31. oktoober 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Tummfilmide ja muusika duett

Live’is helindatavaid tummfilme ei näidata Eestis kaugeltki mitte iga päev või kuu. Kaks novembri alguses toimuvat filmiõhtut Kumus on seega hea võimalus tutvuda žanriga, milleks väga sageli võimalust pole.

Kumu auditooriumi projektijuhi Ellu Maari sõnul Eestisse aeg-ajalt mõni sarnane filmiõhtu siiski satub, kuid regulaarset tummfilmiprojektide vaatamise võimalust olemas ei ole.

Viimane live’is helindatud tummfilmiüritus Kumu auditooriumis toimus pealkirja “Tummfilmid tõstavad häält” all näiteks kultuuripealinna aasta raames (2011. a).

Kõlama pandud pesumasina detailid. Novembri alguses saab seega üle pika aja nautida kaht tummfilmiüritust. Need on seotud Soome ansambliga The Cleaning Women. Bändi näol on tegemist omanäolise eksperimentaalkollektiiviga, mis musitseerib suuresti omavalmistatud pillidel – need on tehtud näiteks pesumasina detailidest ja kuivatusrestidest. Tulemuseks on väga omanäoline kõlapilt ning meeldejääv esinemissituatsioon.

Eestlaste jaoks ei ole tegu võõra kollektiiviga. Bänd on Eestis varemgi kontserte andnud, samuti esitlenud mullu kinos Artis enda helindatud tummfilmiprojekti “Metropolis”.

1. novembril mängivad nad live’is kaasa Kumus linastuvale täispikale filmile “Aeliita”. Päev hiljem toob bänd muusika saatel vaatajate ette kolm Ameerika lühikomöödiat. Mõlema filmiõhtu materjal kuulub The Cleaning Womeni püsirepertuaari. “Aeliita” filmi jaoks kirjutatud muusikast on bändil valminud koguni heliplaat.

Vaatamist igas vanuses publikule. 1924. aastal Nõukogude Liidu ulmefilmina valminud “Aeliita” tõlgendust ansambli poolt nimetas Maar kaasaegseks ja huvitavaks.

“Arvan, et see bänd haakub hästi filmi atmosfääriga. “Aeliita” on futuristlik linateos, The Cleaning Womeni muusika on samuti selline masinlik ja industriaalne,” tutvustas Maar ja täpsustas, et tegu on bändi lemmikfilmiga, millele nad on algusest lõpuni loonud uue muusika.

Ameerika lühifilmide kava kohta märkis Maar, et tegemist on vanusepiirideta publikule suunatud linateostega. “Kui The Cleaning Womenit kutsutakse filmifestivalidele esinema, siis neid filme esitavad nad tavaliselt laste- või pereprogrammis. Me hoiame publikupiirid vabana mõlemal päeval, aga teise päeva filmiõhtule on meil olemas pere­pilet, mis vihjab, et vaatama võiksid tulla nii lapsed kui ka pered,” rääkis Maar.

 

Perefilmid

Tummfilmid elava muusikaga

Kumu auditoorium, Weizenbergi 34 / Valge 1, Tallinn1.11 kl 19 “Aeliita – Marsi kuninganna”, Nõukogude Liit (1924)2.11 kl 14 Ameerika slapstick-komöödiad (1916–1929)Piletid: 4–15 eurotwww.kumu.ee

Hetkel kuum