Turul jätkus lootust vaid viivuks

Romet Kreek 18. oktoober 2011, 00:00

Eile toimus Aasia aktsiaturgudel kena tõus. Investorid nägid, et lõpuks ometi on nädalavahetusel G20 kohtumisel suudetud panna euroala liidrid mõistma, et võlakriisi lahendamine nõuab kiireid lahendusi. Naiivsed investorid ostsid aktsiad, uskudes, et juba tuleval nädalavahetusel toimuval euroala kohtumisel šokeeritakse turgu kriisi lahendusega. Arvati, et Saksamaa ja Prantsusmaa löövad lauale kahe kuni kolme triljoni euro suuruse meetmete paketi.

Päiksekiir kadus kiiresti. Ka Euroopa aktsiaturud tegid tõusu. Siis aga rikkus idülli Saksamaa valitsuse pressiesindaja.

Saksamaa valitsuse pressiesindaja teatas, et järgmiseks kohtumiseks ei maksa euroala liidritelt oodata kiiret võlakriisi lahendust. Uudise peale andsid Euroopa aktsiaturud suurema osa tõusust käest ja varem plussis olnud USA aktsiafutuurid andsid kah osa tõusu käest.

Saksamaa liidukantsleri pressiesindaja Steffen Seibert ütles Berliinis, et Euroopa liidrid ei täida unistust kiirest euroala võlakriisi lõpetamisest 23. oktoobri istungil. Seega ei tunne Euroopa otsustajad siiani, et võlakriisi lahendamisega oleks kiire. Nojah, nädal või kuu ees või taga, mis vahet seal on, juba kaks aastat on suudetud kuidagi probleemide lahendamisega venitada.

Pangad on rahulolematud, et suvel sai juba sisuliselt kokku lepitud pankade osa Kreeka võlgade struktureerimises, kuid nüüd ei pea poliitikud leppest kinni - nõutakse, et pangad investorite või usaldajatena võtaksid vastu suuremad kahjumid.

Kui tõesti jõutaks kolme triljoni eurose abipaketini ja Eesti osakaal oleks selles sama suur kui äsja heaks kiidetud meie kahe miljardi euroses meetmes, tõuseks Eesti potentsiaalne võlakohustus garantii näol üle 100 protsendi SKPst, mis käib selgelt Eestile üle jõu. Kahe triljoni eurose paketi puhul võiks olla Eesti osa 0,455 protsendi puhul kogupaketist 9,1 miljardit eurot, kolmetriljonilises paketis aga 13,6 miljardit eurot lisaks juba võetud kahe miljardi eurosele kohustusele garantii näol. Eesti SKP oli 2010. aastal jooksevhindades 14,3 miljardit eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 19:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing