15. oktoober 2013 kell 21:00

Maksuamet otsis läbi Tartu Milli ruumid

Maksuamet ja prokuratuur korraldasid eile Baltimaade suurima jahutootja ASi Tartu Mill ruumides läbiotsimise, algatatud on kriminaalmenetlus.

“Nii palju saan öelda, et maksuamet seda asja uurib, algatatud on kriminaalmenetlus,” sõnas maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Egon Veermäe.

“Kriminaalasi on algatatud selleks, et kontrollida, kas Tartu Milli maksudeklaratsioonides kajastatud andmed on õiged või mitte,” ütles Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Kristina Kostina. Mis perioodi deklaratsioone uuritakse, ta ei täpsustanud. Praeguse seisuga ei ole Kostina sõnul Tartu Milli juhatuse ega nõukogu liikmetest kellelegi kahtlustust esitatud.

Läbiotsimise Tartu Millis avalikustas eile Postimees.

Mullu augustis kirjutas Äripäev, et riigiprokuratuur süüdistab Tartu Milli kartellikokkuleppe sõlmimises.

Tartu Mill võitis 2011. aasta majandusnäitajate alusel koostatud Äripäeva toiduainetööstuste TOPi. Mulluste tulemuste põhjal langes ta esimeselt 23. kohale.

Tartu Mill kasvatas mullu käivet veerandi võrra ja teenis 140 miljoni eurose käibe juures 3,7 miljonit eurot kasumit. Käibest üle kolmandiku andis jahu ja tangainete hulgimüük, veerandi kaupade vahendamine ja veerandi ka loomasööda ning teravilja müük. Mullu töötas ettevõttes keskmiselt 249 inimest.

Tartu Milli aktsionärid on läbi Tiigi Keskuse Uuno Lausing ja Romet Puhk, 50% Tartu Millist kuulub Saksamaa jahutootjale Saalemühle Alsleben GMBH.

Lausing oli tänavuses Äripäeva rikaste edetabelis 80. kohal, tema vara väärtuseks hinnati 28,3 miljonit eurot. Puhk oli 83. kohal 26,3 miljoni euroga.

Tartu Milli juht: kahtlus ühel töötajal

Tartu Milli juht ja üks omanikest Uuno Lausing ütles, et ettevõttest viidi kaasa dokumente ning et ühte ettevõtte töötajat kahtlustatakse maksukuriteos. Lausung kinnitas, et ettevõte ise mingi pettusega seotud ei ole.

Kas läbiotsimine tuli üllatusena? Jah, kindlasti oli see suur üllatus. Meie ettevõtte töölist kahtlustatakse maksukuriteos, tema ei ole juhtkonnast ega ole omanikega seotud.

Nii et see öeldi välja, et uurimine puudutab ühte inimest, kes töötab teie juures? Jah, jah.

Kuidas seda selgitati? Seal olid sellised paberid, et ma ei tohigi midagi sellist vist rääkida. Te vist ise peaksite küsima prokuratuurist. Ja ausalt öeldes ma ei tea ka, kas see on üldse tõsine asi või ei ole. Ma ei oska sedagi öelda.

Kas see, et konkreetse töötaja vastu huvi tunti, oli Teie mulje või oli uurijate sõnum selline? See on ju kirjas kuskil. See on mingis põhjuses kirjas, miks tuldi. Ma loodan, et ta pole selle asjaga seotud. Eks hiljem kuuleb.

Aga Teile jäi mulje, et probleem pole mitte ettevõtte, vaid ühe töötaja tegevuses? Kindlasti ei ole see kuidagi seotud ettevõtte mingi vale tegevusega.

Teie teadmisel pole midagi valesti tehtud Tartu Milli maksude deklareerimisel? Ei ole küll, ma arvan nii.

Samas prokuratuuri kommentaar on, et kontrollitakse, kas Tartu Milli maksudeklaratsioonides kajastatud andmed vastavad tõele või mitte. Nii ma lugesin ise ka, jah. Ega ma ei oska ka rohkem… Vaadates läbiotsimise käiku, tundus, et ikka kindel huvi oli millegi vastu. Ma ­ausalt öeldes seda küll ei usu, et me midagi valesti oleks esitanud.

Kas see konkreetne inimene tegeles raamatupidamise või maksudeklaratsioonide esitamisega? Ei.

Töötab see inimene teil edasi? Ma ei tea, kas ta on süüdi või mitte. Ma ei oska midagi praegu otseselt teha. Töö meil kuidagi sellest häiritud ei saa.

Mida ettevõttest kaasa viidi? Dokumente.

Tekib küsimus, miks Tartu Mill läbi otsiti ühe töötaja pärast, kes ei osale ettevõtte juhtimises? Nojah, kuna tema asjad olid siin. Ja firma dokumente ka võeti. Ma rääkisin Teile sellest, mis ma tean. Kui Te ise püüate selle kuidagi teistmoodi pöörata, siis muidugi saab seda teha. Ma tean, et meie mingi pettusega siin seotud pole. Seda ma ­tean. Aga mis seal täpselt on ja kui palju keegi… Ma ei saa ka oma inimest süüdistada praegu.

 

Mis on mis

Uuno Lausingu osalusega  firmad

Antomin trading – müüb hulgi suhkrut, riisi ning vilja. Käive vähenes 2012. a koguni 71%, kuna suhkru müük kukkus ära.

Tiigi Keskus – ettevõttele kuuluvad Keila, Hiiu, Tamsalu ja Rakvere viljasalv. Suurim vara on aga jahutootja Tartu Mill (endine Tartu Veski). 2012. aastal kukkus ettevõtte käive järsult ja oli 6,5 miljonit eurot (2011. a 12,2 miljonit eurot). Käibe järsu languse põhjuseks oli kõrvaltegevusala - kaupade vahendustegevuse vähenemine

Veskimehed – sõlmis 2012. aastal ASiga Werol Tehased rendilepingu Painkülas asuva õlitootmistehases töö jätkamiseks. 2012. aasta septembris rendileping lõpetati, sest ASi Werol Tehased pankrotivara omandas Baltic Agro.

Samuti omab Lausing head tulu teenivat kinnisvara.

Hetkel kuum