Piret Reiljan • 1. veebruar 2013 • 2 min
Jaga lugu:

Nõiajaht lasteaias

Reformierakondlasest Harju maavanem Ülle Rajasalu organiseeris oma positsiooni kasutades lapselapse lasteaiarühma õpetajast lahtisaamiseks erakorralise riikliku järelevalve.

2011. aasta sügisel nõudis Rajasalu Pirital asuva Padriku lasteaia direktorilt Monika Kerselt, et välja vahetataks rühma õpetaja Heli Enok, kuna Rajasalu polnud temaga rahul. Lasteaia direktor toetas õpetajat ja nüüd on Rajasalu oma võimu kasutades korraldanud samast õpetajast lahtisaamiseks erakorralise riikliku järelevalve. Erakorralised riiklikud järelevalved on üliharvad, näiteks möödunud kahe aasta jooksul toimus Eesti lasteaedades ainult üks selline.

Rajasalu läbisurutud järelevalve aluseks olid kaks kaebust, mille koostasid Rajasalu lapselapsega samas rühmas käivate laste vanemad, kes suhtlesid sel teemal Rajasaluga isiklikult. Kaebused ja kaks kaebuste esitajat on mitmekümneks aastaks salastatud ning seega pole võimalik teada saada, milline on kaebuste sisu ja kas see vastab tõele. Rajasalu erakonnakaaslasest alluv Maris Liiders edastas kaebused haridusministeeriumisse koos palvega erakorralise riikliku järelevalve algatamiseks. Vastav luba ka saadi.

Haridusametist hiiliti mööda. Haridus- ja teadusministeeriumi ametniku Hille Voolaiu sõnul väitsid lapsevanemad kaebustes, et probleemidest oli teavitatud ka Tallinna haridusametit ja esmalt püüti lahendust leida sealt. Haridusameti pressiesindaja Leini Jürisaar lükkas need väited ümber, öeldes, et Padriku lasteaiaga seoses pole nad ühtegi kaebust saanud. Haridusameti jaoks oli tegemist esmakordse juhtumiga, kus maavalitsus ega haridusministeerium ei arutatud haridusametiga viimase haldusalasse kuuluva lasteaia probleeme. Haridusametist möödahiilimise põhjus võis peituda selles, et Rajasalu eesmärk oli saata lasteaeda inspekteerima kindlasti oma alluv.

Erakorralise järelevalve organiseerinud Rajasalu püüdis Äripäevale antud intervjuus tegelikkust moonutada. Näiteks, kuigi Rajasalu väitel ning tema vormistatud ametliku korralduse järgi toimus riiklik järelevalve kogu Padriku lasteaias, veetis maavalitsuse ametnik kõigil viiel päeval aega Rajasalu lapselapse rühmas, ühe konkreetse õpetaja tööajal. Teises rühmas käis järelevalvaja kahel korral, rohkem rühmasid ta ei külastanud.

Inspektoriks erakonnakaaslane. Rajasalu saatis Padriku lasteaeda oma lapselapse rühma inspekteerima enda erakonnakaaslase, Rajasalu ajal maavalitsuse palgale võetud inspektor Piret Hiisjärve. Väärib märkimist, et Hiisjärv on ametijuhendi järgi koolide, mitte lasteaedade inspektor.

Loe Tallinna lasteaias toimunud võimukast nõiajahist pikemalt reedesest Äripäevast.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt