Investor Toomas. Euro tugevus lõi

09. jaanuar 2014, 00:00

Investor Toomas teeb läinud kesisest aastast omad järeldused. Euro tugevnemine oli suure välisvaluuta osakaalu tõttu negatiivne. Samuti on põhjust õppida aktsiaid müüma, probleemiks osutus ka armumine ostetud aktsiatesse. See on teema, millel ka Soome börsiguru Seppo Saario oma investeerimistarkuste raamatus peatus.

Kui suurim aktsiapositsioon portfellis on Apranga, mille osakaal portfellis oli 7,7%, siis suurim välisvaluutapositsioon oli USA dollar 24%ga portfellist. See on umbes võrdne kolmekordse suurima aktsiapositsiooni riskiga. Valuutariskid jäid aktsiaturgude jälgimisel ja tegutsemisel tagaplaanile ja see maksis kätte.

Eurole oli läinud aasta suurepärane. Euroala lagunemise jutud vaibusid ja varem juba muud ELi elu varjutama hakanud pidevad kriisiistungid taandusid päevakorrast. Elu pole euroalal küll hea, kuid ka mitte nii hull, et sellesse ülinegatiivselt suhtuda. Vaid nelja valuuta kursid tugevnesid mullu euro vastu. Perioodi lõpus oli euro- ja litiväline valuutarisk üle poole portfellist. Euro tugevnes USA dollari vastu 4,5%, kuid näiteks Kanada dollari vastu 11,7%. Toomasel on osa ostetud Kanada dollaritest alles, osa sai konverteeritud Norra krooniks Norra kalakasvataja Leroly Seafoodi aktsiate ostmiseks.

Mida teha valuutariskiga? Üks võimalus on istuda vaid europõhistes varades. Selle vastu räägib see, et euroala on hoolimata mõningasest rahunemisest jätkuvalt üks paras miiniväli. Teine variant on katta valuutarisk tuletistehingutega – forward’ite või optsioonidega. Kuid kui pikaks ajaks ja mis ulatuses? Kolmas variant on mitte midagi teha.

Ära armu aktsiatesse. Teine teema on see, et ostetud aktsiatesse ei tohi armuda. Võinuks kasutada kahjumit piiravaid tehingukorraldusi. Siin võiks näiteks tuua Apple’i aktsia. Miks jäi aktsia müümata juba 2012. aasta septembris, kui selle eest sai isegi 700 dollarit? Mõttekoht. 2013. aasta aprillis maksis aktsia juba alla 400 dollari. Kas hakata müügiotsuseid tegema rohkem kaupleja moodi? Näiteks määrates ära, et kui aktsia hind kukub 10% või 20% viimasest tipust, siis müüa. Või määrata tõusueesmärgid – kui aktsia on soetamisest tõusnud x%, võtta kasumit. Igal meetmel on ka oma puudused. Hinnalanguse käigus võidakse väljuda aktsiast, mida ehk tabab ajutine tagasilöök. Kui määrata ära tõusueesmärk ja juhtumisi on tegemist ajutise tagasilöögiga, siis jääb osa tõusust kättesaamatuks.

Võib ka läheneda fundamentaalselt. Kui ettevõtte tulemused halvenevad (absoluutselt või suhteliselt), lüüa positsioon kinni. Kui jääd vaid ettevõtete majandusnäitajaid vaatama, sõidad tahavaatepeeglisse vaadates edasi. Need kajastavad toimunut, mitte tulevikuootusi. Alternatiiv on hakata vaatama analüütikute ootusi ja nende muutusi. Siis on aga oht sattuda turunägemuse kütkeisse. