Systemair AB tegi eestlasest börsifirma suuraktsionäri

Alyona Stadnik 25. jaanuar 2011, 00:00

Aktsiad vahetati aktsiate vastu. Paluvee sõnul oli tehingu eesmärgiks vahetada Eesti Systemairi aktsiaid börsil noteeritavate Rootsi Systemair AB aktsiate vastu. "Aktsiate liikumise (ümbervahetamise) reaalne põhjus oli ka see, et Systemair AB tütarfirmade pilt oleks loogilisem ja parem. Systemair AB-l on 40 riigis tütarettevõtet, müügiettevõtted on samasugused nagu siin Eestis ja kõik need kuuluvad sajaprotsendiliselt emafirmale. Eestis olid asjad teisiti ning nad soovisid, et pilt oleks börsiraportitel ilusam," põhjendas Paluvee.

Sarnase skeemiga ostis 2010. aastal Systemair AB välja nii Venemaa, Kreeka, Hollandi kui ka Tšehhi müügiüksused.

Üheksateistaastase töö vili sai nopitud. Paluvee asutas Systemair ASi eelkäija APF Grupi 1992. aastal, müües ventilatsiooniseadmeid lisaks Eesti turule veel ka Lätis, Leedus ja Venemaal. Juba sajandivahetusel müüs Eesti ventilatsiooniseadmete kaupmees kolmveerand APF Grupi aktsiatest Systemair AB-le ning siinne firma võttis endale oma põhilise hankija Systemairi nime. Eelmisel nädalal sai Systemair AB siinse müügiketi täisomanikuks.

Tehingu hinda börsiteates ei avaldata. Juhul, kui Systemair AB oleks aktsiad ostnud suhtarvude poolest samavõrd kõrge hinnaga kui emafirma väärtpaberid on Stockholmi börsil noteeritud, oleks Paluvee Äripäeva hinnangul võinud saada umbes 1,5 miljoni euro eest Systemair AB aktsiaid, mis tõstaks ta firma paarikümne suurima aktsionäri hulka.

Paluvee ei soostunud tehingu hinda kommenteerima. "Me leppisime aktsiate proportsionaalses turuväärtuses kokku, aga see on konfidentsiaalne info," lausus Paluvee.

Eestis tegutseva Systemairi jaoks oli 2009/2010 majandusaasta raske. Käive langes 77 miljonilt 39 miljonile kroonile, kuid aasta suudeti lõpetati siiski väikeses kasumiga.

"Aasta 2010 on olnud Systemair ASil positiivne ja natukene parem kui aasta 2009. Me näeme ikka perspektiivi, et ehitusturg on tõenäoliselt toibumas. Probleeme meil ka ei ole, sest puuduvad laenukohustused ja püsikulud, oleme kogu aeg kasumis," märkis Paluvee, kelle juhtitud firma käive ulatus ehitusbuumi aastatel ka üle 6,5 miljoni euro (saja miljoni krooni).

Systemairi võib veidi võrrelda Olympic EG ja Armin Karuga. Nimelt tulid mõlemad firmad börsile 2007. aasta oktoobris ja mõlemal firmal on juhtiv suuraktsionär. Kui Armin Karule kuulub 46% kasiinofirmast, siis Systemair AB looja Gerald Engströmi käes on 42% ventilatsioonitootjast väärtusega 2,2 miljardi Rootsi kroonini.

Paluvee sõnul kavatseb ta jääda pikaajaliseks Systemair AB aktsionäriks ning ootab väärtpaberitelt pikaajalist tootlust.

2010. aastal oli Systemair AB aktsia oma 66protsendise tõusuga Stockholmi börsil kümnendiku parimate aktsiate hulgas.

Aprillis 2010 lõppenud majandusaastal teenis maailma üks juhtivaid ventilatsiooniseadmete tootjad 3,2 miljardi Rootsi kroonise käibe juures 192 miljonit krooni kasumit. 1974. aastal loodud firma jaoks oli tegemist ajaloo esimese langusaastaga. Tõsi, languseks kujunes kõigest 3 protsenti.

2011/2012. majandusaasta esimesel poolel on saadud taas tõusutsüklisse. Käive on kasvanud 8 protsendi ja kasum 41 protsendi võrra. Ettevõte peab eesmärkide täitmise nimel aga natuke veel pingutama, sest ventilatsiooniseadmete tootja käibekasvu sooviks on vähemalt 12% aastas. Lisaks on Systemair AB seadnud endale 10% tegevuskasumi marginaali eesmärgi ja lubanud aktsionäridele maksta 30% kasumist dividendideks.

Stabiilse ja järjepideva kasvu tõttu on Systemair AB aktsia fundamentaalselt päris kallilt hinnatud. Praegu ajaloo rekordtaseme lähedal kõikuva aktsia P/E (hinna/tulu) suhe on 22,3 ja P/B (hinna/raamatupidamisväärtuse) suhe koguni 4,3. Ka 1,2% dividenditootlus ei tee aktsiat atraktiivseks.

Samas soovitavad kõik kolm ettevõtet jälgivat analüütikut Systemair AB aktsiat osta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing