Millal tuleb kasum?

Fredy-Edwin Esse 11. veebruar 2011, 00:00

Uuest aastast tunneme endist Nordecon International ASi uue nimega Nordecon AS, millele liideti kontserni tütarettevõtted Nordecon Infra AS ja Nordecon Ehitus AS. Kulude kokkuhoiu ja kommunikatsiooni tõhustamise eesmärgil tehtud muudatus veel neljandas kvartalis rolli ei mänginud ja selle asemel tõusid rambivalgusse erakorralised kulud, mis muutsid tagasihoidliku brutokasumi priskeks puhaskahjumiks.

Nordecon käis neljanda kvartali brutokasumina välja 25 000 eurot, millega täitus Nordeconi peadirektori ja juhatuse esimehe Jaano Vinki lubadus jõuda neljandas kvartalis brutokasumisse.

Paraku sõid selle vähesegi ära erakorralised kulud, mis tõstsid firma puhaskahjumi analüütikute prognoosidest mitu korda kõrgemale. Nordecon pole puhaskasumit näinud praeguseks juba viis kvartalit järjest ning selle ajaga on kahjumina kogutud ligi 20 miljonit eurot.

Teist kvartalit järjest mängis suurt osa erakorralistes kuludes Pärnu Keskuse ehitusest tulnud nõuete allahindluse kahjum. Kui kolmandas kvartalis kirjutas Nordecon 2,6 miljonit eurot Pärnu Keskuse tõttu korstnasse, siis neljandas kvartalis lisandus veel 2,7 miljonit. Sellele lisandus 1,7 miljoni euro suurune kahjum seoses endise Läti tütarettevõtte Nordecon Infra SIA kohustuste realiseerumisega Nordeconi poolt. Samuti mõjutasid ettevõtte sõnul kasumlikkust keerukad ilmastikuolud, mille tõttu ületasid teehooldelepingute kulud vastava perioodi tulusid.

Aastaga on kannatanud ka Nordeconi käive, kukkudes 2009. aasta IV kvartaliga võrreldes 14%. 2010. aasta kogukäive ulatus 99,5 miljoni euroni ja ühtis enam-vähem analüütikute aastalõpu ootustega.

Ettevõtte juhtkond vaatab tulevikku optimistlikult. "Kontsernile senise tegutsemisajaloo raskeimaks kujunenud 2010. aasta lõppes hoolimata suurest kahjuminumbrist siiski helgemas meeleolus. Rõõmu teeb see, et teist kvartalit järjest suutsime olla brutokasumi osas positiivsel poolel," märkis Vink.

"Kontserni lõpetamata tööde portfell on püsinud viimastel kvartalitel suhteliselt stabiilne, ulatudes eelmise aasta lõppedes 88,3 miljoni euroni. Oleme jätkuvalt meelestatud selliselt, et ei haara iga töö järele ega püüa mahte kasvatada projektidega, mille võimalused praeguste riskidega toimetulekuks on kasinad," ütles Vink.

Tähtsa tegurina prognoositakse ehitussektori mõõdukat taastumist sellel ja tuleval aastal. Kolmapäeval lõppes juba kurikuulsaks saanud Tallinna-Tartu maantee Aruvalla-Kose lõigu projekteerimise ja ehitamise hanke pakkumiste esitamise tähtaeg, mille võit pakuks Nordeconile kindlasti suurt tuge.

Saab dividende või mitte? Investoritel võib tekkida lootus näha juba lähiajal ka taas dividende, millele 2009. aastal pidurid peale tõmmati. Paraku võib järjestikuste kahjumite tõttu eeldada, et kõigepealt üritatakse kasumite arvel parandada firma finantspositsioone. Samas sõltub dividendi saamine firma suuraktsionäri Toomas Lumani otsusest, mistõttu ei või väga julgelt dividendi saamist prognoosida.

Investorina suhtuksin Nordeconi aktsiasse endiselt väga ettevaatlikult. Eilse languse tulemusel on firma aktsia kukkunud LHV antud õiglase väärtuse hinnavahemiku (1,40-1,60 eurot) alumisse otsa. Iseenesest hinna poolest on Nordeconi aktsia ahvatlev, eriti kui ehitussektor peaks taastuma, kuid see aktsia kannab endas riski, mida mina ei ole valmis võtma.

Nordeconi tulemused olid ehmatavad isegi analüütikute jaoks, kes nii musti numbreid ei osanud ette näha.

Nii näiteks lootis LHV Nordeconilt 6,1 eurot ja Swedbank 5,3 miljonit eurot väiksemat puhaskahjumi numbrit ehk siis enam-vähem nulli jõudmist. Samuti ootas nii LHV kui ka Swedbank Nordeconilt neljandaks kvartaliks ligi miljon eurot suuremat brutokasumi numbrit.

Nordeconi aastakäibe osas olid analüütikud täpsemad - LHV ootas 103 ja Swedbank 99 miljonit eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing