Romet Kreek • 27. detsember 2013 kell 10:39

Maailma parimate majanduste seas pole Eestit

CNNMoney pani kokku nimekirjad maailma selle aasta parimatest ja halvimatest majandustest, Eestit nende hulgas pole.

Brunei teenis loorberid välja sellega, et seal on valituse võlg madalaim, ulatudes selle aasta prognoosi kohaselt 2,4 protsendini SKPst. See väike Aasia islamiriik on kuhjanud kokku suure varanduse nafta ja maagaasi müügist. 400 000 bruneilase elatustase on kõrge – neil pole eraisiku tulumaksu ning sissetulekult inimese kohta ollakse teisel kohal Kagu-Aasias. Riigipead sultan Hassanal Bolkiahi peetakse üheks rikkamaks inimeseks maailmas.

Investeeringute suhtelt SKPsse – need ulatusid tänavu 61,3 protsendini – leiame esikohalt Ekvatoriaal-Guinea. Naftaleiud 1990ndatel muutsid endist põllumajandusmaad. Tänu naftavarudele kindlustas see Aafrika maa investeeringud.

Kiireimat majanduskasvu koges Lõuna-Sudaan, kus see näitaja on 24,7%. Tänane Lõuna-Sudaan, mis lõi 2011. aastal lahku Sudaanist, on kodusõja äärel. Sel aastal ärkas maailma uusim riik majanduse mõttes ellu. Veel mullu selle riigi majandus kukkus, kuna valitsus peatas naftatoodangu. Aprillis taastus nafta tootmine ja see pani majanduse kasvama. Pea kogu tulu tuleb riiki nafta ekspordist. Majanduskasvu väljavaade aga maskeerib palju koledamat elu selles väheareneud Aafrika riigis.

USA tõi kastanid tulest sellega, et on maailma suurim majandus (16,7 triljon dollarit).

Luksemburg sai edumajanduste sekka tänu kõrgeimale SKP-le inimese kohta, milleks oli 110 573 dollarit. See tiitel on väikesel Luksemburgil juba teist aastat tänu väiksele elanikkonnale ja pangandusest veetud majandusele. Luksemburgi elatustaset mõjutavad finantsteenuste sektorisse tööle tulevad välismaalased.

Hetkel kuum