Aivar Hundimägi • 22. detsember 2010 kell 21:00

Poliitikute ja äriliidrite bläkk

Poliitikute väljaütlemised Keskerakonna varjatud rahastamisskandaalis on kahepalgelised. Muidugi ei sobi Edgar Savisaar juhtima erakonda ja Tallinna linna ning peaks taanduma. Kuid selle juhtumi pärast on kaasvastutajad ka kõik teised riigikogus esindatud parteid.

Reformierakonna juht Andrus Ansip peab Savisaare rahaküsimist jälestusväärseks. Kuid just oravad on olnud Eestis pikalt võimul ja neil oleks soovi korral olnud piisavalt mõjuvõimu, et muuta parteide varjatud rahastamine keerulisemaks ja valimiskampaaniate kulud maksimaalselt avalikuks.

Reformierakond ei ole tahtnud seda teha, sest ka nemad on saanud varjatud annetusi, ja on põhjust kahtlustada, et osa rahast on tulnud Vene ettevõtjatelt. Või on nad langetanud Vene ettevõtjatele eriteenete eest kodakondsust andes otsuseid, mida ei suuda ega tahagi avalikkusele põhjendada.

Tänu meediale on Eesti avalikkus viimastel aastatel saanud ridamisi teada poliitikute varjatud rahastamisskeemidest, aga tulemuseks on see, et riigikogu otsustas tühistada paragrahvi, mis nägi ette karistuse erakonnale tehtavate annetuste vastuvõtmise keelu rikkumise eest.

Lisaks poliitikutele võiks ka mitmed suurettevõtjad piinlikkusest silmad maha lüüa. Nad on oma ärihuve silmas pidades tassinud erakondade peakorteritesse raha ja aidanud varjatud skeeme nuputada ehk loonud soodsa pinnase selleks, et poliitika oleks räpane või naaberriigi poolt mõjutatav. Ja siis nad kurdavad, et valimiskampaaniad on räpased, ja räägivad, et meedias võiks olla vähem skandaale. Ärge andke parteidele varjatult raha, ärge ostke ära ametnikke, ja poliitika muutub ka puhtamaks ning korruptsiooni jääb vähemaks.

Hetkel kuum