Kuidagi ei saa eemale Lätist

Romet Kreek 22. detsember 2009, 00:00

Meie eurooptimism on muutunud tugevamaks ning suurema ohuna oleme ikka vaadanud lõunanaabri majanduses ja ka poliitikas toimuvat. Samas suudab Läti jätkuvalt pakkuda üllatusi, ja ikka negatiivseid.

Lätist tuli väga kole uudis selle kohta, kuidas konstitutsioonikohtu otsusega tühistati Lätis juba jõus olevad pensionikärped ja anti aega märtsi alguseni raha leidmiseks pensionikärpe mõju kompenseerimiseks. See aga tähendab, et sisuliselt ei ole Lätis mingisugust järgmise aasta riigieelarvet, kuigi viimane sai väga rasketelt vastu võetud. Mis saab IMFi ja Euroopa Komisjoni ning doonorriikide abiprogrammist Lätile, ei taha mõeldagi. Vaevalt et uudis on avaldanud mõju Balti aktsiaturgudele ja Läti rahaturule.

Tallinna börsil toimus eile märkimisväärne langus.

Olympic EG aktsia hind langes 2,8 protsenti, 10,95 kroonile. Aktsia päevakäibeks kujunes 11,3 mln krooni. Valdav osa selle aktsia, aga ka kogu börsi tänasest päevakäibest tuli vaid ühest tehingust miljoni Olympic EG aktsiaga. Suurtehingus oli aktsia hind 10,95 krooni. Lisaks sellele tehingule tehti aga veel midagi. Tallinki aktsia hind tõusis 2,7 protsenti, 5,95 kroonile. Aktsia käibeks kujunes 1,2 mln krooni. Tegemist oli ainsa ettevõttega, mille aktsia hind kerkis.

Arco Vara aktsia hind langes vähese käibega 7,1 protsenti, 2,03 kroonile. Baltika aktsia hind kukkus 0,6 mln kroonise käibega 7,8 protsenti, 9,23 kroonile. Delfi juhatuse esimehe vahetusest teada andnud Ekspress Grupi aktsia hind langes viis protsenti ja maksis 14,86 krooni.

Kokku tehti börsil 221 tehingut ja 14,2 mln kroonine päevakäive. Päev oli nukker ka Vilniuses ja veidi lahedam Riias.

Ma oleksin väga tahtnud kirjutada selle aasta paberlehe viimasesse kommentaari, et kui börsidel nii meil kui ka mujal oli tänavune aasta hea, loodaks jõuluvanalt ka paremat kodumajapidamistesse ja laiemalt majandusse. Vaadates aga, millega Läti taas suutis üllatada, tõmbaksin ootusi maha. Kuni me ei ole eurole üle läinud, ei saa me lahti Läti võimalikust negatiivsest mõjust meile. Ja eurole ülemineku kohta kindlamat infot on oodata alles poole aasta pärast.

Nautige kena pühadeaega ja head uut aastat!

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:21

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing