Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Kinnisvaraärid Bulgaarias - eestlased tšetšeenide lõksus

    Eesti kinnisvaraarendajad meelitas imedemaale siin väljapressimise pärast vangis istunud ingušš Ahmed Ozdojev, kes juhatas laia naeratuse saatel õnneotsijad kokku Varnas tegutsevate tšetšeenidega ja üheskoos teeniti eestlaste arvel kopsakaid vahendustasusid.
    "Kui meenutada, siis tegime uhkelt, võtsime pangast välja suure raha, üle 100 000 euro oli taskus, lendasime lennukiga kohale, maksime maa eest raha ära," räägib üks Ozdojevi poolt Bulgaariasse meelitatud ettevõtja, kes asutas seal koos Varna tšetšeeni allilmaga seotud inimestega ühisfirmad Družba-3 ja Tšaika 2007.
    "Nende eesmärk oli natukene kahtlane. Nad kontrollisid hindu nii hästi, et meile jäigi arusaamatuks, kas nemad üldse sinna mingit raha reaalselt panid. Põhimõtteliselt said nad meie rahaga omanikeks," lausub teine eestlasest Družba-3 osanik.
    Kolm-neli aastat tagasi oli Eestis elu ilus - majandus kasvas mühinal ja kinnisvarabuum tõotas üha suuremat rikkust. Eestlaste taskutes sügeles vaba raha. Osa neist tõttasid Gildi omanike mesijuttu kuuldes Armeeniasse kulda kaevandama. Teised jäid uskuma hästiriietatud ingušši Ahmed Ozdojev imelisi lugusid Musta mere ääres asuvast Varna linnast ning selle ümbruses olevatest kuurortidest.
    "Mina tunnen seal kõiki ja aitan teil odavalt maad osta," oli investorite sõnul Ozdojevi pika jutu põhiline sõnum.
    Eestlased hakkasidki raha tuulutama. Kes võttis oma väikefirmast välja kogu kasumi, kes lootis siinsel kinnisvaraturul teenitud miljoneid võimendada Bulgaarias.
    Kedagi ei heidutanud teadmine, et Ozdojev oli hiljuti vabanenud vangist, kuhu ta pisteti mitmeks aastaks grupiviisilise väljapressimise eest, kui üritas 1990ndate lõpus toore jõuga võtta üle ühte toidutööstust.
    Iga ettevaatlikuma inimese jaoks piisanuks ahvatlusest keeldumiseks lihtsast guugeldamisest ja paari 1990ndate lõpus ilmunud artikli lugemisest, kus kohtu all olnud Ozdojevit nimetati koguni Eestis tegutseva ingušši maffia juhiks. Üllatuslikult ütlevad ettevõtjad, et kuritegelik taust neid ei häirinud. Vastupidi, sisendas hoopis julgust, sest selliste karmide meestega on kindlam tundmatus kohas vette hüpata - omasid ju ei peksta?
    Varnas oli Ozdojev loonud sidemed Jahia Hašieviga, keda Bulgaaria meedias on nimetatud ka Varna piirkonnas tegutsevaks tšetšeeni allilma liidriks.
    Hašievi taust on sedavõrd kirju, et selle põhjal annaks vändata mõne kassahiti. Näiteks on ta istunud aastaid vangis ulatusliku käibemaksupettuse eest, teda on seostatud Iiri Vabastusarmee (IRA) ninameestega, kes on paigutanud suuri summasid Ida-Euroopa kinnisvaraturule. Lisaks on Hašievi partnerite hulgas nii prostitutsiooni organiseerimise, narkoäri, väljapressimiste kui ka relvade salakaubanduse kahtlusega Bulgaaria uurimisorganite huvi all olnud tegelasi.
    Vabaduses olles viie ihukaitsja saatel ringi liikuv Hašiev vahistati Bulgaaria politsei poolt uuesti selle aasta märtsis. Ta ootab praegu kohut. Seekord süüdistatakse teda väljapressimises.
    Pärast Ozdojevi keelitusel rahapakkidega Varnasse suundumist hargnesid sündmused eestlaste jaoks valdavalt ülikiiresti. Bulgaarias asutati ettevõtted ja loetud päevad hiljem ilmusid firmade nimele erinevad maatükid, kord koos majadega, kord lihtsalt põllud.
    Maatükid valisid välja ja hinnad leppisid müüjatega kokku tšetšeenid, kellest said mõnel juhul eestlaste kaasosanikud Bulgaarias asutatud firmades. Eestlaste uued äripartnerid olid kohalike ajakirjanike sõnul teada-tuntud kuritegeliku jõugu liikmed.
    Skeem, kuidas Varnas kanda kinnitanud tšetšeenid eestlaste abil oma taskuid täitsid, oli lihtne. Nad otsisid vastavalt eestlaste rahakoti paksusele maatükid või arendused ning leppisid müüjatega kokku, et lepingusse kirjutatav hind saab olema tegelikust mitu korda suurem.
    Näiteks osteti eestlastele maatükid Varna lähedal asuva kaheldava väärtusega ja mustlastega asustatud Ignatievo küla lähistel 2 euroga ruutmeeter, lepingutesse kirjutati aga hinnaks 18 eurot ruutmeetri eest.
    "Kohalikud arvavad, et toimub rahapesu, kuid tegemist võib olla ka lihtsalt eestlastest partnerite petmisega," nentis Äripäeva abistanud Varna ajakirjanik Rositsa Penkova. Bulgaarias on ebatavaline, et lepingus tahetakse näidata tegelikult makstust suuremat hinda, vastupidine käitumine on maksudest hoidumiseks hoopis levinum.
    Kirjeldatud maatehingud organiseeris eestlastele Hašievi lähikondlane Umalt Osmaev, kes hiljem koos eestlastega ka firmas Družba-3 omanikuks sai.
    Üks müüjatest ütles Varna ajakirjanikule, et talle jäi arusaamatuks, miks tema maad osta taheti, sest sinna ei saa midagi ehitada. "Maa osteti selleks, et see kallimalt edasi müüa," arvab maast lahti saanud kohalik elanik.
    Sarnaseid lugusid võivad jutustada mitmed Varna ümbrusse investeerima meelitatud eestlased. Üks petta saanud eestlasi aidata püüdev ja siinse allilma tegemistega kursis olev inimene lausub, et avalikult julgeb enda nöörimisest nimetatud seltskonna poolt rääkida üks inimene kümnest. Ülejäänud loodavad, et läheb veel hästi või lihtsalt kardavad. Ka tema ei taha oma nime avaldada ja soovib jääda anonüümseks.
    Inguššide kohta ütleb ta, et nende esindajad ei ole Eestis kümne mõjuvõimsama kurjategija seas, aga oma sigaduste poolest on nad siin üks püsiv rahvuslik grupp.
    "Seda, et siinne ingušši jõuk ja Bulgaaria tšetšeeni jõuk on seotud, on rääkinud nii need, kellel on seal hästi läinud, kui ka need, kellel on probleeme olnud. Need grupid, inguššid, tšetšeenid, nad on võrdlemisi jultunud küll," lisab ta.
    Kõnekas fakt on seegi, et üleriigilises meediaväljaandes töötav ja meid samuti aidanud Bulgaaria uuriv ajakirjanik, kel Äripäev palus Hašievit iseloomustada, vastas lühidalt, et Hašiev on liiga ohtlik ja et ta soovib jääda anonüümseks.
    Mis on eestlaste värbamisega tegelenud Ozdojevi edu võti, et talle pimesi järgneti? Mehega kokku sattunud nimetavad tema trumbiks eelkõige soravat juttu, aga ka prominentseid ärimehi, kes Ozdojevi sõnul "temaga pundis" olevat.
    Bulgaaria registritest ja internetist andmeid otsides ilmneb, et Ozdojevi firma on otsapidi seotud Hansapanga asutaja Andres Saame ettevõttega, mis tegeleb suurarendusega Varna lähedal Kuldsetel Liivadel. Selle projektiga oli seotud ka Sampo Panga endine juht Härmo Värk.
    Saame ja Värgi kaudu enese reklaamimisel Ozdojev end Äripäeva allikate kinnitusel tagasi ei hoidnud.
    Värk tunnistab Äripäevale, et tema on Ozdojeviga kohtunud küll. Kuuldes väidet, et mitmete eestlaste sõnul on Ozdojev inimesi meelitanud ja ka rahustanud just Värki ja Saamet kui oma partnereid mainides, hakkab Värk naerma ja ütleb, et sellise promotsiooniga ta kursis ei olnud.
    Prominente leiab aga Varna kinnisvaraärist teisigi. Seal on ärihuvid pankrotihaldur Andres Hermetil ja notar Aivar Mesikäpal. "Ahmed Ozdojeviga olen ma kohtunud küll, aga tema meid sinna otseselt ei viinud ega partnereid ei soovitanud. Kuna ta on ka Eestist, siis me arutasime lihtsalt," lausub Mesikäpp.
    Ozdojevi osalusega firmades jäävad silma veel kaks tema eestlasest partnerit - altkäemaksu võtmise eest karistatud endine maksuametnik Ahti Lille ja Tallinna tuntud söögikoha Seiklusjutte maalt ja merelt omanikuks nimetatud Gunnar Urb. Viimane on Ozdojevi abikaasa Pille-Triin Urbi vend. Ozdojev elab Tallinnas Kadriorus Gunnar Urbile kuuluvas korteris.
    Gunnar Urb ei soovinud Äripäeva küsimustele vastata, nimetades küsimusi kallutatuks. Ka Pille-Triin Urb ei soovinud oma abikaasast rääkida.
    Ozdojev ise aga ütleb, et ta ei ole mingeid kinnisvaraprojekte eestlastele vahendanud. Andres Saamet ja Härmo Värki ta enda sõnade kohaselt ei tunne, kuigi Värk väidab vastupidist. Samuti eitab ta tutvust Jahia Hašieviga.
    Ozdojevi meelitusel Bulgaaria kinnisvarasse raha matnud investorid aga jutustavad, et Hašieviga viis nad kokku just Ozdojev. Väidetavalt on Ozdojev ja Hašiev tülli pööranud, kuna kohale meelitatud eestlaste raha kippus Ozdojevist mööda liikuma.
    Eestlasi Bulgaariasse otse allilma õuele meelitanud ingušš Ahmed Ozdojev on enda ettevõtte võluväel ka Hansapanga asutaja Andres Saame osalusega firma koostööpartneriks sättinud. Ozdojevi ja vangis istunud endise kõrge maksuametniku Ahti Lille firma müüb ekspankuri osalusega uhke arenduse kortereid.
    Varna linna lähedal Musta mere äärsetel kuldsetel liivadel kõrgub Amfora Palace'i nime kandev kortermaja, mille ostsid ligi kolm aastat tagasi Andres Saame suurosalusega Toompeamaja ning endise Sampo Panga juhi Härmo Värgi vedamise all tegutsenud investeerimisfirma Satnam Europe, mis paigutab väikese hulga, kuid jõukate välismaiste investorite raha Eestisse ja mujale Euroopasse.
    Otse vahutavate lainete piiril kaharate puude vahel asuva magusa arenduse ostulugu katab saladuseloor. Varna piirkonnas tegutsevad eestlased teavad rääkida, et Ozdojev otsis sellele arendusele kuude viisi ostjaid. Keegi pidi sel juhul ingušši viima kokku Saame ja Värgiga, kuid siin infolõng katkeb.
    Saame pikaaegne äripartner, Amfora Palace'i juht ja üks omanikest Einar Entsik eitab esialgu, et ostutehingut vahendas Ozdojev.
    Pärast küsimust, kas ta lükkab ümber jutud, et Ozdojev tehingule kaasa aitas, otsustas Entsik otsa siiski lahti jätta: "Ma ausalt öeldes ei kommenteeriks üldse, kelle kaudu me ühe või teise info saime. Pigem niimoodi."
    Entsiku sõnul otsisid nad spetsiifilisi investeerimisvõimalusi ja pakkumisi tuli igasuguseid.
    Kas tunnete Ahmed Ozdojevit? "Tunnen enam-vähem kõiki, kes samas piirkonnas midagi teevad," ei soovinud Entsik vastata küsimusele konkreetselt "jah" või "ei".
    Varna ajakirjanik Rositsa Penkova iseloomustas Amfora Palace'i asukohta järgnevalt: "See on ehitatud kuulsaima Bulgaaria kuurorti Kuldsed Liivad parki. Teoreetiliselt on ehitus rahvuspargis võimatu ning arusaamatuks jääb, kuidas Amfora Tursil (arenduse omanikfirma enne eestlasi - toim) õnnestus saada ehitusluba ja hävitada palju puid."
    137 korteriga arendus vajas pärast eestlaste kätte liikumist hädasti partnerit, kes võtaks korterite müügi enda peale. Amfora Palace'i koduleheküljelt leiab kontaktide alt ettevõtte Baltic House e-maili aadressi, Skype'i kontakti jm. Baltic House kuulub Ozdojevile ja tema kompanjonile Ahti Lillele. Kummalisel kombel väidab Ozdojev, et tema ei tunne Saamet ega Värki ja on neist vaid lehest lugenud. Ühe allika väitel sokutas aga just Ozdojev Lille Saame ja Värgi juurde korterite müügiga tegelema.
    Äripäeva allika jutu õigsust kinnitab ka Härmo Värk ise. "Ozdojeviga olen ma kohtunud küll, aga ega ma temast eriti ei tea, et mis tema ärid on või millega tegeleb. Ma tean, et ta on Ahti Lille partner. Aga mida Baltic House või Ozdojev täpsemalt teeb, seda ma tõesti ei oska kommenteerida," räägib Värk.
    Sarnaselt Ozdojeviga on ka Lille sattunud seadustega pahuksisse. 2005. aastal kolksus kohtuhaamer süüdimõistvalt Lillele, kes maksu- ja tolliameti uurimisosakonna Põhja I talitust juhtides võttis üle 300 000 krooni altkäemaksu. Kohus mõistis mehe selle eest neljaks kuuks vangi. Nüüd leidsime Lille Bulgaarias tuntud Eesti ärimeestele kuuluva firma kortereid müümast.
    Lille püüab esiotsa Amfora Palace't puudutavatest küsimustest kõrvale hiilida, ent lõpuks tunnistab siiski, et "Bulgaarias registreeritud äriühingud Baltic House ja Amfora Palace omavad tõepoolest koostöölepingut".
    Entsikul pole Lillele mingisuguseid etteheiteid. Küsimusele, kuidas ta Lillega trehvas, vastab Entsik, et kui hakkad ühes kohas midagi tegema, siis tekib mingi tutvusringkond ja Lille oli üks nendest, kes seal elab.
    Kogu vestluse võtab Entsik kokku nii: "Meie väga avalikud persoonid pole, nagu isegi näinud olete. Midagi suurt meil öelda pole, jah, arendame juba mitmendat aastat. Praeguse tempoga läheb kaks-kolm aastat veel ja ongi kõik."
    Oma äripartneri Andres Saame kohta ütleb Entsik, et temaga on mõttetu üritada kontakti saada, ta niikuinii ei kommenteeri sõnagagi.
    Bulgaariasse Varna kanti investeerinud eestlane, kes palus oma nime intervjuu juures mitte avaldada, räägib oma tülist Ahmed Ozdojeviga ja kokkupuutumisest Jahia Hašieviga.
    Intervjuu eestlasest kinnisvaraarendajaga.
    Kuidas Te sattusite Bulgaariasse tegutsema ja kuidas seal probleemid algasid?
    Mul on natuke piinlik, ma olen ise rumal olnud. Asi algas sellega, et Ahmed Ozdojev kutsus minu sõbra Bulgaariasse ja me hakkasime sõbraga seal tegutsema. Ühel päeval, kui istusin Varnas restoranis, tuli Ozdojev kõrvalrestorani ja kutsus mu oma lauda. Ma teda nägupidi teadsin, olin lennukis näinud. Ta jutustas, et on Ahmed ja pakub kõigile Varnas tegutsevatele eestlastele abi ja tahab selle eest raha saada. Sisuliselt pakkus "katust" ja rääkis, et kõik asjad käivad läbi tema.
    Mina tõin talle kolm põhjust, miks ma mingit raha maksta ei kavatse: esiteks, nii käisid asjad 1990ndate alguses, mitte praegu, teiseks, mina pole eluski ühelegi pätile sentigi maksnud ja kolmandaks, kui tahad eestlaste käest raha, siis mina olen setu, mitte eestlane. Tema ütles, et arusaadav ja küll ma edaspidi näen...
    Kas Ahmed Ozdojev on Eestis või Varnas üks allilma liidritest?
    Allilma liider?! Olete näinud teda või? Ta on tavaline jobu.
    Eestis on siis mingid kõvemad mehed, kes on omakorda Ozdojevi bossid?
    Jah, ikka. Dikajev. Haron Dikajev on tema boss ju, tegelik tšetšeenide boss. Ozdojev on tavaline jobukene seal. Olen kuulnud eestlastelt, kes Bulgaarias midagi ostsid, et Ozdojev tahtis igale poole umbes 10 protsendiga omanikuks pääseda. Väitis, et tema teab olukorda ja kaitseb kõiki. Lapsejutt, noh. Mina ei ole talle sentigi maksnud.
    Aga kuidas Ozdojev teadis, et Te Bulgaarias tegutsete?
    Ühe minu ettevõtte Rahe Buli kaudu. Pealegi, eestlasi, kes seal reaalselt äri ajasid, oli võib-olla ühe-kahe käe näppudel üles lugeda. Teretanud olime varem ka ikka.
    Kuidas Bulgaarias ikkagi asjad niimoodi liikuma hakkasid, et tekkisid probleemid?
    Minu viga oli see, et ma ostsin kaks korterit Bulgaarias ja kuna tema (Ahmed Ozdojev - toim)… Nüüd läheb alles lugu põnevaks! Kuna ma olin laisk ega tahtnud kogu aeg seal Bulgaarias kohapeal olla ja kaks suurärimeest ostsid seal suure kompleksi ning Ozdojev oli kuidagi neile seal külje alla pugenud, siis…
    Kas need ärimehed on Andres Saame ja Härmo Värk, kellel on Varna lähedal kortermaja?
