Birjo Must • 7. märts 2011 kell 0:54

IRLi valimispidu: power'it tahaks juurde

Kuigi Isamaa ja Res Publica Liidu valimispidu tuli külaliste rohkuse tõttu viia viimasel hetkel üle suurematesse ruumidesse, ei saanudki pidu õiget hoogu sisse. Ka valimistulemuste selgumine ei toonud saali ülevoolavat meeleolu.

Pidu Radissoni hotelli konverentsisaalis hakkab peale kaheksat õhtul vaikselt hoogu koguma. Inimesed leiavad otsetee laudade taha ning kes oma nime sildilt ei leia, sätib end saali pimedamasse nurka ekraani jälgima.

Hetkel, mil pea 250 000 häält loetud ja IRL on valimistabelis kindlal teisel kohal, valitseb saalis ärevus. Kõige tähtsama laua ümber istuvad Mart Laar, Jaak Aaviksoo ja Margus Tsahkna uurivad tõsiste nägudega arvutiekraane. “Momendil tunneme ennast ilmselt hästi, aga on ju teada, et e-hääled valimiste tegelikku tulemust loomulikult ei näita. Eks elame-näeme,” jääb Laar esimesi tulemusi kommenteerides napisõnaliseks, kuid tema olekust õhkub kasvavat pingsust. 

Aeg-ajalt pööravad saalisviibijad pilgud suure ekraani poole ning jälgitakse hoolega ekraanil jooksvaid tulemusi. Umbes 21 paiku astub lavale noortest pop-lauljatest koosnev koor, mis aga publikut eriti ei köida.

Hoolimata rütmikatest lauludest inimeste näoilmed rõõmsamaks ei muutu. Näha on vaid mõnda muusikataktis tatsuvat jalga. Tundub, et õige aeg pidutsemiseks pole veel käes ja lõbusamaks meeleoluks oleks tarvis mõjuvamat põhjust.

Kella 23 paiku on selgunud, et riigikokku on endale kohad kindlustanud neli erakonda. IRL saavutab seekord kolmanda valimistulemuse ning varasemad optimistlikud lootused Keskerakonda edestada on lõplikult kustunud.

Pärast Laari esinemist teleekraanil kostub üle saali esimene ja paraku viimane hurraa-hüüe selle õhtu jooksul. Õhus hõljuvast mõrust emotsioonist võib lugeda, et 23 kohta riigikogus on küll hea tulemus, kuid oodati midagi enamat.

Power'it tahaks juurde, kostub saalinurgast ühe seltsimehe repliik. See väljaütlemine iseloomustab ka ülejäänud rahva meeleolu.

Vahepeal leidis aset ka veidi lõbusam juhtum. Nimelt kutsus peol koos WAF-kooriga esinenud Kaire Vilgats ootamatult lavale saates "Laulud tähtedega" osalenud Margus Tsahkna. Koos esitati laul “Peegel”, mis võeti vastu suure aplausiga. IRLi peasekretär kutsus pärast oma meeleolukat esinemist peolisi üles ennast lõbusamalt tundma. "Kõik läheb veel hästi!" hüüdis ta.

Varsti saabub kinnitus, et IRL saab sel korral parlamendis tõepoolest neli kohta rohkem kui eelmiste valimiste ajal. Juhan Parts jääb intervjuud andes kindlameelseks, kuid väga suurt rõõmu temast ei kiirga. „Muidugi võib rahule jääda, sest oleme oma tulemust parandanud,“ lausub ta.

Mõni minut enne südaööd astub saali uksest sisse erakonna esimees, kes kaamerate sähvides telefoniga pikalt vestlema jääb. Seetõttu ei pääse ka uudishimulikud ajakirjanikud talle ligi.

Juba mõne hetke pärast tõttab ta reipalt lavale ning alustab kõnet: „Võib öelda, et oleme nende valimiste kindlad võitjad! Julgesime võtta riske ja eristuda.“ Järgneb erakonnakaaslaste toetav aplaus.

„Tegime hea alguse  selleks, et 5 aasta pärast oleks see tulemus veelgi parem,“ hõikas Laar lõpetuseks, veidi mõru alatooniga hääles.

Mõne minuti pärast lahkub Laar vaikselt peolt. Hiljem selgub, et ta liikus kõrval hotelli Ansipit õnnitlema ja ehk juba ka esimesi läbirääkimisi pidama.

Pidu Radissoni hotellis kestab vaikselt edasi, kuigi read laudade ümber on hõrenemas ning märgata võib vaid nooremat generatsiooni. Erakonna staažikamad liikmed arutavad koridorides omi asju ning liiguvad tasapisi garderoobi poole. 

 

Hetkel kuum