Mitmel börsifirmal optsiooniplaanid

Kadri Bank 04. mai 2011, 00:00

Osa ettevõtetest on seda juba ka varem teinud. Näiteks Baltika optsiooniprogramm kuulutati välja 2009. aastal ja see realiseerub Meelis Milderi sõnul 2012. aasta teisel poolaastal. "Viidatud ja kauaoodatud seadusemuudatus ei muuda käesoleva optsiooniprogrammi olemust," lisas ta.

Harju Elekter on kasutanud suunatud aktsiaoptsiooni oma töötajate motiveerimiseks korra ning ka 2009. aasta aktsionäride üldkoosolek kiitis heaks suunatud aktsiaemissiooni korraldamise 2012. aastal.

Uuest seadusest haarati kinni. Kui Baltika ja Harju Elekter on optsioonide rakendamise juba varem otsustanud, siis Premia Foodsi juhi Kuldar Leisi sõnul on nemad otsustanud seda teha just tänu hiljutisele seadusemuudatusele.

Plaani järgi saab iga Premia Foodsi juhatuse ja tütarettevõtete juhtorganite liige ja võtmetöötaja märkida teatud hulga aktsiaid 3aastase perioodi (2012-2014) jooksul. Otsuse tegemise ajal oli selliseid töötajaid 22.

Börsiettevõtetest on ka Tallinna Kaubamaja varem motiveerinud oma töötajaid optsioonidega ja nõukogu esimees Jüri Käo ütles, et nõukogu plaanib optsioonide teemat ka sel aastal arutada. "Suure tõenäosusega ka rakendada," märkis ta.

Näiteks Arco Varal optsioonide kohta aga plaane pole. "Juhtivtöötajatele optsiooniprogrammi kehtestatud ei ole ning selle kehtestamine on aktsionäride üldkoosoleku pädevuses," ütles Arco Vara nõukogu esimees Richard Tomingas. "Sellist programmi ei ole praegu ette valmistatud."

Ekspress Grupi juht Gunnar Kobin ütles, et ka nemad ei rakenda aktsiaoptsioone. "Küll aga on meil juhatuse liikmetele boonusmudel, mis sisaldab endas ühe osana preemiat, mis arvutatakse Ekspress Grupi aktsia hinna muutusest aasta jooksul," ütles Kobin.

Olulised ka mitterahalised väärtused. Ka Nordeconi juhi Jaano Vingi sõnul pole nemad optsioone seni rakendatud ja sel aastal pole ka seda teemat käsitletud. Küsimusele, kuidas Nordecon oma tipptöötajaid motiveerib, vastas Vink: "Lisaks suurepärasele meeskonnale ja teistele mitterahalistele hüvedele on rahalises väljenduses siiski olnud reaalsest kasumlikkuse tõusust tingitud võimalus enam teenida. Usun, et suures plaanis see nii ka jääb."

Merko Ehituse nõukogu esimees Tõnu Toomik ütles, et kui neil aktsiaoptsioonide rakendamise plaan peaks tekkima, annavad nad sellest börsile teada. Toomiku sõnul on Merko töötamiseks peale töötasu ka muid motiveerivaid tegureid. "Ehitusturg on viimasel viiel-kuuel aastal läbi teinud tõelised anomaaliad. Inimesed, kes on selles seisus säilitanud töökoha ja suutnud ise ettevõtte sees areneda, oskavad hinnata Merko pakutavat töökeskkonda," ütles ta. "Merko suur turueelis on tugev inseneride ja ehitusjuhtide meeskond, mille säilitamine oli juhtkonna teadlik valik. See meeskond viib meid uuele tõusule. Kaks aastat on Eesti parim ehitaja olnud pärit Merkost ja sellise au osaliseks saamine motiveerib kindlasti ka kõiki kolleege."

Tallinna Kaubamaja juhtivtöötajad on tulemustele orienteeritud. Eesmärgiks seatud tulemuste saavutamisega seotud motivatsioonisüsteem tagab hea töö eest ka väärilise tasu. Lisaks on tegemist oma ala tippspetsialistidega, kelle jaoks on kindlasti motivaatoriks ja väljakutseks ka töötamine suure potentsiaaliga stabiilses ja kiirelt arenevas ettevõttes.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing