Riigi e-teenus ähvardab jätta väikefirmad tööta

Kaisa Tahlfeld 10. märts 2011, 00:00

Registrite ja infosüsteemide keskus on asunud välja töötama e-raamatupidamise keskkonda, mis aitab alustavatel ning väikestel ettevõtetel raamatupidamist lihtsamalt korraldada.

Selle teenusega tõrjutakse Kaasi sõnul turult tuhanded väikeettevõtted, kes pakuvad raamatupidamisteenust või tegelevad IT-arendusega majandustarkvara valdkonnas. "Nende jaoks tehakse konkurentsitingimused väga ebasoodsaks ja nad kaotavad nii enamiku oma väikeklientidest. Suurfirmasid on meil ju vähe," rääkis Kaas ja lisas, et raamatupidamisfirmades kaotatakse ilmselt väga suur hulk töökohti.

Konfidentsiaalne info võib lekkida. Asja teine külg on Kaasi sõnul maailmavaateline - kui kõik mikroettevõtted hakkaksid pidama raamatupidamist online-registris, oleks see info riigile kontrollitav ja vaadeldav. "Mis veel hullem, kõik saladused meil lekivad ju ja see võib olla siis kättesaadav ka konkurentidele ja pahatahtlikele oponentidele," rääkis ta.

Kaasi sõnul ei saa me kurta, et raamatupidamisteenus on Eestis halb või kallis. "Pigem võiks rääkida, et liiga kallis ja halvasti kättesaadav on juriidiline teenus - kas riik avab järgmisena õigusbürood? Õigusvaidlused on ettevõtjale ju kõige kulukamad," seletas Kaas.

Ka oleks Kaasi hinnangul sellise raamatupidamissüsteemi loomine vähemalt sama kulukas kui e-äriregistri loomine ja ilmselt keerukam kui e-valimised ning ülalpidamiskulud oleksid suured.

Justiitsministeeriumi asekantsler Marko Aaviku sõnul on riik ettevõtjatele raamatupidamise bürokraatliku kohustuse pannud, seetõttu on loomulik, et riik tegutseb selle nimel, et kohustuse täitmine oleks võimalikult mugav.

"Sama retoorika kohaselt võiksid ju ka nn riiulifirmade müüjad kisa ja kära teha selle peale, et riik on loonud ettevõtjale äriregistri juurde lihtsa e-lahenduse mõne tunniga kodust lahkumata firma asutamiseks, mis aitab ettevõtjal säästa sadu eurosid äri alustamiseks vajaliku raha, mida muidu oleks tulnud maksta riiulifirma vahendajale. Väide, et riik osutab seejuures kõlvatut konkurentsi või solgib sellega mingit turgu, oleks ju jabur," väidab Aavik.

Maksuameti töö ei muutu. Aaviku sõnul pole riigipoolne raamatupidamisandmete kontroll selle e-teenuse eesmärk, seetõttu ongi otsustatud teenus luua äriregistri, mitte näiteks maksuameti juurde. "Maksuametil on alati kontrolliõigus raamatupidamisarvestuse üle, ükskõik kelle juures ettevõtja seda raamatupidamist peab. Äriregistri juurest ei hakka maksuamet neid andmeid kuidagi lihtsamalt kontrollimiseks kätte saama kui mõne teise teenusepakkuja käest," lisas ta.

Maksumaksjat uue raamatupidamiskeskkonna loomine Aaviku sõnul ei koorma. Tegemist on tasulise teenusega ning selle väljatöötamise kulud katavad teenuse tarbijad. "Samas jäävad kulud kasutajatele väikseks, kuna riigi tasandil on sellist lahendust odavam välja töötada kui erasektoris ning riik ei taotle sellega kasumit," ütles Aavik.

Kuigi RIKi uue e-raamatupidamisteenuse projektis on nõrku kohti, oleks Rödl & Partner Audit OÜ vandeaudiitori ja juhatuse liikme Mart Nõmperi hinnangul mikroettevõtetel sellest teenusest abi.

Nõmper ütles, et Rödl & Partner Audit OÜ suhtub registrite ja infosüsteemide keskuse (RIK) algatusse pakkuda mikroettevõtetele e-äriregistris või e-maksuametis raamatupidamisteenust positiivselt.

"Ma võin küll mõne suhtes ülekohtune olla, aga valdav osa FIEde ja mikroettevõtete raamatupidamisest ei kannata mingit kriitikat ja nende finantsaruanded ei anna kohe kindlasti õiget ega õiglast ülevaadet nende tegevusest ja finantsseisust," nentis Nõmper.

"Oleme aru saanud, et tegu on ühe võimalusega, mitte kohustusega, ning sobilik on see just eelkõige väikestele ettevõtetele, kelle raamatupidamine on praegu piltlikult öeldes paberinurgal või Excelis ning kes ei kasuta professionaalsete teenusepakkujate teenuseid," lisas ta.

Kui uus e-raamatupidamise keskkond aitab raamatupidamisarvestuse taset tõsta ning teeb ettevõtjate elu kergemaks, on Nõmperi hinnangul tegu igati teretulnud lahendusega.

Samas ei poolda vandeaudiitor süsteemi tasuta kasutada andmist, sest see oleks osale ettevõtjatele soodustuse tegemine, mis konkurentsi moonutaks. Samuti ei maksa Nõmperi sõnul oodata, et riigi maksutulud sellest paraneksid. "Kes pole senini makse maksnud, ei hakka seda tegema ka raamatupidamise infosüsteemi muutmisel," märkis ta.

Projekti nõrk koht on Rödl & Partner Audit OÜ hinnangul väikeettevõtjate piiratud raamatupidamisalane võimekus. "Ükski programm ei kompenseeri teadmiste puudust," rõhutas Nõmper.

Autosemu tegevjuht Anti Rosenthal ütles, et ta võib-olla oleks selle teenuse huviline. "Võimalik, et oleks huvi selle teenuse vastu, aga ma pole sellest midagi kuulnud."

Mina rendin tarkvara, alles hakkasin kasutama. Hind oli üllatavalt hea.

Kui riik hakkaks teenust pakkuma, siis see info peaks olema konfidentsiaalne ja kindlasti mitte kõigile vaatamiseks.

Riik ei peaks sellist teenust pakkuma, selliseid teenuseid pakuvad raamatupidamisfirmad, tarkvarateenust näiteks. See, et riik hakkab konkurentsi pakkuma raamatupidamisfirmadele - ma ei leia, et see oleks kuidagi vajalik. Riik peaks tegelema hoopis teiste asjadega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing