib olla ka põhjus, miks Facio Ehitus oli nõus võtma üle raskustes kortermajade arenduse ja suure võla.
  Suurem osa Fine Kinnisvara võlast Swedbanki ees on läinud üle Facio Ehitusele koos Karsti elurajooni arendusprojektiga. Facio Ehitus loodab arenduse edukalt lõpuni vedada.
  Projekt võeti üle olukorras, kus olid valminud kolme 9korruselise elamu karbid ja tehtud ettevalmistustööd kahe järgmise kortermaja ehitamiseks. Kokku võib kinnistule rajada 4 üheksakorruselist ja 3 seitsmekorruselist maja ehk enam kui 200 korterit.
  Selle aasta maiks oli Facio Ehitus lõpetanud kolme pooleli olnud kortermaja ehituse kokku 105 korteriga, millest müüdud oli 15 korterit.
  Sel aastal uute kortermajade ehitust ei alustata ning kolmes kortermajas olevad korterid loodeti esialgu müüa maha 2010. aasta jooksul, kuid firma peab tõenäoliseks, et müügiperiood pikeneb.
  Pooleli olnud kortermajade väärtuseks hindas Facio Ehitus eelmise aasta aruandes 116,9 miljonit krooni.
  Pärast projekti Facio Ehituse omandusse minekut võlgneb Karsti Kodu eelmise aasta lõpu seisuga Swedbankile kokku 107,1 miljonit krooni ja emafirmale 13,1 miljonit krooni. Swedbankile tuleb selle aasta jooksul maksta tagasi 23,9 miljonit krooni. Laenu intress on aga üpris soodne - 6 kuu Euribor+2%.
  Swedbanki jaoks on tegemist muidugi hea lahendusega, sest Facio Ehitus on oluliselt paremini kapitaliseeritud kui oli Fine Kinnisvara ning pangal on lootus oma raha tagasi saada.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Börs: USA turul parim nädal alates juunist
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
USA aktsiaturud lõpetasid reede tõusuga ning Dow Jonesi indeksi jaoks oli see nädal parim alates juunist. Aktsiatel aitasid nädala jooksul kallineda pankade tugevad kvartalitulemused, vahendab Reuters.
Keskerakonna valimisöine galerii: absoluutne enamus libises käest
Keskerakond oli südaöise seisuga absoluutset enamust Tallinna 79-liikmelises volikogus kaotamas, ehkki Mihhail Kõlvart tegi isikliku rekordi 27737 häälega.
Keskerakond oli südaöise seisuga absoluutset enamust Tallinna 79-liikmelises volikogus kaotamas, ehkki Mihhail Kõlvart tegi isikliku rekordi 27737 häälega.
Pika ajalooga veofirma lõpetab tegevuse: pojal keelasin transpordiärisse mineku ära
Aastakümneid transpordiäris tegutsenud ettevõtja Viido Laane otsustas oma firma Veopartner OÜ masinate mootorid seisma jätta ja äri kinni panna. „Sel tegevusel ei ole täna enam mingisugust mõistlikku mõtet,“ ütles ta.
Aastakümneid transpordiäris tegutsenud ettevõtja Viido Laane otsustas oma firma Veopartner OÜ masinate mootorid seisma jätta ja äri kinni panna. „Sel tegevusel ei ole täna enam mingisugust mõistlikku mõtet,“ ütles ta.