Koit Brinkmann • 7. veebruar 2011 kell 14:35

Lang: pole andmeid, et firmad maksid reformierakondlaste kampaaniate eest

Justiitsminister Rein Lang ütles riigikogus küsimustele vastates, et Eestis ei ole võimalik valimiskulutusi finantseerida juriidiliste isikute abil, samuti pole tal andmeid, et 2007.a valimiste eel oleksid erakonnakaaslased Jaanus Rahumägi, Robert Antropov ja Kristiina Ojuland lasknud kampaaniate eest maksta ettevõtetel.

„Minule on nad kinnitanud, et nad ei ole juriidilistel isikutel lasknud oma kampaania eest maksta,“ lisas justiitsminister Indrek Saare täpsustavale küsimusele vastates.

2009. aasta sügisel kirjutas Äripäev, kuidas reklaamifirma Droom läks pankrotti, sest Rahumägi ja Antropov jätsid suure osa valimiskampaaniale kulunud rahast reklaamifirmale maksmata.

Lisaks selgus Droomi dokumentidest, et Rahumägi ligi 1,7 miljoni kroonisest kampaaniakulust oli maha arvatud firmade tasutud 828 000 krooni. Antropovi kampaaniakuluks näidati 2,2 miljonit krooni ja sellest on arvatud maha 681 000 krooni, mille tasusid kaks firmat.

Kristiina Ojulandi kahe valimisürituse eest maksis aga tema tollase nõuniku Andrus Viksi firma.Kuigi juriidilised isikud ei tohi erakondadele raha anda, leidis riigiprokuratuur toona, et see keeld ei kehtinud valimisliitude, üksikkandidaatide või erakonnast eraldi valimiskampaaniat tegevate kandidaatide valimiskampaania rahastamisel.

Kadri Simson päris justiitsministrilt , mis saatus ootab kandidaate, kes praegu üritavad kolme reformierakondlase poolt järeleproovitud viisil oma kampaaniat rahastada?„Eks see väide, mida te praegu esitate, et siin keegi laskis firmadel oma kulutused kinni maksta, jääb ju teie enda südametunnistusele kuni lõpuni. Mina loodan seda, et Eesti Vabariigi riigikokku kandideerivad inimesed on seaduskuulekad, ausad ja eetilised. Eestis ei ole võimalik valimiskulutusi finantseerida juriidiliste isikute abil. Ma loodan, et kõik seda teavad ja vastavalt ka käituvad,“ vastas Lang.Langi kinnitusel tema ei ole valimistel kasutanud varjatud rahastamise skeemi.

Justiitsministri sõnul toob erakondade ebaseaduslik rahastamine endaga kaasa vastutuse erakonnaseaduse järgi või kuriteo koosseisu ilmnemisel karistuse vastavalt karistusseadustikus sätestatule. Näiteks võib kõne alla tulla mõjuvõimuga kauplemine, keelatud majandustegevus või muu selline.„Kui erakonna nimekirjas kandideerinud isik teeb valimiskampaanias kulutusi erakonna kuludest eraldi, lisatakse tema aruanne erakonna aruandele.

Analoogsed piirangud kehtivad valimisliidu nimekirjas kandideerinud kandidaadi puhul. Erakonna või valimisliidu nimekirjas kandideerinud isiku esitatud aruande õiguspärasuse eest vastutab nimekirjas kandideerinud isik. Erakondade rahastamist kontrollib tulevikus erakondade rahastamise järelevalvekomisjon. Komisjon on haldusorgan, kellel on oma ülesannete täitmisel õigus teha ettekirjutusi ja määrata ka sunniraha,“ kirjeldas Lang muudatusi erakonnaseaduses.

Keskerakonna liige Lauri Laasi järeldusel kehtivad Eestis aga seadused erinevatele erakondadele ja kodanikele erineval määral.„Erakonnaseaduse puhul on olemas erakonnad, kellele see laieneb ja on olemas erakonnad ja poliitikud, kellele see seadus millegipärast ei laiene. Viimase all mõtlen arupärimises kirjeldatud kaht Reformierakonnaga seotud juhtumit. Siin tahaksin oma küsimusteringi lugupeetavale justiitsministrile veelgi jätkata ja küsida edasi, et mis tüüpi riigikorraga meil tegemist on olukorras, kus seadusi rakendatakse valikuliselt? Demokraatlik riigikord see küll ei ole! Pigem on tegemist kambakraatia, oligarhia või millegi taolisega. Kas teile ei tundu, head kolleegid, et Eesti valgevenestumine jätkub kiirenevas tempos? Mõtlen siin all eelkõige erinevaid standardeid võimule ja opositsioonile, arupärimises kirjeldatu ja siis näiteks nn kirikuskandaali valguses. Tahaks omalt poolt väga loota, et nii see ei ole,“ lõpetas Laasi oma sõnavõtu.

Millised firmad tõmmati reformierakondlaste rahastamisskandaali?

Väljavõte Droomiga seotud võlanõuetest, kus on kirjas, et poliitikute kampaaniat rahastasid osaliselt mitmed firmad. Ettevõtete esindajad ise on toetamist eitanud.Veebruaris 2007 sai reklaamifirma Jaanus Rahumägi kulude katteks 200 000kroonise makse OÜ-lt Quelle.Järgmine, 424 000kroonine rahasüst liikus poolteist kuud peale valimisi OÜ-lt Verheyen. Belglase Eric J. van Wynkele firmat juhib Henn Ruubel, kes on juhtinud ka Rahumägi firmat Kitevale.Kolmanda väidetava toetaja taust on kõige huvitavam. Luksemburgis registreeritud fond LFS Family Office S.A. kandis 2007. aasta mai alguses Droomile 78 233 krooni. Fondi taga on Kalle Norberg, keda peeti 2006. aasta lõpul üheks peamiseks lobistajaks, et Keskerakonna ja Reformierakonna valitsuselt saada vene suurettevõtjatele Andrei Filatovile ning Rustam Aksjonenkole Eesti kodakondsus. Norbergi väitel ei olnud fondil Droomiga mingisugust lepingulist suhet (teistel skandaali kistud firmadel oli - toim). Tema sõnul oli tegu mõne nende kliendi maksega Droomile. "Ma miskipärast ei arva, et me oleks pidanud Jaanus Rahumäge toetama, sest ma võin anda talle üle aia selle raha, kui vaja on," lausus Norberg, kes on Rahumägi naabrimees Tabasalus.

Aleksei Tšuletsi ja Aleksandr Nakonetšnõi Paldiski Sadamate AS turgutas Antropovi kampaania eelarvet 424 800 krooniga.Meelis Niine OÜ Linnakujunduse Büroo lisas 256 800 krooni. Antropov ja Niin on saatnud peaminister Ansipit visiidil Gruusias. Kinnistusregistri andmetel oli Niinel koos Roberti venna Arturiga Rae vallas kinnisvaraarendus.

Kristiina Ojulandi kahe valimiskampaania ürituse eest tasus OÜ Jatrimpan.

Hetkel kuum