Maksuameti uute ruumide asukohaks trügib skandaalne krunt

Alyona Stadnik 22. märts 2011, 00:00

"Riigi Kinnisvara AS ei ole praeguseks välja valinud ühtegi ettevõtet, vaid on koostanud pingerea konkursile esitatud pakkumustest ja alustab kahe parima pakkumuse esitanud firmaga läbirääkimisi," märkis Riigi Kinnisvara ASi (RKAS) arendusosakonna juhataja Andrus Väärtnõu e-posti teel.

Nii alustas RKAS läbirääkimisi osaühingutega ViaCerta ja Fausto Minerals, kellest viimane tunnistati parimaks koondpakkumise osas. "Selle, kas maksu- ja tolliamet ja statistikaamet saavad uued kontoriruumid ja kas need asuvad ühes ja samas hoones, loodame välja selgitada läbirääkimiste tulemusena aprilli alguseks," kinnitas Väärtnõu.

Ta märkis, et pakkumusi hinnati lähtuvalt üürihinnast, kõrvalkulude suurusest ja üüripakkumuste hindamiseks moodustatava komisjoni seatud kvalitatiivsetest kriteeriumidest.

Vaadates aga mõlema firma tausta, leiab sealt huvitavaid vihjeid seikadele, mis annaks vähemalt maksuameti juhtidele piinlikuvõitu küsimusi esitada.

Fausto Minerals OÜ juhatuse liige Kenneth Karpov on juhatuse liige ka Fausto ASis ning Fausto Real Estate'is. Nii Faustol kui ka Fausto Real Estate'il on üleval maksuvõlg, mis ulatub 120 806 euroni.

Karpov kinnitas, et Riigi Kinnisvara ASi konkursil osales Fausto Minerals OÜ ning ettevõttel ei ole maksuvõlga kunagi olnud.

"Meil on sarnaste nimedega ettevõtted, kus osanike struktuur on natuke erinev. Fausto Minerals OÜ on põhifirma, millega meie oleme Sven Mihailoviga aastaid tegutsenud," põhjendas Karpov.

Tumeda minevikuga kinnistu. Asi läheb huvitavamaks, kui vaadata kinnistut, millega Fausto Minerals OÜ kandideeris pakkumisele - Tartu mnt 80p.

Nagu Äripäev on varem kirjutanud, on tegemist Tallinnas endise tselluloosivabriku kvartalis paikneva ligi poole hektari suuruse maatükiga, mis tuntud ärimehelt Rein Kilgilt 2003. aasta sügisel välja peteti. Toona 28 miljoni krooni väärtuseks hinnatud krundi müüs Kilgi ainuomandis oleva firma L.Rei juhatuse liige Tarmo Teeväli Kilgi teadmata 3,3 miljoni krooni eest äsja asutatud OÜ-le Avalist.

Kogu asja muudab veelgi pikantsemaks see, et Avalisti omanike nimel käis Kilgiga rääkimas Kalev Kurg, tuntud allilmamees, kes 2005. aastal oma kodumaja juures maha lasti. "Kalev Kurg seda asja ju vedaski ja käitus nagu boss," on Kilk meenutanud. "Õigemini mitte nagu boss, vaid Avalisti tegelik boss."

Karpovi sõnul oli üürihind nende pakkumises 7,67-8,95 euro (120-140 krooni) vahel.

"Oleme kindlad antud projekti edukas väljaarendamises. Eelnevalt oleme rajanud näiteks kolm Selveri kaubanduskeskust, ärihoone Tartus ning praegu ehitame Kohtla-Järvele sealse piirkonna suurimat Maxima kaubanduskeskust," ütles Karpov.

Vaadates teist firmat, kelle RKAS välja valis, ViaCertat, siis selle juhatuse liige Kalev Arusoo on 90ndatel kohtu all olnud ebaseadusliku relvaäri organiseerimise asjus. Tema ettevõtte pakutud objekt on Tartu mnt 83.

Detailplaneering kehtestati tagantjärele. Samuti on huvitav, et pakkumise esitamise ajal puudus kinnistul detailplaneering, mis lubaks ehitada krundile büroohoonet. Vastav detailplaneering kinnitati alles tänavu 27. jaanuaril.

"Vabandage, aga ma ei kommenteeri selliseid küsimusi, see on konfidentsiaalne info," lausus Arusoo.

"Kui vastab tõele, et detailplaneering ei olnud pakkumiste esitamise tähtajaks kehtestatud, siis kutsume hindamiskomisjoni uuesti kokku ja vaatame tehtud otsused üle," märkis Väärtnõu Äripäevale eelmisel nädalal.

Järgmisel päeval tuligi RKASilt e-kiri, et nad vaatasid ViaCerta esitatud dokumendid üle ning kontrollisid Tallinna õigusaktide registrit.

"Peame tunnistama, et inimliku eksituse tõttu olime lugenud konkursi tingimustele vastavaks pakkumise, mille juurde lisatud detailplaneeringu kinnitas linnavolikogu pärast pakkumiste esitamise tähtaega 27. jaanuaril," märkis Väärtnõu.

Seoses sellega kutsub RKAS selle nädala alguses uuesti kokku hindamiskomisjoni ja tehakse ettepanek kõrvaldada OÜ ViaCerta esitatud pakkumine konkursilt detailplaneeringu puudumise tõttu avaliku päringu tegemise ajal.

Ma arvan, et meie pakkumist ei eelistatud sellepärast, et küsimus on hinnas. Hind oli sellel konkursil oluline. Kesklinnas asuvate büroohoonetega on linna äärde jäävatel kruntidel raske konkureerida.

Millised pakkumused osutusid parimateks ja miks meie pakkumused nende hulka ei kuulunud, seda oskab kindlasti selgitada konkursi korraldaja. Meil ei ole praegu rohkem informatsiooni, millised kriteeriumid osutusid parimate pakkujate väljavalimisel määravaks.

Olen kuulnud, et selline konkurss toimus. Ise osa ei võtnud, kuna tundus, et tõenäosus, et võidame, on väike. Meil ei olnud nii head krunti, millega saanuks kindla peale välja minna. Poolteist kuud ei ole lühike tähtaeg. Seal otsiti krunti, ei pidanud pooleteise kuuga maja ära andma.

Fausto Minerals OÜ on Eestis täiesti arvestatavaid asju teinud, tegu väga professionaalsete inimestega. ViaCerta OÜst ei ole ma midagi kuulnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing