Raido Neemre • 29. oktoober 2013 kell 17:58

Singapuris ja Hongkongis on jätkuvalt kõige lihtsam äri teha

Singapur ja Hong Kong on jätkuvalt kaks kohta, kus on kõige lihtsam väikese kuni keskmise suurusega ettevõtetel äri ajada.

Maailmapanga 2014. aasta äriraporti kohaselt jäi majandushiid Hiina aga koos mitmete Aafrika riikidega üsna tahaotsa.

Pingereas arvestatakse riikide regulatsioone 11 punkti põhjal, sealhulgas äri alustamine, ehituslubade saamine, lepingute jõustumine, maksude maksmine ja laenude saamine.

“Keskmiselt tuleb maailmas äri alustamiseks läbi teha seitse protseduuri, mis võtab 25 päeva ja maksab 32% sissetulekust elaniku kohta maksude näol,” teatati raportis.

Variatsioonid võivad olla suured: Uus-Meremaal, mis saavutas kolmanda koha sellel aastal, on äri alustamiseks vaja ühte protseduuri, poolt päeva ja natuke kapitali. Surinames või Venetsuelas peavad ettevõtjad ootama vastavalt 208 ja 144 päeva, märkis raport.

Põhjus, miks Singapur on esimeste hulgas, ei ole mitte ainult elektrooniline ettevõtte registreerimise võimalus vaid ka “üks kaubanduse aken”, mis lihtsustab kaubavahetust ja lubab tollipaberid täita vaid ühepoolselt.

“Piirideülene kaubavahetus on juba alates 2007. aastast kõige lihtsam Singapuris,” märkis raport. Teisele kohale platseerub Hongkong, mis on lihtsaim koht, kus saab ehituslubasid.

Hiina platseerus tabelis 96. kohale, mis tähendab 3 koha võrra tõusu võrreldes eelmise aastaga. Hiina tõusule aitas kaasa laenude saamise ja lepingute sõlmimise lihtsustumine.

Ukraina, Ruanda, Venemaa, Filipiinid ja Kosovo on riigid, mis on tabelis sellel aastal kõige enam tõusnud, märkis raport.

Ukraina olukord paranes kõige enam, tõustes eelmise aasta 140. kohalt sellel aastal 112. kohale. Tõusule aitasid kaasa reformid kaheksas valdkonnas kümnest, mida raportis hinnatakse.

Tabelisse jõudsid esmakordselt ka Lõuna-Sudaan ja Liibüa, olles vastavalt 186. ja 187. kohal.

Hetkel kuum