Kuidas ära raisata 10 miljardit eurot?

Elmar Ots 09. juuni 2011, 13:32

Maailma suurim rahalaristaja on lõpuks leitud – ta on Brunei sultani vend Jefri Bolkiah, kes suutis aastatega sirgeks lüüa umbes 10 miljardit eurot, millest suurem osa polnudki tema oma.

Kaheksa eralennukit, millest üks on Boeing 747, isiklik helikopter, 2300 Bentleyt, Rolls-Royce`i ja Ferrarit, viis luksusjahti, millest ühe nimi on “Tits” (Tissid) ja sellega komplektis ostetud kiirkaatrid “Nipple 1” ja “Nipple 2” (Nibu 1 ja Nibu 2), hunnikute viisi luksushotelle ja ööklubisid USAs ja Euroopas, 130 miljonit maksnud hiigelbriljant, seitsme miljoni eurone briljantidega käekell, miljon eurot sulgpallitreeningute eest – see on vaid põgus ülevaade Brunei sultani Hassanal Bolkiah` venna Jefri (57) “investeeringutest”, mis talle lõpuks pöörase skandaali kaela tõid.

Nii mõnigi irvhammas on Jefri rahakasutust iseloomustanud umbes nii: “Osa rahast kulus prassimisele, osa naiste peale ja ülejäänu raiskas niisama ära…”, sest mees ei pidanud paljuks ka näiteks ühele oma sünnipäevale kutsutud Michael Jacksonile esinemise eest tervelt 12 miljonit eurot visata.

Täisnime Tema kuninglik kõrgus Pengiran Digadong Sahibul Mal Pengiran Muda Jefri Bolkiah ibni Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa'adul Khairi Waddien kandev mehike sai küüned Brunei nafta- ja gaasimiljarditele taha siis, kui ta 1986. aastal riigi rahandusministriks pandi. Ses ametis veedetud 11 aasta jooksul oli Jefri ülesanne lisaks hoolitseda ka riigi naftatulu investeerimisega tegeleva fondi juhtimise eest.

Ilmselt ajas Jefri aga enda ja riigi raha segamini ja tuulutas naftamiljardeid nagu isiklikku raha – parimal juhul lõi ta kuus sirgeks umbes 35 miljonit eurot, nendib ajakiri Vanity Fair. Paljude asjatundjate hinnangul on Jefri Bolkiah inimkonna ajaloo suurim laristaja.

Eriline nõrkus oli sultani vennal naiste ja autode vastu. Kuigi Jefri on praegu abielus kolme naisega ja kahest juba lahutatud, oli neist talle vähe – meest on lisaks süüdistatud 40pealise haaremi pidamises ja kõikjalt maailmast prostituutide tellimises.

Nüüdseks on Jefri varandus külmutatud ning seda üritatakse otsast maha müüa, sest lõviosa selle hankimiseks kulutatud rahast on Brunei võimude hinnangul külmalt võetud riiklikust naftafondist.

Rahavaidlused käivad mitmes kohtus, kuid siiani vaid üpris tühiste, kuni 16 miljoni euro suuruste summade kulutamise üle. Jefri väidab enda kaitseks, et tema ei tea rahaasjadest midagi – kõiges olevat süüdi tema nõunikud ja advokaadid, kes miljardeid omatahtsi huugama panid.

Kohtus jagelemine näib olevat pigem põhimõtteline, sest Brunei sultan on siiani maailma üks rikkamaid mehi, kel samuti meeldib naftamüügist kogunevat rikkust vasakule-paremale pillutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. June 2011, 12:16
Otsi:

Ava täpsem otsing