Kreeka tont hirmutas Euroopa taas langusse

Raivo Sormunen 20. september 2011, 00:00

Möödunud nädala lõpul toimunud lohutusrallile tõmmati eile Euroopa börsidel kriips peale. Vana Maailma aktsiaturgu jälgiv Stoxx 50 indeks vajus päevaga üle 3%. Ühtegi tõusvat väärtpaberit indeks ei sisaldanud. "Kõige paremini" edenes Unicrediti aktsia, kel oli ette näidata 1,3protsendiline kaotus.

Kukub turg, kukub kõik. Selline trend, kus üksikaktsiatel pole oma elu, vaid liigutakse massiga kaasa, on viimasel ajal muutunud üha tugevamaks. Korrelatsioon aktsiate ja turuindeksi vahel on meeletu, mis tähendab, et kui börsiindeks kukub, siis kukuvad kõik, ja vastupidi.

Eile oli investoritel teemaks taas Kreeka. Nädalavahetusel toimunud Euroopa Liidu rahandusministrite kohtumisel Kreekale antavaid laenusummasid ei arutatud ning see tekitas turgudele lisapingeid. "Finantsturud arvasid naiivselt, et olukorra lahendamiseks astutakse mõningaid samme ja tõstetakse sellega investorite usaldust turgude vastu. Kuid midagi peale jätkuvate viivituste ei pakutud," märkis Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Euroopa aktsiaturgude juht Derek Halpenny.

Pankroti ootel. Lisaks tekitas turgudel spekulatsiooni see, et Kreeka peaminister George Papandreou tühistas oma USA visiidi, öeldes, et peab rahvusvahelise abiraha makse nimel tööd tegema ja kodus olema.

Kreeka rahandusminister Evangelos Venizelos pidas eile eurotsooni ja IMFi ametnikega telefonikonverentsi abiraha jagamise teemal. IG Marketsi analüütiku Cameron Peacocki sõnul on Kreekal likviidsust kuni oktoobri keskpaigani, kuid see aeg tuleb kätte peadpööritava kiirusega.

Kreeka meedia sõnul tuleb riigi valitsus pärast eilseid kõnelusi välja uue 4 miljardi eurose kulude kokkuhoiu programmiga, kuid kas sellega suudetakse enam taastada investorite usaldus, on küsitav. "Enamiku turuosaliste jaoks pole küsimus, kas Kreekat tabab maksejõuetus, vaid millal ja kuidas see juhtub," märkis Rabobanki analüütik Jane Foley.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. December 2011, 16:41
    Otsi:

    Ava täpsem otsing