    Jah, nad ostsid suure kompleksi Varna külje alla Kuldsetele Liivadele. Ja siis nad ülemuseks panid sinna läbi Ozdojevi, ma ei tea, kuidas, vangist vabanenud endise kõrge maksuametniku Ahti Lille. Ozdojev on selline pehme vend, libe vend, ta ei näe üldse päti moodi välja. Ma alati naersin, et kui vanasti käisid pätid kuldkett kaelas ringi, siis tema käib särav laptop kaenlas.
    Milline Ozdojev välja näeb?
    Hästi riietatud, varastatud raha eest paneb end kallilt riidesse, mitte ei käi dressides nagu vanasti. Üleni valges, nagu need suursulid käivad.
    Saame ja Värgi majja ostsite need kaks korterit?
    Ei-ei, teise kohta. Aga miks ma Saamest ja Värgist rääkima hakkasin - nad võtsid endale tööle Ahti Lille, Ozdojev pakkus ta neile välja. Lille oli just vangist vabanenud ja temaga ma sain siis kokku linnas ja ta rääkis inimese moodi, et Eestis tal pärast vanglat tulevikku poleks, et müüb nüüd Saame ja Värgi majas kortereid ja teeb ausat tööd.
    Tema oli ainuke eestlane, kes seal kohapeal pidevalt elas kuude kaupa. Mul oli plaanis oma kaks korterit ära müüa ja mõtlesin, et kui Värk ja Saame teda usaldavad, normaalsed valged inimesed, on ju, võin mina ka usaldada. Leppisin temaga kokku, et ta saab 10% korterite müügist. Tegime eraldi firma ja tegin korterid firma nimele lolli peaga, tema sai sinna juhatuse liikmeks. Iga korteri müügi puhul peab olema omanike nõusolek ka.
    Mis edasi sai, sellest võiks filmi stsenaariumi kirjutada, aga fakt on see, et Ahti Lille müüs need korterid maha ja raha võttis endale. Võltsis minu kui omaniku allkirja, käis notaris ja müüs ära. Hiljem, kui ma korterite saatusest kuulsin, sain Ahti Lillega kokku Bulgaarias, ta tuli koos kahe pätiga ja ütles, et nüüd on selline lugu, et raha on Ozdojevi käes, räägi Ahmediga.
    Ahmed käskis tal raha endale anda. Mul on see vestlus lindistatud ka. Ma ütlesin, et mina ei viitsi sellist debiili juttu rääkida ja lähen politseisse. Siis nad ehmusid ära, et ära mine politseisse, proovime kokku leppida, ostame mingi maatüki odavalt veel juurde ja... Andsin ikkagi asja politseisse. Bulgaaria kohtud jahvatavad aeglaselt, kuid kindlalt. Nüüd on asi prokuratuuris, kõigepealt oli uurija käes pool aastat ja tehti kindlaks, et notari lepingutel polnud minu allkirjad.
    Kas Saame ja Värgiga olete suhelnud?
    Ma helistasin nende firma juhatajale Einar Entsikule pärast seda, kui Ahti Lille minu tagant varastas ja hoiatasin neid tema eest. Ise mõtlesin Lillet usaldades, et normaalsed inimesed (Saame ja Värk - toim) endale kelme tööle ei võta, aga kõik eksivad.
    Teid uinutasid Ahti Lille prominentsed sidemed?
    Jah, ma ise olin rumal, et teda uskusin. Lille rääkis mulle pika jutu Saame ja Värgi kohta. Nood olevat öelnud, et neil on kinnisvara mitmel maal ja Lille saab hakata müügipealikuks, kui Bulgaarias kõik hästi läheb. Ilus perspektiiv, tal silmad särasid nagu elektrijänesel. Mõtlesin, et inimene ei hakka ju mingi nõmedusega riskima.
    Mida Saame ja Värk tegid pärast Teie hoiatavat kõnet?
    Nende firma juhataja Einar Entsik tänas mind väga, aga ütles, et neil on teine olukord, kuna korteritel on panga hüpoteek ja iga tehingu juures osaleb panga esindaja.
    Entsik kurtis, et peaks ruttu kellegi teise asemele leidma, aga Ahti Lille on seal juba pikalt olnud ja hästi informeeritud. Arvas, et pigem tugevdab kontrolli, kui Lille ära saadab.
    Pool aastat on möödas ja ma ei tea, mis nüüd edasi on saanud. Kuu aega tagasi elas Lille igatahes endiselt nende majas. Ju ta ikka müüb edasi, lihtsalt hoitakse rohkem silm peal.
    Räägime Teie osalusega firmast Rahe Bulist ka. Kuidas Hašievi käsilased Teie ärisse sattusid?
    Ozdojev viis mind Hašieviga kokku, aga mul ei ole Hašievile selliseid etteheiteid nagu Ozdojevile ja Lillele.
    Te olete Hašieviga kohtunud?
    Jaa-jaa.
    Ta pakkus, et teeme koos äri?
    See tuli jutu sees kahepoolselt, aga põhimõtteliselt tema pakkus jah.
    Kas allilm kontrollib Varnas kinnisvaraturgu või kuidas nii palju eestlasi selle seltskonna võrku on langenud?
    Ei kontrolli, see on linnalegend, muinasjutt. Lihtsalt tuttavad tulevad, Ozdojev kohtub nendega ja räägib, et tema tunneb olukorda ja inimesi, tema kaudu saab odavamalt, võetagu teda 10 protsendiga firmasse sisse. Inimesed kuulavad, suud ammuli, esimest korda Bulgaarias… Nad ei tule ähvardamisega peale, vaid libeda jutuga.
    Rahe Bul on ostnud maad Musta mere ääres, Varnast lõunas. Mis seis selle maaga on?
    Praegu seisab, juba aasta aega ehitus seisab.
    Ja Matiko-2000, Hašievi asutatud firma, on seal teiega endiselt pundis?
    Jah, 25% osalusega, varem kuulus neile 50%, aga müüsid osa ära.
    Teile?
    Ei, teistele eestlastele.
    Kellele?
    Minu põhimõte on see, et kui on normaalsed Eesti mehed, siis mina ei hakka ilma nende teadmata ajakirjanikule loetlema nimesid, see oleks inetu.
