Iirimaa võimuparteil pole lootust jätkata

Sirje Rank 25. veebruar 2011, 00:00

Liiga suur on viha partei vastu, mille juhtimisvead viisid jõukuselt Euroopa esiviisikusse ja kõrgemalegi tõusnud riigi kerjakotiga IMFi ja ELi ukse taha.

See ei anna siiski edulootust Iiri vasakpoolsetele, vaid teisele paremerakonnale Fine Gael, millele ennustatakse parlamendis pea absoluutset enamust.

Ebakindlus kogu euroalal. Kastanid on tules ka euroala ülejäänud riikidel ja pankadel. Võidulootusega Iiri parteid on kõik lubanud IMFi ja ELi abilaenu tingimused leebemaks kaubelda ning osa pankade päästmise kuludest võlausaldajatele veeretada. Need plaanid tähendavad euroalale uut ebakindlust.

Me ei saa Iiri maksumaksjalt nõuda enese laostamist, et spekulantidele kasumeid kindlustada, on olnud Fine Gaeli valimiskampaaniat läbiv loosung.

Euroopa pankadel on Iirimaa finantssektoris kinni miljardid eurod. Nii on Euroopa Keskpank jäigalt nõudnud Iirimaalt kõigi võlakohustuste täitmist. Osaliselt just sel põhjusel mõjutati Iirimaad mullu novembris 85 miljardi euro suurust välisabi paketti vastu võtma.

Välismaised võlausaldajad maksma. Võlausaldajate teema kerkib kindlasti üles, sest nagu märgib ajalehe Financial Times mõjukas kolumnist Martin Wolf, oli välispankadel krahhiga lõppenud Iiri buumis siiski väga suur roll. Iiri pankade välismaised võlakohutused kasvasid 2003. aasta 20%-lt 2008. aasta alguseks 70%-le. "Kui ülejäänud Euroopa tahab pankade kreeditore iga hinna eest kaitsta, tuleb neil ka osa kuludest enda kanda võtta," märkis Wolf. Iirile antud abilaenu intress 5,8% on samuti riigile talumatult kõrge.

Iirimaa eelarvedefitsiit ja lämmatav võlakoorem pole kriisi põhjus, vaid tagajärg. Peamine viga tehti selles, et lasti erasektori laenumullil üüratuks paisuda, osutas Wolf. Nii ei saa lahendus seisneda üksi karmis eelarvedistsipliinis ja kärbetes, mida jutlustab Saksamaa. Kreeni läks Iiri rahandus siis, kui investeerimispanga Lehman Brothers pankroti järel 2008. aasta sügisel andis valitsus pankade kohustustele (kokku ligi 400 miljardile eurole, mis ületab mitu korda riigi SKP) riikliku garantii.

Selle eest maksab aastakümneid Iiri poliitikas domineerinud võimupartei Fianna Fail tänastel valimistel kallilt.

Iiri senist valitsust toodi teistele riikidele eeskujuks ja kiideti esialgu kiire tegutsemise eest, kuid pankade kinnisvaralaenude taak osutus arvatust suuremaks. Riik on pankadesse pumbanud üle 50 miljardi euro, ent juba kardetakse, et pankade püsti hoidmiseks ei piisa ka täiendavatest abimiljarditest IMFi ja ELi paketis. Iirimaa laenuintressid püsivad jätkuvalt pealpool 8% piiri.

Valusad kärped jätkuvad. Iirlastel on tulnud alla neelata juba nelja säästueelarve jagu maksutõuse ja avaliku sektori kulude kärpeid. 2007. aasta tipust on SKP kahanenud Maailmapanga hinnangul 11% ning töötus on kolmekordistunud 13,4%-le.

Midagi paremat ei terenda ka lähitulevikus - ELi/IMFi abipaketi tingimuseks on täiendavad kärped, üksi tänavu 6 miljardi euro ulatuses. Noored pagevad taas USAsse, Austraaliasse ja Kanadasse - kahe aasta jooksul prognoositakse Iirimaalt 100 000 inimese väljarännet.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing