Indrek Kald • 11. detsember 2013 kell 13:46

Mikser: eelarve ei lahenda muresid

Sotside juhi Sven Mikseri sõnul ei lahenda täna riigikogus vastu võetud 2014. aasta eelarve Eesti ees seisvaid probleeme.

Sotsid hääletasid täna vastu riigieelarve kinnitamisele, kuna eelarve ei püüa nende teatel lahendada suurt osa Eesti riigi ja ühiskonna ees seisvatest probleemidest.

Mikseri sõnul käis eelarve menetlusel kõige olulisem vaidlus lastetoetuste üle, mis on kümme aastat püsinud muutumatuna. "Pere esimese ja teise lapse toetuseks jääb paraku ka järgmisel aastal 19 eurot ja 18 senti. Sotsiaaldemokraatide ettepanekute peale muuta seda häbiväärset olukorda leidis koalitsioon, et katteallikad ei sobi ja toetused peaksid olema vajaduspõhised," rääkis Mikser enne lõpphääletust.

Lisaks ei soovinud koalitsioon rääkida ka lastetoetuste tõstmisest 2015. aastal, milleks tuleb loobuda tulumaksumäära üheprotsendilisest vähendamisest. "Peaksime enda ees ausaks jäädes vaatama kõiki eelarve kulusid, aga ka eelarve tulusid vähendavaid maksumuudatusi vajaduspõhiselt ja küsima, kas neid lisaeurosid vajavad rohkem lapsed või peaminister ja riigikogu liikmed," lausus Mikser pressiteates.

Eelarve lahendamata murekohtadena nimetas ta põhjendatult kõrge ja vaid palgasaajaid maksustava töötuskindlustusmakse, koalitsioonilepingus lubatud huviringide toetusest taganemise ja tasuta koolitoidu puudumise gümnaasiumis. "Samuti on selguseta see, kui suur ikkagi saab olema õpetajate palgatõus. Muret teeb ka regionaalpoliitika jätkuv eiramine," sõnas SDE esimees.

"Katuserahal" peatunud Mikser pidas väärituks, et eelarve kogumahu mõttes marginaalse summaga soovitakse opositsiooni "ära osta" ja kriitikat summutada. Näiteks Ida-Virumaale täiendavalt antud investeeringuraha on vastavuses seal viimastel valimistel valitsuskoalitsioonile antud häälte arvuga.

Positiivsena tõi Mikser välja, et pensionide täiendav maksuvabastus muudab keskmise vanaduspensioni taas tulumaksuvabaks. Ka jõudis lõpuks eelarvesse sügava puudega laste vanemate õppelaenu hüvitamine.

Hetkel kuum