Inflatsioon tõusmas tähelepanu keskmesse

Fredy-Edwin Esse 18. veebruar 2011, 00:00

Läinud aastal olid investorid äärmiselt positiivsed arenevate turgude suhtes, kuid hiljutised arengud on näidanud, et praegu tasub kasumit loota hoopis arenenud turgudelt. Seda põhjusel, et inflatsioon on saanud 2011. aasta märgusõnaks ja see märgusõna võib väga tõsiselt kätte maksta arenevatel turgudel õnne otsivatele investoritele.

Arenevad turud rohkem avatud inflatsiooniriskile. Swedbank Balti investeerimiskeskuse analüüsiosakonna juhataja Kristjan Tamla ütleb, et suuresti inflatsiooniriskidest tingituna ollakse tänavuse aasta perspektiivis praegu pigem negatiivselt meelestatud arenevate riikide aktsiaturgude ja eelkõige nende riikide tarbijakulutustega seotud aktsiate suhtes.

Tamla sõnul mängib inflatsioon arenevates riikides palju suuremat rolli mitmel põhjusel. Üks neist põhjustest on see, et toiduainete osakaal madalama elatustasemega riikide elanike tarbijakorvis on üldjuhul suurem kui arenenud riikides, seega inflatsioon mõjub neile rängemalt. Samuti on majanduste suurema ebaefektiivsuse tõttu energiakulutuste osakaal nendes riikides oluliselt kõrgem. Näiteks kulutas Rahvusvahelise Energiaagentuuri 2008. aasta andmetel Venemaa ühe ühiku SKP loomiseks 3,5 korda rohkem elektrienergiat ja enam kui 5 korda rohkem teisi energiakandjaid kui ligikaudu samas kliimavöötmes asuv Kanada.

On ka alternatiive. Inflatsiooniriskid võivad aga pakkuda ka võimalusi investeerimismaastikul, leiab Tamla. Näiteks võiks eeloleval aastal huvitavaks kujuneda investeeringud arenevate riikide inflatsiooniga seotud võlakirjadesse. Need on võlakirjad, mille väärtus hinnasurvete kasvades üldjuhul suureneb ja vastupidi.

Kuigi lühiajalises perspektiivis on arenevate turgude aktsiad soosingust väljas, siis pikema aja peale nähakse neis endiselt suurt tõusupotentsiaali. Kuid seni kuni inflatsioonimure pole hüljanud arenevaid turge, siis tasub vaadata arenenud turgude aktsiate suunas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing