2. detsember 2011 kell 8:27

Merkel: eurokriisile ei ole kiireid lahendusi

Saksamaa kantsleri Angela Merkeli sõnul ei ole eurokriisile kiireid lahendusi. Protsess kestab aastaid ning lahenduse eelduseks on Euroopa Liidu majandus- ja rahaliidu tugevdamine.

Kriisi ei ole võimalik lahendada üle öö, ütles Merkel täna hommikul Bundestagis peetud kõnes. Protsess võtab aega aastaid, tegemist on suurima kriisiga euro sisseviimisest saadik, kui mitte kogu Euroopa ühendamise ajaloos üldse.Merkel rõhutas, et eesmärgiks on tugevdada majandus- ja rahaliitu, päevakorral on stabiilsusuniooni loomine, vahendab Spiegel Online. Aru on saadud ka fiskaaluniooni vajadusest. „Me mitte ainult ei räägi stabiilsusunioonist, vaid me ka alustame selle loomisega,“ ütles Merkel.

Kantsler ütles ka et Euroopa Liit on teinud kriisi vastu võitlemises olulisi edusamme. Nimelt ollakse üksmeelele jõutud kriisi põhjustes, nagu ka selles, et „nende põhjuste vastu tuleb võidelda, selleks et mitte suunduda ühest kriisist teise“. Ja kuigi esineb veel raskusi, ollakse võlakriisiga toimetulekus „jõutud märkimisväärselt kaugele“.

Merkel kahandas nende ootusi, kes loodavad Euroopa Keskpanga suuremat sekkumist võlakriisi. „Euroopa Keskpanga roll on erinev USA Föderaalservi või Inglise Keskpanga rollist,“ ütles Merkel.

Merkel ja Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy plaanivad esmaspäeval esitleda Pariisis rahaliidu reformikava. Eesmärgiks on 17 euroriigist koosneva nn stabiilsusliidu loomine, mille sees kehtiks eelarvete rangem kontroll ja karmimad sanktsioonid eelarvepoliitika rikkujate vastu.  Selleks tuleb Saksamaa nõudmisel muuta ELi lepinguid. See kõik saab olema teemaks 8. ja 9. detsembril Brüsselis toimuval ELi tippkohtumisel.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum