Läti Silvano - Olainfarm

Romet Kreek 18. mai 2011, 00:00

Erinevalt valdavast osast Eesti börsiettevõtetest avaldab Olainfarm ka käibe- ja kasumiprognoose. 2011. aastaks prognoosis ettevõte 5,1 miljoni latist puhaskasumit. 2,40-latise aktsiahinna pealt teeks see ettevaatavaks kasumi-hinna suhteks 6,6. Swedbanki analüütik Marek Randma prognoosis, et ettevõte teenib vaid 2,8 miljoni latise puhaskasumi, kuna ettevõte kasvatab käibe kasvu tarvis märkimisväärselt reklaamikulusid. Eelmise aasta kasumi põhjal oli aktsia hinna-kasumi suhte näit 9,5.

Ettevõte ekspordib 95 protsenti toodangust. Toodang läheb 30 riiki. Venemaa turgu hakkas ettevõte oluliselt investeerima 2008. aastal. Massiivne kulutamine marketingile tõi 2008. aastal kaasa kahe miljoni euro suuruse kahjumi. Tänu kulutustele tegid käive ja kasum 2009. ja 2010. aastal rekordid. Ettevõtte käibe-eesmärk on 29,4 miljonit latti ehk 18 protsenti mullusest enam. 2010. aastal oli Venemaa osa käibes 48 protsenti, Ukraina 16 protsenti, Valgevene üheksa protsenti, Läti seitse protsenti ja Kasahstan kuus protsenti. Marketingikulu (6 miljonit latti) moodustas 24 protsenti käibest, olles samas suurusjärgus tööjõukuluga.

12. mail raporteeris ettevõte, et aprillis kasvas aastaga müük 65 protsenti, ulatudes 3,38 mln latini. Nelja kuu lõikes on müük mullusest 39 protsenti suurem. Raha oli ettevõttel vaid ligi 0,5 miljonit latti. Läinud aastal paranes ettevõtte kapitalistruktuur. 20,66 miljoni lati vastu oli 11,37 miljonit latti kohustusi. Omakapitali osa oli ligi 65 protsenti passivast.

Ettevõttel on palju tehinguid seotud osapooltega. Suuromanik V. Maligins osutab Olainfarmile mitmete firmade kaudu mitmesuguseid teenuseid ning on saanud eraisikuna suure laenu (ligi 0,74 miljonit latti).

Swedbank on andnud aktsiale ostusoovituse. Hinnasihiks on 3,20 latti. Swedbank peab postiivseks seda, et vaatamata ettevõtte väiksusele on praeguses tooteportfellis geneerilised niširavimid, mille marginaalid on oluliselt kõrgemad geneerilistest massravimitest.

Negatiivse poole pealt tuuakse välja see, et suur osa potentsiaalist peaks olema toodetes, mis tuuakse turule 2011-2014. Palju on riske, mis võivad vähendada oodatud käivet. Kõrged püsikulud ja tegevus nullkasumlikkuse piiril võib tähendada, et juba väike käibekõikumine võib avaldada olulist mõju kasumile. Äririskiks on ettevõtte väiksus, mistõttu suured ravimihanked või nende puudumised võivad oluliselt mõjutada kvartalitulemusi. Ettevõtte käive on oluliselt kaldu kahe areneva turu Venemaa ja Ukraina poole, kus poliitilised ja regulatoorsed riskid on üle keskmise.

Turu keskmisest kolm korda kiirem kerkija. Mullu tõusis Olainfarmi aktsia hind 130 protsenti võrreldes Riia börsi 41protsendise tõusuga. Eestlaste käes oli 19. aprilli seisuga 11,7 protsenti Olainfarmi aktsiatest. Ettevõtte turuväärtus oli 33,8 miljonit latti. Kasvuaktsiate jahtijatele võiks see aktsia edasist investeerimise sobilikkuse osas uurimisrõõmu pakkuda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. December 2011, 17:12
Otsi:

Ava täpsem otsing