Maksuparadiisi viljad jäävad Eestil endal maitsmata

ÄP 05. august 2011, 00:00

Äripäev kirjutab täna kaaneloos, et üha enam Venemaa ärimehi avastab Eesti maksusüsteemi võlusid ja kolib siia oma valdusfirmasid.

Äripäeva hinnangul tõestab Venemaa ärimeeste kasvav huvi veelkord ilmekalt Eesti maksukeskkonna atraktiivsust, kuid esitab ühtlasi kaks lahendamata dilemmat. Kuidas tagada maksusoodustuse võrdne kasutusvõimalus suurtele ja väikestele ettevõtjaile ning milline on maksuparadiisi sisuline kasu Eestile?

Eesti on parem kui maksuparadiis. Nimetatakse kolme Eesti maksueelist: kasumi maksuvabastust selle teenimisel, edasimakstavate dividendide maksuvabastust ja väljamakstava intressi tulumaksuvabastust turuhinna piires. Selgub koguni, et Eesti tingimused on kohati paremad kui nn maksuparadiisides. Nimelt on väljamaksed sellistesse riikidesse sageli piiratud ja nendes asuvate ühingute omanikelt nõutakse asukohariigis tulumaksu offshore-kasumilt. Lisaks on nn maksuparadiisid kantud musta nimekirja. Eesti on seevastu soliidne Euroopa Liidu liikmesriik ja siia tehtud väljamaksed ei ole eriliselt maksustatud ega piiratud.

Uuringud on näidanud, et maksuparadiisid ei ole ainult väikeste või suisa puuduvate maksudega. Korralikud maksuparadiisid on ka vähese bürokraatia, madala korruptsiooni ja stabiilsete seadustega. Veel üks eelis Eestile.

Nii tulebki välja, et kuigi offshore-maksuparadiisides ei maksustata ettevõtja kasumeid üldse, tuleb kokkuvõttes kasulikum teha tehinguid Eesti-taolises riigis.

Maksuparadiisi dilemmad. Maksuparadiisiks olemine tõstatab aga kaks dilemmat - eetilise ja pragmaatilise. Kusjuures mõlemad on praegu lahendatud pigem Eesti kahjuks.

Eetiliselt tekitab nn maksuparadiis paratamatult ebavõrdsust, kuna eelistab väikestele ja keskmistele ettevõtetele suuri korporatsioone, kel on maksude optimeerimiseks riigiti palju erinevaid võimalusi. Lisaks ebavõrdsele konkurentsile on Eesti selle tõttu muutumas üheks lüliks rahvusvaheliste maksuoptimeerijate skeemides. Kaudselt soodustame, et välismaised ärimehed veavad oma asukohariigis teenitud raha Eesti kaudu maksuvabalt välja. Kas sooviksime, et Eestis teenitud raha jookseks kuhugi peitu?

Samal ajal näiteks Eestis tegutsevad, siin töökohti loovad ja makse maksvad väike- ja keskmised ettevõtted peavad konto arestihirmus maksuametit kartma kui tuld.

Seevastu pragmaatiliselt ei ole esmapilgul iseenesest midagi halba, et ettevõtjad lõikavad kasu Eesti soodsast maksusüsteemist. Rahal ei ole ju rahvust. Kuid küsimus on, mis kasu saab Eesti? Vastus on paraku, et ei midagi erilist. Miljardikäibega korterettevõtted ei too siia ei investeeringuid ega maksuraha. Halvimal juhul vaid rikutud maine. Eesti maksusoodustuste eesmärk on olnud välisinvestorite riiki meelitamine, uute töökohtade loomine ja sellest omakorda rohkema maksutulu saamine. Valdusfirmade vohamine selleni ei vii.

Lahendused vajavad arutelu. Eelneva valguses on mõtet kehtiv süsteem üle vaadata ja arutada, kas midagi vajab muutmist. Kas näiteks teha süsteem võrdsuse eesmärgil veelgi soodsamaks, nagu soovitas maksuameti pea Enriko Aav, või kehtestada madal, kuid üldine tasu või maks kohalike eeliste kasutamise eest. Vastasel juhul jäävad meil endil lihtsalt (maksu)paradiisi viljad maitsmata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing