Kaarditootja lasi tütarfirma pankrotti

Kadrin Karner 29. juuli 2011, 13:11

Eesti ühe suurema kartograafia- ja maamõõdufirma EOMAP tütarettevõte Georaster on pankrotis. 

Teisipäeval kuulutas Tartu maakohus välja Georastri (end E.O.Map Lõuna) pankroti. Tegemist on kaarte tootva EOMAPi kontserni kuuluva tütarettevõttega. Avalduse esitas firma ise.

EOMAPi suuromanik, reformierakondlane ja partei suurtoetaja Vello Solna kommentaare ei andnud.

Georastri teine omanik ja nõukogu liige Hardo Rätsep oli samuti sõnaaher. "Firma on pankrotis," lausus ta. Küsimusele, mis firmaga juhtus, vastas ta, et ju oli vale äriplaan.

Pankrotihaldur Einar Vallandi sõnul ulatub firma võlg 617 000 euroni. "Suuremad võlausaldajad on seotud isikud, kaasa arvatud emaettevõtja, kes on viimasel ajal ettevõttesse raha laenuks andnud. Teisi hankijaid on arvuliselt üsna palju, kuid nende nõuded on suhteliselt väikesed," ütles Vallandi.

Omanikud üritasid päästa.

Tema sõnul uskusid omanikud, et firma suudab raskustest välja rabeleda, ning süstisid sinna laenuraha, suurendasid aktsiakapitali ja omandasid aktsiaid isegi ülekursiga. Samuti üritati tooteid arendada ja valikut laiendada.

"Põõna pani see, et firmal on aastaid olnud sihik riigiasutustele ja omavalitsustele. Kui omavalitsused on kaks aastat järjest pidanud talvel metsikult raha teede hooldamise peale lükkama, siis kuskilt peab kokku hoidma," selgitas Vallandi. "Tegemist on ressursimahuka tööga, kümned inimesed istuvad arvuti taga ja arendavad midagi, kõik nad tahavad ka palka saada. Kui tootele ostjaid pole, on probleem käes," lisas ta.

Töötajatel saamata kolme kuu palk.

Riigihangete registri järgi on EOMAP Geodatal pooleli vähemalt kaks hanget. Tallinna linnakantselei tellimusel kaardistab firma linna avalike teenuste andmekogu ning lisaks hoolitseb Tallinna veebikaardi eest.

"Töösolevad hanked tehakse lõpuni," kinnitas Vallandi.

Georastril on töötajatele maksmata kolme kuu palk. "Töötukassalt saavad nad oma raha suures osas kätte," ütles haldur.

Vallandi sõnul toimub võlausaldajate esimene koosolek 22. augustil. Siis arutatakse ka firma väärtuslikema osa - andmebaaside - edasist saatust.

"Andmebaasidel on väärtus ainult siis, kui nad töötavad. Üritame andmebaase kasutuskõlblikuna hoida. Ei taha kedagi pika ninaga küll jätta," lausus Vallandi. "Kuidas seda müüa ja kellele, seda ma üksi otsustada ei taha. Koosolekul arutatakse seda täpsemalt."

Miks firma lühikese ajaga mitu korda nime vahetas? "Ma ei tea. Ehk sellepärast, et ajakirjanduse huvi eemal hoida," pakkus Vallandi.

Konkurent: pidasid isegi kaua vastu.

Regio juhatuse esimehele Teet Jagomägile EOMAPi tütarfirma pankrot üllatus polnud.

"Kui vähegi tead, kui suur on tööstusharus käive, kui suur on maksuvõlg, ja vaatad maksuvõla dünaamikat viimasel kahel aastal, siis nad pidasid isegi kaua vastu," ütles Jagomägi. Tema sõnul on EOMAPi kõik tütarfirmad olnud aeg-ajalt majandusraskustes.

Jagomägi sõnul ei pruugi ühe tütre pankrot ettevõttele siiski surmahoop olla.

Kas Regio saab nüüd turuosa juurde?

"Meie kattuvus on viimasel ajal imepisike," sõnas ta.

Mis on mis
EOMAPi kontsern
Emaettevõte EOMAP AS

Aktsionärid:
Märt Riisberg (14,99%),
Terje Solna (32%),
Vello Solna (53,01%)
Nõukogu liikmed:
Erik Sepping, Terje Solna,
Jaanus Aavik


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. August 2011, 14:31
Otsi:

Ava täpsem otsing