Hansapanga aktsia oleks börsil peksupoiss

Raivo Sormunen 26. oktoober 2011, 00:00

Alati kui Swedbank avaldab Stockholmi börsile oma kvartalitulemused, tuleb tõenäoliselt paljudele Tallinna börsi investoritele heldimusega meelde Hansapank, mis algul iseseisvalt ja hiljem Swedbanki ühe osana oli pikka aega noteeritud Tallinna börsil. Ehkki Swedbank viis Hansapanga Tallinna börsilt minema juba 2005. aasta suvel, võib oletada, et juhul kui aktsia oleks börsile jäänud, oleks praeguseks suur osa tema särast tuhmunud.

Swedbank hindas Hansabank Groupi (koos Läti ja Leedu üksustega) turuväärtuseks 67 miljardit krooni (4,28 miljardit eurot).

Võrdluseks - 2009. aasta alguses pärast Lehman Brothersi kriisi oli Swedbanki grupi enda turuväärtusest järel vaid 2-3 miljardit eurot ja jutud käisid koguni panga võimalikust pankrotist. Praegu on küll Rootsi panganduskontserni turuväärtus kosunud muljetavaldava 10,5 miljardi euroni, kuid väga palju ei saa sealt paraku Balti riikide arvele kirjutada.

Väärtusest kadunud üle poole. Kõige adekvaatsemana võiks Swedbanki Baltimaade üksuse hindamiseks võtta aluseks Gild Corporate Finance'i analüüsi, mis hindas paar nädalat tagasi avaldatud Eesti väärtuslikemate ettevõtete edetabelis Swedbank ASi (sisaldab ka Läti ja Leedu üksust) väärtuseks 2011. aasta alguse seisuga 1,845 miljardi eurot. Arvestades, et alates aasta algusest on Swedbanki aktsia Stockholmi börsil langenud 4%, kuid Baltimaades on kasv endiselt kängunud (laenude maht on aastaga langenud ligi 10%), siis tõenäoliselt pole Swedbank ASi väärtus ka 2011. aastal kasvanud. Ehk siis enam kui kuue aasta tagusest ajast oleks Hansapanga aktsia kaotanud praeguseks tõenäoliselt enam kui poole oma väärtusest.

Loomulikult on see oletus, aga tõenäoliselt oleks väärtpaberil olnud väga raske liikuda kaasa turuga (OMX Tallinn indeks), mis on praegu praktiliselt samal tasemel kui 2005. aasta suvel.

Nii et börsi likviidsuse mõttes on loomulikult Hansapanga aktsia börsilt lahkumisest väga kahju, kuid panga väikeaktsionäridele oli see tagantjärele siiski parim võimalik lahendus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 19:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing