Valitsuse võlakirjad pakuvad vähe väärtust

Romet Kreek 01. aprill 2011, 00:00

Maailma suurima võlakirjafondi PIMCO juht Bill Gross kritiseeris kuukirjas USAd, kuna Ühendriikide valitsuse võlakirjad pakuvad vähe väärtust, sest riigi võlakoormus kasvab ja on kõrge. USA valitsusel on võlgu, mida ei nimetata võlaks, 75 triljonit dollarit ehk ligi 500 protsenti SKPst, arvestades lisaks valitsuse võlakirjadele ka Social Security, Medicare'i ja Medicaidi kohustusi.

Gross kirjutas, et müüs USA valitsuse võlakirjad, kuna need pakkusid vähe väärtust 75 triljoni dollari suuruse koguvõla kontekstis. Gross võrdles USAd Kreekaga, mille krediidireitingut Standard & Poor's kärpis kahe astme võrra. "Me lööme kreeklasi nende enda mängus," märkis ta.

USA-l on oma ametliku reservvaluuta staatusega tema sõnul vaid üks võimalus lisaks Social Security, Medicare'i ja Medicaidi kulutuste kärpimisele - maksujõuetus. Esimene variant on otsese maksujõuetuse väljakuulutamine, mida Gross peab kujuteldamatuks. Teine tee oleks kiireneva ja ootamatult kõrge inflatsiooni kaudu, mis on tõenäoline, kui mis ei avalda olulist mõju. Kolmas tee viiks Grossi sõnul läbi langeva dollari, mis kukub praegu kõigi nina all. Neljas tee on salaja keskpanga madalate intressimäärade ja USA valitsuse võlakirjade tootluste kaudu, makstes säästjatele raha eest vähem ja lootes, et nad ei kaeba. "Kui suuri kulutuste programme ei reformita oluliselt, olen ma veendunud, et USA ei suuda oma kohustusi teenindada, seda mitte tavapärasel moel, kuid läbi säästjate käest raha varastamise ühes ajaloos läbiproovitud poliitikaga - inflatsiooni, valuuta devalveerimise ja madala või negatiivse reaalintressimäära kaudu," kirjutas Gross.

"Meie kliendid, kes esindavad ametiühinguid, linnu, USA ja rahvusvahelisi pensionifonde ja tavainimesi, ei soovi, et nende rahakotist raha varastataks," lisas ta. Gross soovib, et USA muudaks sõna "kohustus" neljatäheliseks sõnaks "võlg".

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing