Silvia Kruusmaa • 7. detsember 2010 kell 9:55

EAS toetas TTÜ laboriseadmete soetamist ligi 70 miljoniga

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) toetas 68,7 miljoni krooniga kaasaegsete seadmete ja tarkvara soetamist Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) materjalitehnoloogia instituudi nelja uude laborisse.

TTÜ laboriseadmete soetamist toetati praeguseks lõppenud teadus- ja arendusasutuste infrastruktuuri arendamise programmi raames, mida kaasrahastas Euroopa Regionaalarengu Fond.

Materjalitehnoloogia instituudi direktori professor Enn Mellikovi sõnul hangiti EASi toel viimastel aastatel loodud nelja baaslaborisse üle 35 kaasaegse seadme või spetsiifilise arvutiprogrammi. "Näiteks mikro- ja nanotehnoloogiliste materjalide baaslabor sai kümme miljonit krooni maksva kõrglahutusega röntgen-fotoelektron spektromeetri, millega on võimalik uurida päikeseenergia toimet erinevates materjalides," tõi ta näite.

Multimaterjalide ja -toodete baaslaborile hangiti rohkem kui 3,1 miljoni krooni eest laserkiir-kiirvalmistuskompleks. Polümeer- ja komposiitmaterjalide labor sai aga muuhulgas diferentsiaalse skaneeriva kalorimeetri soojusmahtuvuse määramiseks ning mineraalsete loodusmaterjalide baaslabor laserablatsiooniseadme tahkete objektide kõrgtundlikuks elementanalüüsiks.

EASi innovatsioonidivisjoni direktori Ilmar Pralla kinnitusel toetati laboriseadmete soetamist selleks, et tihendada teadusasutuste koostööd Eesti ettevõtetega. "Nende nelja labori üheks oluliseks eesmärgiks on just Eesti majandusele ja tööstusele oluliste materjalide ning tehnoloogiate uurimine," lausus ta.

Hetkel kuum