Romet Kreek • 7. detsember 2011 kell 9:20

Trigon WM: aktsiad ei tee väga suurt hüpet

Trigon Wealth Managementi investeeringute juht Artjom Vakulenko kirjutas detsembrikuu turuülevaates, et lähiajal püsivad finantsturud volatiilsena, mis ei võimalda aktsiatel väga suurt hüpet teha.

"Meie suureks pettumuseks peame prognoose tehes taaskord rääkima samadest asjadest, nimelt lõputust Euroopa võlakriisist," kirjutas Vakulenko. "Euroala riigijuhid ei väsi rõhutamast euro tähtsust regiooni majanduse jaoks, kuid seni pole nad rääkimisest palju kaugemale jõudnud, mis muidugi ei ole finantsturgudele vähimalgi määral meelepärane. Vastupidi, pigem peab tunnistama, et kriis on veelgi ägenenud, arvestades hinda, mida tuli maksta Itaalial viimaste uute võlaemissioonide puhul ning fakti, et isegi Saksamaa uusi võlakirju ei märgitud täies mahus."

Oktoobri lõpust saadik pole Vakulenko sõnul midagi muutunud ning ainukeseks institutsiooniks Euroopas, mis üritab reaalselt kriisiga võidelda, on Euroopa Keskpank (EKP). EKP sekkumine on seni üsna tulemuslik olnud, tekitades mitmel euroala riigil kiusatuse loota veelgi ulatuslikumale sekkumisele, kus EKP võtaks endale viimase laenuandja rolli. Selline lahendus pole aga Saksamaa arvates absoluutselt sobilik, kuna sellele järgneb selge moraalne risk tegeleda ebapiisavalt võlakoormuse vähendamisega ning eelarvete korrastamisega. Parim lahendus Saksamaa seisukohalt on tsentraalselt juhitud fiskaalliit võikarmistunud Stabiilsuse pakt.

"Usume, et lähiajal püsivad finantsturud volatiilsena, mis ei võimalda aktsiatel väga suurt hüpet teha," jätkas ta. "Samas jääb mulje, et märgatavaks allapoole liikumiseks pole piisavalt põhjust, vähemalt seni, kuni viimaste majandusnäitajate valguses ei paista reaalset ohtu, et USA majanduse puhul võiks meid oodata uus surutis, mis seaks maailmamajanduse edasised perspektiivid küsimärgi alla."

Valitsevas ebakindlas keskkonnas jääme truuks oma ettevaatlikule vaatele ning eelistame säilitada aktsiate väiksemat osakaalu, eriti Euroopa aktsiate puhul, ütles ta. "Usume jätkuvalt, et pikas perspektiivis pakuvad aktsiad tänaste hinnatasemete juures huvitavaid investeerimisvõimalusi."

"Lisaks räägib madalate intressimäärade tingimustes aktsiainvesteeringute kasuks ettevõtete aktsiate kõrge dividenditootlus," tõi ta välja aktsiatesse investeerimise kasuks rääkiva põhjuse. "Samal põhjusel pakuvad meile huvi ka ettevõtete võlakirjad, mis kujutavad endast head alternatiivi riskikartliku investori jaoks."

Ettevõtete võlakirjad juhinduvad pigem tugevatest finantsnäitajatest kui muudest teguritest. Valitsusvõlakirjadest eelistame fundamentaalselt tugevate arenevate maade võlakirju ning väldime arenenud riikide võlakirju, teatas ta.

Hetkel kuum