Hannes Sarv • 1. detsember 2009 kell 21:00

Vichmann andis Kruudale üle 100 mln

"Raha loodan ikka tagasi saada. Mul on nimelt lisatagatis, Oliver Kruuda ausõna," kommenteeris Vichmann. "Mulle tundub, et see omab enam väärtust kui kohtu võimalik otsus," lisas ta.

Kohtuotsuse all pidas ta silmas võimalust, et Alta Foodsi 100 miljoni kroonist nõuet Luterma vastu tunnustab Eesti kohus. Tegemist on Kalevi ja Tere toiduainetööstuste ostuks tasutud ettemaksuga, mida Rahumaa Kruudalt tagasi nõuab.

See suur summa, mis Vichmann Kruuda äridesse on paigutanud, võib olla põhjuseks, miks Vichmann on sel aastal aidanud Kruudal Alta Foodsi toonase omaniku Indrek Rahumaaga ärilahinguid pidada.

Vichmanni osalus Luterma ehk endise Kalevi võlakirjades ulatub pea pooleni emissioonist. Rahapaigutuse suurus ületab kokku 80 miljonit krooni. Lisaks Kalevi võlakirjadele omab Vichmannile kuuluv OÜ Moonrider ligikaudu 7,5% Luterma aktsiatest.

Osaluse taga on üks varasem laen, mille Vichmann Kruudale aktsiate tagatisel andis, kuid mis on seni tasumata. Luterma aktsiad omandas Moonrider 2007. aastal ja väärtuseks esitas toonase turuhinna - 54 miljonit krooni.

Lubatud intressimaksed Kalevi võlakirjade omamise eest on praeguse seisuga tasumata.

Kruuda sõnul oleks veel mõni aasta varem kõne alla tulnud võlakirjade lunastamine uue laenu abil, ent praegu on pankade laenukraanid kinni. Teine võimalus oleks maksetähtaegade pikendamine.

"Kuna me otsime praegu müügivarianti kohustuste võimalikuks mahamaksmiseks, siis me ei ole ka väga suurt vaeva nende pikendamistega näinud," selgitas Kruuda. Ta kinnitas, et mõned variandid on n-ö laual. "Meil on vähemalt selles suhtes hästi, et me päeva lõpuks maksame oma kohustused ära," lubas ta.

Ettevõtja Marcel Vichmanni viimase aja käikudest pealtnäha üks arusaamatumaid oli tema investeering Indrek Rahumaa murelapse Alta Foodsi võlakirjadesse.

Pilt selgineb, kui arvestada Vichmanni rahapaigutusi Altaga vägikaigast vedavasse Lutermasse.

Kuigi Kruudat ja Vichmanni teatakse kui koostööpartnereid, kinnitas Vichmann pärast Alta võlakirjade ostmist, et Rahumaa vastu ühisrinnet nad moodustanud ei ole.

Kruuda juhitav AS Rubla ostis Alta Foodsi võlakirju augustis ja üritas oktoobris nende abil saavutada ettevõtte pankrotti, kuid see ei õnnestunud.

Vichmannile kuuluv OÜ First Telecom Trading omandas Alta võlakirjad septembris ja asus samuti firma pankrotti nõudma. Praeguseks on ta sellest loobunud. "Minu advokaat ei soovi (Alta Foodsi - toim) suuremate võlausaldajatega tüli norida, kuna see võib tuua ebameeldivaid tagajärgi bumerangina minu ettevõtetele," selgitas Vichmann.

Alta Foodsi juht Jaak Raid kinnitas oma muljet, et Vichmanni tegutsemine on Alta suhtes ründav ja sellega üritab ta päästa Lutermasse paigutatud raha. Nimelt on Alta väljendanud seisukohta, et kui Luterma peaks nende 100 miljoni kroonise nõude rahuldama, oleks ettevõtte pankrot kindel. Praegu on First Telecom pankrotiavalduse tagasi võtnud. "Vichmanni positsioon on teistest investoritest erinev," märkis Raid.

Vichmannil on põhjust mitte otsida tüli Alta Foodsi suuremate võlausaldajatega. Kui tema osalus Kalevi võlapaberites ületab 40%, siis 40% võlakirjadest kuulub Swedbanki fondidele. Pank on ka Alta Foodsi võlakirjade suurim omanik ja soovib nii Altast kui Lutermast klientide raha võimalikult suures osas tagasi saada.

Huvitav asjaolu on ka see, et Alta Foods kajastab oma bilansis 100 miljoni kroonist nõuet Luterma vastu kümme korda väiksemana.

Rahumaa sõnul hindasid nad nõuet konservatiivselt, kuna ei pea Luterma kohustuste suurust ja maksevõimet arvestades summa täielikku tasumist reaalseks.

Marcel Vichmann aga võttis sellest hinnangust kinni ja pakkus, et ostab nõude selle summa eest ära.

"Kuna Alta hindas ise oma Luterma vastu esitatud nõude väärtuseks 650 000 eurot ja teatas sellest kõigile võlausaldajaile, siis siit võiks järeldada, et selle summa eest on võimalik seda nõuet osta," selgitas Vichmann. Selline kavalus läbi ei läinud.

Samal ajal kinnitas Oliver Kruuda, et nõuet kui sellist Luterma ei tunnista.

Hetkel kuum