Aivar Hundimägi • 27. oktoober 2011 kell 6:10

Toots noolib Kaljuranna kohta

Eile lõppenud Tallinna Sadama juhatuse konkursil kandideerib sadama praeguste juhtide Ain Kaljuranna ja Allan Kiili kõrval ka Jaan Toots.

Toots ise eitas eile oma kandideerimist. Äripäevale kinnitati aga eile kahest erinevast allikast, et Toots osaleb konkursil. Ühe allika sõnul ärgitasid Tootsi kandideerima IRLi kuuluvad endised Tallinna Sadama nõukogu liikmed, riigikokku kuuluvad Indrek Raudne ja Tõnis Palts.

Olles veel Tallinna Sadama nõukogu liige, saatis Tõnis Palts juunis Tallinna Sadama nõukogu esimehele Neinar Selile kirja, milles soovitas kaaluda juhatuse liikmete Ain Kaljuranna ja Allan Kiili ennetähtaegset tagasikutsumist. Põhjuseks Vene investoritele kuuluva firmaga Rail Garant sõlmitud uue konteinerterminali rajamise leping. Selle lepingu vastu on Transiidikeskuse suuromanik Anatoli Kanajev.

Äripäeva allika kinnitusel üritatakse just Transiidikeskusega tekkinud tüli tõttu vahetada Ain Kaljurand Jaan Tootsi vastu. Samas peetakse Tootsi võimalusi saada valituks pea olematuks, sest Tootsi eelistamine tekitaks pingeid IRLi sees.

Tallinna Sadama praeguse juhatuse lepingud lõppevad novembris. Tallinna Sadama nõukogu otsustab praeguse juhatuse jätkamise või juhtide vahetamise järgmise nädala reedel toimuval nõukogu koosolekul.

Juhatuse liikmete konkursi korraldamise ettepaneku tegi viimasel nõukogu koosolekul Tiit Riisalo. See ettepanek tuli üllatusena reformierakondlasest Tallinna Sadama nõukogu esimehele Neinar Selile ja ka Tallinna Sadama praegustele juhtidele. Kuigi koalitsioonilepingus on kirjas, et riigifirma juhtide leidmiseks korraldatakse konkursid, on septembrist vastupidine näide Eesti Raudtee juhatusega, kelle lepinguid nõukogu pikendas 2012. aasta lõpuni. Tallinna Sadama juhid lootsid, et sama praktikat järgitakse ka nende puhul ning konkurssi ei toimu. Äripäeva andmetel oli seda Tallinna Sadama juhtidele varemalt kinnitanud ka nõukogu esimees Neinar Seli.

Äripäevale kinnitati eile, et lisaks Tootsile, Kiilile ja Kaljurannale on Tallinna Sadama juhatuse konkursil veel teisigi kandideerijaid. Tootsi kõrval teiste nimede avalikustamisest ei ole aga nõukogu liikmed olnud huvitatud. Kaljurand ja Kiil kinnitasid enda kandideerimist Äripäevale ise.

Tallinna Sadama juhtide ümber puhkenud poliitilisest võitlusest saab pikemalt lugeda täna ilmunud Äripäevast.

Hetkel kuum