    Üks ettevõte on veel Teil Bulgaarias - Est Estate.
    Jah. Sellega ostsime ühe maatüki Varnas, lihtsalt maatükk, ilma hooneteta. Praegu seisab lihtsalt.
    Seal on koos Teiega osanik ka pankrotihaldur Andres Hermet.
    Jah, ta on väga normaalne inimene, tunneme üksteist juba aastaid.
    Kas te oma investeeringust päris ilma ei karda jääda?
    Ei karda. Mis puudutab Hašievit, siis ta on 25% omanik Rahe Bulis, ühegi äriseaduse järgi ei saa selle osalusega midagi teha reaalselt.
    Aga ta on juba maid ostes hindadega mängides Teile kahju teinud?
    Siin tuleb mul ainult peeglisse vaadata.
    Kas tohib küsida, mis suurusjärgus Teie investeering oli Bulgaariasse?
    Ainuüksi kahe korteri peale üle 100 000 euro.
    Aga koos maatehingutega?
    Mul on piinlik öelda seda summat.
    Milline mees Jahia Hašiev on?
    Väike käbe tüüp, hea jutuga.
    Kannab ka valget nagu Ozdojev?
    Absoluutselt, valgest sonist kuni valge ülikonnani välja. Kuldsõrmus, kõik selline.
    Sõbralik?
    Jaa, sõbralik, tänapäeval on nad kõik sõbralikud.
    Käib ta koos ihukaitsjatega?
    Muidugi. Tal on kogu aeg viis "kappi" kaasas.
    Kas Hašievi või Ozdojeviga punti sattunud eestlased oma elu pärast ka kardavad?
    Nad võivad ähvardada küll, et kui seda või teist ei tee, siis eluga sealt ära ei lähe. Ma arvan, et mõni on ikka oma elu pärast kartma hakanud. Eestlasi on lihtne hirmutada, kui nad pole endale selgeks teinud, et tänapäeval on ikka politsei üle kõige.
    Bulgaarias tšetšeenidega ühise firma Družba-3 asutanud Horre Saluste ja Kristjan Metsur ütlevad, et läksid kinnisvaraga spekuleerima lootuses suurt tulu teenida, kuid tegelikult said hoopis suure kahju.
    Intervjuu Horre Saluste ja Kristjan Metsuriga.
    Kuidas te Bulgaariasse kinnisvaraäri ajama sattusite?
    Horre Saluste: Raha jäi üle. Panime magama ja sinna see jäi.
    Kristjan Metsur: Tutvusringkond laienes ja erinevate ärimeestega vestluse käigus jõudsimegi mõtteni, et Bulgaaria on tore koht, kuhu võiks minna vaatama, et äkki saab midagi teha.
    Saluste: Kinnisvaraspekulatsioon oli meie idee, väga lihtne. Osta odavalt ja müüa kallilt.
    Kui palju raha seal kinni on?
    Saluste: Paar miljonit mitme maatüki peale Musta Mere äärse Varna linna ümbruses.
    Need maad on teil endiselt käes, mis olete ostnud?
    Metsur: No ei ole võimalik müüa seal.
    Saluste: Seal ei ole turgu, kes ostaks. Välismaalased on laiali jooksnud, sisuliselt seal tekitati suurem kinnisvaramull kui meil.
    Metsur: Parem pärandame lastele, nagu siin mõned räägivad, kes ka sinna raha on pannud.
    Kas teil Bulgaarias äripartnereid on?
    Metsur: On ikka …
    Kuidas te nad leidsite?
    Metsur: No erinevate inimestega kohtumiste käigus ja niimoodi need tutvused arenesid seal.
    Saluste: Maade osas, minu enda naabrimees Kadriorus tegeles väga suures mastaabis kinnisvarainvesteeringutegaseal. Ta meelitas meid kaasa sisuliselt. Tundus hea investeering. Kui meenutada, siis tegime uhkelt, võtsime pangast välja suure raha, üle 100 000 euro oli taskus, lendasime lennukiga kohale, maksime maa eest raha ära ja maa oli meie nimel.
    Kes maatükid välja valis?
    Metsur: Ütleme nii, et kohalikud kinnisvaraärimehed, kellest mõni ka meiega koos sellesse maatehingusse astus. Aga nende eesmärk oli natuke kahtlane. Nad kontrollisid hindu nii hästi, et meile jäigi arusaamatuks, kas nemad üldse sinna mingit raha reaalselt panid. Põhimõtteliselt said nad meie rahaga omanikuks.
    Kas nendest mööda pääseda ei saanud, see kant on siis nende kontrolli all?
    Metsur: No kogu see müüjate info on nende kontrolli all. Otse müüjateni heades kohtades pääseda oli keeruline.
    Saluste: Me ei tundnud turgu. Seal oli, kas usaldada või mitte. Kui sa lähed kohale ja tundmatusse vette, siis on väga palju hoiatatud, kuidas Eesti ärimeestele on sõna otseses mõttes vesi peale tõmmatud. Seetõttu me nägime ainult sellist varianti.
    Aga kohaliku Varna kontakti vahendas teile keegi?
    Saluste: Ei, see kontakt oli meil Eestist juba olemas.
    Metsur: Tema oli tegutsenud seal aastaid juba.
    Kes see inimene on?
    Metsur: Mina tema nime ei nimeta.
    Kas ta nimi on Ahmed Ozdojev?
    Saluste: Jaa.
    Seltskond, kes on Bulgaarias teie partnerid, on Varnas hästi tuntud kui allilma seltskond. Tuleb see teile üllatusena või olete nende tausta uurinud?
    Metsur: Ega väga üllatusena ei tule. Eks me midagi oleme ise ka kuulnud.
    Lihtsalt sattusite valede inimeste otsa.
    Saluste: Lihtsalt, et hunt nagu naabrimeest ei puutu või… Ilmselt midagi sellist. Meil läbisaamised olid tegelikult head. Ei olnud mingit probleemi, et ei peaks usaldama.
    Kas teile üritatakse seal kotti pähe tõmmata?
    Saluste: No mis kotti siin enam pähe tõmmata on? Raha lihtsalt ei ole enam.
    Kohaliku tšetšeeni jõugu liige Umalt Osmaev, kes on teie partner sealses ettevõttes Družba-3, tegi maatehingud ise ära, jah?
    Saluste: No põhimõtteliselt jah.
    Metsur: Ma arvan, et neil ei ole pointi meile kotti pähe tõmmata, nad said lihtsalt nii kõvasid vahendustasusid sealt iga maatehingu pealt. Kui nad ongi pätid, siis see on pättide püüdlus muutuda tavalisteks ärimeesteks. Meilt nad küll raha ei hakanud välja pressima, suhtlus oli täiesti normaalne. Ega meie ei ole ainukesed ärimehed, ma ei hakka nimesid nimetama, aga on mõned tuntud ja mõned tundmatud Tallinna ärimehed, kes samamoodi sinna investeerisid samade isikute kaudu.
    Saluste: Väga soliidsed ja ausad inimesed.
    Metsur: Eeskujud olid meil olemas ja polnud kahtlust, et saame maffia jooksupoisteks ja võlgnikeks või satume väljapressimise ohvriks.
    Te ennist mainisite, et kahtlustasite kohalikke partnereid, et nemad tehingutesse oma raha ei pannudki.
    Metsur: See kahtlus tekkis alles pärast tehinguid.
    On need inimesed kuidagi hirmuäratavad ka?
    Metsur: Ei, me siiamaani suhtleme nendega mõnusalt. Võime rääkida maast ja ilmast.
    Saluste: Nad on naabrid ju.
    Nii et seda hirmu pole, et nad võivad teid pügada.
    Metsur: Nad võtsid ebamääraselt suurt vahendustasu, mille puhul me ei teagi, kui suur see oli, aga mis nad muud ikka… Selles mõttes muidugi pügasid, aga…
    Kaasomanikuks tulid nad omal soovil?
    Metsur: Me oleks ise ka võinud olla seal ainuosanikud, aga tahtsime seda ringi suurendada ja tahtsime, et nemad oleksid meie äripartnerid ja aitaks meil maid hiljem edasi müüa. Ütleme, et see oli pooleldi nagu meie soovil isegi, et nad meie äripartneriteks said.
    Saluste: Me nägime, et neil on palju mõjuvõimu ja palju kontakte. Selliste inimestega on alati parem piirkondlikult asju ajada kui nendega, kes mitte millestki ei tea ja kellel mõjuvõimu pole.
    Aga nende kuritegelik taust?
    Metsur: No seda me ei teadnud. Me ei läinud kusagile politseisse ega saanud kohalikest bulgaariakeelsetest ajalehtedest aru, kui nendest kirjutatigi. Kui oleks teadnud, siis me poleks olnud ostjad.
    Teil on veel partnereid, õmblusärimees Uno Kaseväli ja reklaamiärimees Peeter Pullerits. Kuidas nemad teiega ühinesid?
    Saluste: Meie tõmbasime neid selles mõttes sisse, heas usus, nagu meid tõmmati sisse. Aga oma otsused nad loomulikult tegid ise.
    Mis te edasi teete, ootate, kuni tulevad paremad ajad?
    Metsur: Jah.
    Saluste: No milleks ikka võtta sealt välja mingi 100 000-200 000, kui sinna alla on pandud 5 miljonit.
    Kamba peale kokku panite siis 5 miljonit?
    Saluste: Nende maade peale võis see suurusjärk olla 5 miljonit kokku. Aga on eestlasi, kes on sinna oluliselt suuremaid summasid magama pannud.
    Kas samasse Varna kanti?
    Metsur: Nad samamoodi käivad mööda Tallinna ja kiruvad.
    Saluste: Ahmed on paljusid nimesid maininud meile.
    Ja tema on siis see inimene, kellel omal ajal olid seal kontaktid ja kes eestlasi kutsus sinna?
    Saluste: Tema oli nii-öelda kohalik müügimees meil siin. Ahmed, kes tegutses Eestis ja tõi ärimehed sinna.
    Aga Ahmed Ozdojevi taust ei pannud teid ettevaatlikult mõtlema? Ka tema on Eestis kohtu all olnud ja teda on nimetatud ingušši maffia juhiks 1990ndate teisel poolel.
    Saluste: Aga võib-olla ongi turvalisem. Siis keegi ei löö rohkem.
    Metsur: Tegemist pole enam 1990ndatega, kus dressipükstes kusagil BMWdes asju lahendati nugade või püstolitega, vaid on liigutud reaalsetesse äritehingutesse ega tehta enam nii, et tuled rahaga kohale, lüüakse kaikaga pähe ja võetakse raha ära ning visatakse sind kraavi.
    Ja mis selle rahaga edasi tehti, see…
    Metsur: See ei ole enam meie asi. Mis me ikka torgime, et kuule mees, kuhu sa oma raha paned. Me ei olnud ju mingid saunasõbrad, et istume õlle ja šašlõki taga ja küsime, mis sa rahaga edasi teed. Olime neil head ärituttavaid ja saime asju kiiresti ajada.
    Kas võib öelda, et teie sealsed partnerid otsisid lihtsameelseid õnneotsijaid, kes on nõus oma raha andma teadmata taustaga tüüpide kätte?
    Metsur: Me ei andnud nende kätte, me läksime notarisse ja andsime müüjate kätte.
    Nemad ajasid lihtsalt asju?
    Metsur: Jah, vormistasid ja… Müügi puhul neist enam muidugi abi ei ole, peame ise hakkama otsima ostjaid… Seni ei tasu veel ära müümine.
    Saluste: Ilmselt praegu tasub seal osta odavalt.
    Metsur: Jah, kui Eesti ärimeestel usku on, siis tasub osta. Mõni, kellel raha vaja on, müüb väga hea hinnaga praegu maid maha seal.
    Aga mismoodi sinna minna soovitate, kas samu kontakte kasutada?
    Metsur: (naerab - toim) Igaüks valib oma kontaktid ise. Meie ei hakka kedagi soovitama.
    Äripäevale telefoni teel antud intervjuus eitab Ozdojev oma seost nii Jahia Hašieviga kui ka eestlastele kinnisvara vahendamist.
    Kohtumisest mees keeldus, kuna tal polevat mingit huvi enda tegemistest rääkida.
    Kas vastab tõele, et tegelete Bulgaarias kinnisvaraäriga?
    Jah, tegelen.
    Pakute või müüte ka Eesti ärimeestele sealseid projekte ning võimalust nendesse investeerida?
    Sellega ma ei tegele. Meil on enda huvid seal, aga me ei vahenda.
    Millal ning kuidas Te sinna sattusite?
    Aga ma olen juba ammu seal. Mul on Moskvas äripartnerid ja nende kaudu.
    Saame kokku ja räägime pikemalt sellest?
    Ei ole mõtet.
    Miks?
    Mul ei ole mitte mingit huvi kokku saada ja enda tegemistest rääkida.
    Kas Te Andres Saamet ja Härmo Värki tunnete?
    Ma ei tunne neid, lehest olen lugenud.
    Meile on räägitud, et teete Bulgaarias koostööd kohalike tšetšeenidega, kelle juhiks on Jahia Hašiev. Kas Te tunnete teda?
    Ei, ma ei tea teda. Seal on palju igasuguseid inimesi, kuid Jahia Hašievit ma ei tunne.
    Pole temaga kohtunud?
    Bulgaaria on suur riik, mitte nagu Eesti. Seal on erinevad piirkonnad.
    Ma pean just Varnat silmas.
    Ma ei suhtle nendega.
    Aga kõik, kes tahavad Varnas kinnisvaraäri ajada, peavad Hašievile maksma?
    Seal pole sellist asja, see on jama. Ma ei tea, kust teil on selline info.
    Kuidas on Bulgaarias äri ajada, on Teil seal äripartnereid?
    Mul on seal Moskva partner, meil on teine suund, rohkem tööstuse peal. Saadame kaupu Venemaale.
    Teil on firma Baltic House, millega see tegeleb?
    Toidukaupadega.
    Ning Ahti Lille on seal Teie äripartner?
    Ahti Lille tegeleb kinnisvara müügitööga.
    Kuidas Te Ahti Lillega tuttavaks saite?
    Ta otsis tööd ning sõitis Bulgaariasse. Ma tunnen seal kinnisvarainimesi.
    Seda teate, et Ahti Lillel on kriminaalkaristus maksuametis töötamise ajast?
    Sellest ma ei ole kuulnud. Ta ei ole sellest rääkinud.
    Veel on Teil Bulgaarias koos Gunnar Urbiga firma EstBulg. Kas see tegeleb kinnisvaraäriga?
    Varem tegeles, praegu on majanduskriis ja firma ei tegele mitte millegagi. Ma näen, et te olete väga hästi informeeritud.
    Loomulikult, hulga inimestega on juba räägitud ka. Teid on koguni nimetatud allilma autoriteediks?
    (naerab) Pole tõsi.
    Kuid kriminaalkaristuse 1990ndatel saite?
    (naerab) Ma olin siis väikene, tegin vea. Väikese vea tegin.
    Teid on nimetatud Haron Dikajevi alluvaks.
    Teate, ma ei ole mitte kellegi alluv olnud ja ei hakka kunagi kellegi alluvaks. Teil on vale info. Dikajev on mu zemljak, suhtleme temaga, rohkem mitte midagi.
    Aga kas Te Ahti Lille tegemiste kohta Bulgaarias alustatud uurimisest teate?
    Millisest uurimisest?
    Ta olevat ühe eestlase kaks korterit pettusega maha müünud?
    Ma kahtlen selles.
    Pettusest Te siis midagi ei tea?
    Kohalikud seadused pole Eesti omadest kehvemad. Kui ta on petnud, las nad siis arutavad seda. Hea küll, meeldiv oli teiega suhelda, rohkem mul aega pole. Kõike head!
    Seda Ahmedi ma pole elus näinud. Meil oli seal partneriks Jahia või kuidas ta nimi oli (Jahia Hašiev - toim). Tema jättis küll viisaka inimese mulje. Nemad tundsid kohalikku turgu ja inimesi. Bulgaarias korterimüük käib lihtsalt, aga arendus- ja ehitustegevusega on keeruline. Seal võib ühel maatükil olla palju omanikke ja Hašiev aitas sellest bürokraatiast läbi.
    No muidugi nad teevad meile midagi müües hindadega endale vahelt, see ongi nende töö ja sellega oleme arvestanud. Nende need grupeeringud… Kui ongi nn grupeering, siis tegelikult on nad ikkagi tavalised ärimehed. Nad ei käi välja pressimas. Saan aru, et Hašievi vanglakaristus on seotud oluliselt varasema perioodiga. Ja et ta hiljuti väljapressimise süüdistusega kinni võeti, oli ilmselt tingitud sellest, et ta käis oma raha tagasi küsimas. Ikka juhtub.
    Hoopis Eesti ärimehed, kes ei kuulu kuskile nn grupeeringusse ja on väga mainekad inimesed ajakirjanduses, tahavad partneritel naha üle kõrvade tõmmata. Näiteks eelmise nädala Äripäevast Sildmäe versus Siff. Hašievi puhul on olukord vastupidi, tema nii ei käitu.
    Meil on seal mingi maatükk ja ta seisab. Me eeldame, et hinnad hakkavad vaikselt tõusma jälle.
    Juhuslikult sattusin sinna (Varna piirkonna kinnisvarasse - toim) investeerima. Meil ei ole kuidagi läinud. Ei ole head ja ei ole halba, ma ei oskagi öelda. Võib-olla me saame ka petta, ega ma ei tea.
    Meie oleme need varad ära ostnud, aga võib-olla me oleme petta saanud, kuna me pole neist seni lahti saanud.
    Täpsemalt oskan siis kommenteerida, kui investeering on realiseeritud.
    Ahmed Ozdojeviga olen ma kohtunud küll, aga tema meid sinna otseselt ei viinud ega partnereid ei soovitanud. Kuna ta on ka Eestist, siis me arutasime lihtsalt.
    Ma ise ei ole seal midagi välja valinud, mul on selleks omad inimesed, eestlased, kes on käinud ja vaadanud neid asju.
    Eks üks asi on muidugi vaatamine ja teine asi on telgitagune, viimane on puhtalt kultuuri küsimus.
    Äripäev küsis Ahti Lillelt kommentaari kahe korterite väidetava varastamise kohta. Lille eitas korterite tagaselja müümist ja raha omastamist. Oma kommentaarid edastas Lille e-kirjas.
    Kategooriline vastus on, et ma ei ole võltsinud ühtegi allkirja. Juhul, kui keegi Teie allikatest seda väidab, siis küsige kinnitatud koopia vastavasisulisest ekspertiisiaktist, kus peaks olema kirjas, et mina olen midagi võltsinud. Sellist ekspertiisiakti ei saa eksisteerida.
    Mind süüdistav isik väga palus, et aitaksin teda nende õnnetute korterite realiseerimisel. Ta kinnitas, et need korterid on soetatud (st esmane sissemakse tehtud) kohaliku veini mõju all ja kahetses väga oma nõrkust selles osas. Paralleelselt soovis ta soetada ühte perspektiivikat kinnistut. Ma olen isiklikult aidanud ja organiseerinud talle abi mõlema küsimuse lahendamisel.
    Samas hindas see isik oma potentsiaalseid vabu vahendeid üle ega suutnud antud kinnistu ostu lõpuni finantseerida. See aga omakorda oligi põhjus, mille tulemusena tõepoolest Tallinn Invest (Lillet varguses süüdistava eestlase firma - toim) kandis korduvalt nii 2008. kui ka 2009. aastal finantskahju. Ühtlasi majanduskliima muutus halvemaks ja vabade vahendite leidmine antud perioodil oli paljudele investeerijatele komplitseeritud.
    Mis puudutab Teie allika väidet, et juhtum on antud politseisse, siis minu arusaamise järgi on tegemist nn avalduse kontrollimisega organites, aga mitte kriminaalasja menetlusega. Võib-olla ma eksin, aga menetluse algatamise eelduseks peaks eksisteerima ka kuriteosündmus.
    Inimesena jättis Ahmed Ozdojev rahuliku ja naeratava mulje. Kohtusime, sest alguses ikka oled seal maal ja tead, et inimestel on seal kontor, ja saad nendega kokku.
    Meil oli ka tugipunkte vaja ja uurida, kes tegeleb, millega tegeleb, kuidas tegeleb.
    Mina sain Ahti Lillest siis teada, kui Einar Entsik teda juba teadis, kuna Entsik rohkem initsieeris seda projekti.
    Meid (Satnam Europe -toim) pigem kutsuti sinna investeerima läbi Einar Entsiku ja Andres Saame kontori. Eks me koos tegime otsuse. Aga info, et sinna on võimalik investeerida, oli neil enne kui meil.
    Ma tean, et Ahti Lillel on mingeid probleeme olnud, aga see on mulle uudis, et ta kinni on istunud.
    Projekti vedades ja toimetades õpid inimest tundma, aga Ahti on muidu müüki korraldav pool, finantsidega ta ei tegele.
  • Hetkel kuum
Seotud lood

Ain Kivisaar: kolm soovitust uuele linnavõimule
Linnaplaneerimisest on saanud ülereguleerimise, asjatu detailsuse ja metsikult kõrge kulubaasiga valdkond, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Linnaplaneerimisest on saanud ülereguleerimise, asjatu detailsuse ja metsikult kõrge kulubaasiga valdkond, kirjutab Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
USA turuindeksid lõpetasid nädala korraliku tõusuga
Aktsiaindeksid sulgesid kauplemisnädala roheliselt ja kvartalitulemuste infokeerises on palju mitmekülgseid teadaandeid, mis turu aktiivselt liikuma on pannud.
Aktsiaindeksid sulgesid kauplemisnädala roheliselt ja kvartalitulemuste infokeerises on palju mitmekülgseid teadaandeid, mis turu aktiivselt liikuma on pannud.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Põlva saunatootja asendas jahtunud turud ühe kliendiga USAs: “Tööd on rohkem kui peaks!”
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Mitu aastat reipat kasvu näidanud Põlva saunatootja Ecosauna Projecti majandustulemused võtsid eelmisel aastal hoo maha, tänavune aasta on neil see-eest aga juba välja müüdud.
Uus tehnoloogia hirmutab? Madalal rippuvad digiõunad toovad kiire võidu
Madalal rippuvaid õunu tasub noppida äriprotsesse ümber korraldades, selgitab saates “Juhtimisaudit” digimuutuste juht Kaarel Allikmäe. Alati pole efekti saavutamiseks vaja IT-arhitektuuri lisada uusi keerukaid tehnoloogiaid.
Madalal rippuvaid õunu tasub noppida äriprotsesse ümber korraldades, selgitab saates “Juhtimisaudit” digimuutuste juht Kaarel Allikmäe. Alati pole efekti saavutamiseks vaja IT-arhitektuuri lisada uusi keerukaid tehnoloogiaid.
Karmo Tüür: kuriusklikkus saadab ökosurma
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Rohepööre on viinud ususõjani, mille ohvriks võivad langeda ettevõtted või koguni majandusharud, kirjutab poliitikavaatleja ja väikeettevõtja Karmo Tüür Äripäeva essees.
Tesla plaan keskenduda odavamatele sõidukitele kergitas aktsia hinda
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Tesla avaldas eile plaani, mille kohaselt hakatakse tootma soodsamaid sõidukeid juba selle aasta lõpus. Tootmine hakkaks toimuma olemasolevates tehastes, mis lööb plaani segamini seoses Mehhikosse ja Indiasse kavandatavate uute tehastega. Pärast seda teadet on Tesla aktsia hind hakanud taas tõusma.
Raport Ukrainast: nädal on olnud pingeline
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Oodatud tõusu eelõhtu: kinnisvaraturg lükkas täiskäigu sisse
Kinnisvaraarendajatele paistab olevat saabunud pärituul: mitu ettevõtet on teatanud uute projektidega alustamisest, sest ehitusturg soosib varakult startijat ning turg on tasapisi välja rabelemas kõrgest euriborist.
Kinnisvaraarendajatele paistab olevat saabunud pärituul: mitu ettevõtet on teatanud uute projektidega alustamisest, sest ehitusturg soosib varakult startijat ning turg on tasapisi välja rabelemas kõrgest euriborist.