Sirje Rank • 10. mai 2013 kell 7:54

Sloveenia püüab toime tulla abipaketita – tõstab makse

Sloveenia valitsus kinnitas majandusprogrammi, mis peab aitama riigi rahanduse ja panganduse probleemidest jagu saada ilma selleta, et Sloveeniast saaks kuues euroala riik, mis abipaketti vajab.

Eile avalikustatud plaan näeb ette rea maksutõuse – juulist tõuseb müügimaks, tulevast aastast jõustub varamaks ning kaalumisel on ka eraldi kriisimaksu kehtestamine. „Me anname aru, et maksutõusud ei mõju majandusele ja kasvu taastumisele positiivselt, kuid valisime kõige valutuma tee,“ ütles Sloveenia peaminister Alenka Bratusek agentuuri Bloomberg vahendusel.

Kulude kärpimise poolelt vähenevad riigiteenistujate palgad. Lisaks plaanib Sloveenia valitsus erastamisi – muuhulgas lähevad müüki lennufirma Adria Airways ja lennujaamaoperaator Aerodrom Ljubljana.

Sloveenia eelarvedefitsiidiks prognoositakse tänavu 7,8% SKPst ning võlatase tõuseb 61%-le SKPst. Hapnevate laenudega pankade toestamiseks on vaja vähemalt 900 miljoni euro suurust rahasüsti.

Märtsis rekordkõrgele 6,38%le kerkinud 2022. aastal maksmisele tulevate võlakirjade tootlus alanes eile 5,26%le. Aprilli lõpus jättis reitinguagentuur Moody’s Sloveenia ilma investeerimisjärgu reitingust. Agentuurid Fitch ja S&P on seni olnud äraootavad, andes uuele valitsusele aega oma plaanidega välja tulla.

Euroopa Komisjon annab Sloveenia majandusprogrammile hinnangu selle kuu lõpus. Hiljuti avaldatud kevadprognoosi järgi on Sloveenia SKP languses nii sel kui tuleval aastal – tänavu 2% ja tuleval aastal 0,1%.

Hetkel kuum