Töötlev tööstus sai uue hingamise

Anne Oja 07. juuni 2011, 00:00

Töötlev tööstus kasvatas esimeses kvartalis müügitulu tervelt 47%, avaldas statistikaamet eile. Järgnesid logistika 27% ja kaubandus 23%ga.

"Ettevõtete käibe suurenemise põhjus on põhiliselt ikka majanduse elavnemine," kommenteeris statistikaameti juhtivstatistik Merike Sinisaar, tõdedes samas, et tõusule andsid hoogu juurde ka mullune madal võrdlusbaas ning jõudsalt kasvanud hinnad. Tootmist on Sinisaare sõnul laiendanud eelkõige elektroonikaseadmete tootjad.

Majanduslanguse ajal osalise tööajaga käigus püsinud Ensto Ensek pani mullu suvel Tallinnas Lasnamäe tööstuspargis käima uue tehase, mis hakkas kohe tööle maksimumvõimsusel ehk neljas vahetuses. Tootmise Soomest Eestisse toomise põhjustena nimetas Ensto Ensek ASi ja Ensto Elekter ASi juhatuse esimees Üllas Täht toona väiksemaid tootmiskulusid ja koolitatud tööjõudu.

Laienemine toob kaasa uute spetsialistide värbamise . Eelmisel aasta suvel-sügisel alustas uutele klientidele tootmist ka Elcoteq Tallinn, mistõttu olid ettevõtte tootmismahud möödunud aasta esimese kvartali omadest suuremad, selgitas Elcoteq Tallinn ASi juhatuse esimees Heikki Mäki mai algul.

Laienejaid ja käibe kasvatajaid on teisigi. Näiteks otsib trafode ja muundurite tootja AS Estel praegu inimesi 16 ametikoha täitmiseks. Vaja on insenere, meistrit, tootmise planeerijat, tehnoloogi, tootmisjuhti ning laotöölisi. "Meil on lihtsalt varasemast rohkem tööd," selgitas Esteli juhatuse liige Aleksandr Safonov.

Uute töötajate värbamisega tegelev Esteli juhatuse liige Nikolai Samsonov ei soovinud täpsustada, millega tegu, kas vanade klientide suurenenud tellimuste või hoopis uute klientidega. "Tähendab, nii on lihtsalt vaja," kostis ta lakooniliselt.

Värvatakse spetsialiste. Loksa Laevatehase ASi personalijuht Natalia Rohtla tunnistas, et hakkas töötajaid otsima juba möödunud aasta lõpus. "Praegu otsime keevitajaid, koostajaid ning projektijuhti, sest tootmismahud on kasvanud. Uusi kliente on ka tulnud," rääkis ta.

Tiki treilereid tootva ASi Bestnet juht Tõnu Lelumees ei osanud öelda, kust tema sektori ligi 60%-list müügikäibe kasvu näitavad statistilised numbrid tulevad. "Haagiste müük on meil kasvanud kuskil 30% ja suurem osa läheb välismaale. Skandinaavia turg on kasvanud umbes 20-25% ja kasv algas juba möödunud aastal," selgitas Lelumees lisades, et Bestnet on töötajate arvu kasvatanud kuskil 10%.

Kuni kaheksat uut töötajat otsiva ASi Jalax juhatuse liige Peeter Allik ütles, et kriisieelse ajaga võrreldes on neil nüüd mahtude poolest 90% uued kliendid ja nende tellimismahud pidevalt kasvavad.

2010 suurenes käive aasta varasemaga võrreldes 67%, aga tuleb tõdeda, et 2009 oli käibelt ainult veidi suurem kui 2005. aasta, selgitas Allik. Tänavu esimese viie kuuga on Jalaxi müügimaht kasvanud ligikaudu 20% ning aastaks tervikuna prognoosib Allik 15-20%-list kasvu.

Eesti Keemiatööstuse Liidu juht Hallar Meybaum ütles statistikat lahates, et keemiatööstuse müüginäitajad on tõepoolest kasvanud. Keemiatoodete indeksid näitavad ühtlasi, et jätkub tootmissisendite, nagu tooraine ja energia, kallinemine.

"Tööhõive ei peagi kasvama, sest teiste tööstusharudega võrreldes on keemiatööstuse tööviljakus kõige kõrgem. Keemiatööstust võibki nimetada kõrge lisandväärtusega eksportivaks tööstusharuks," kommenteeris Meybaum.

"Ütleme, et taastumas on kriisieelsed tootmismahud, kuigi lämmastikväetiste tehas Nitrofert seiskas tootmise juba kaks aastat tagasi," lisas Meybaum. Kogumahu taastumisele aitasid kaasa Makroflexi tehase toomine Soomest Eestisse ja Krimelte ostetud Taani tehase siia kolimine.

Taaskasutatavate materjalide hind on praegu kõrgem kui kunagi varem ja see teeb suuremaks ka käibe. Vanapaberi, plasti ja metalli hinnad on kõrgemad kui 2008. aastal, enne kui kriis pihta hakkas.

Ma arvan, et selle põhjuseks on need kasiinopoisid, kes börsidel hindu üles pumpavad.

Eks samamoodi läheb üles ka taaskasutatavate materjalide hind. Näiteks vanapaberi hind on kasvanud 10-20 eurolt tonni kohta 120 -130 euroni tonnist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing