Sirje Rank • 28. detsember 2011 kell 8:22

USA ei nimeta Hiinat valuutakursiga manipuleerijaks

USA rahandusministeeriumi värske raport peamiste kaubanduspartnerite valuutapoliitika kohta hoidub taas Hiinat valuutakursiga manipuleerijaks nimetamast, märkides siiski, et Hiina valuuta on alahinnatud, ning lubades jätkata USA survet vahetuskursi paindlikumaks muutmiseks.

„Tõenäoliselt on USA valitsus otsustanud, et praegu on vale aeg päästikule vajutada ja valuutaga manipuleerimise süüdistus esitada,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg endine IMFi ökonomist ja praegu Brookings Institutioni teadur Eswar Prasad. „Arvestades seda, kui hapral alusel on majanduse toibumine, ei saa USA endale praegu lubada suurt kaubandussõda Hiinaga.“

Hiina on USA suuruselt teine kaubanduspartner.

Hiina valitsuse vastus poleks kindlasti „konstruktiivne“ ning seega on USA valitsus „õigesti otsustanud oma püssirohtu tulevasteks lahinguteks säästa", ütles Prasad.

16. detsembri seisuga oli jüaan USA dollari suhtes 7,5% tugevnenud alates 2010. aasta juunist, mil Hiina otsustas kontrolli valuuta kursi üle lõdvemaks lasta. Kuna aga Hiina inflatsioon on kiirem kui USAs, on jüaan reaalnäitajates dollari suhtes tugevnenud ca 12%, hindab USA rahandusministeerium.

Kriitika hoopis Jaapani pihta

Samas kritiseeris USA oma raportis Jaapanit, mis on tänavu pärast G7 riikide ühist interventsiooni märtsikuise maavärina järel kahel korral omal käel jeeni nõrgestada püüdnud. „USA ei toetanud neid interventsioone,“ nentis raport. Valuutakursi kunstliku mõjutamise asemel tuleks Jaapanil hoopis teha fundamentaalseid muudatusi kodumaise majanduse kasvudünaamika elavdamiseks.

Tänavu oktoobris kiitis USA Senat heaks eelnõu, mis võimaldaks USA firmadel kehtestada kaitsetollid oma valuutat kunstlikult madalal hoidvate riikide kaupadele. Esindajatekoja spiiker John Boehner väljendas samas muret, et nii võib vallanduda kaubandussõda – eelnõu ei pruugi seaduseks saada.

Vabariiklaste presidendikandidaat Mitt Romney ütles novembris, et tahab Hiina valuutaga manipuleerimise eest WTOsse kaevata. Eelmisel aastal ulatus USA kaubandusdefitsiit Hiinaga 273 miljardile dollarile.

Tänavu juulis märkis ka IMF, et Hiina valuuta on fundamentaalnäitajaid arvestades oluliselt alahinnatud.

Hetkel kuum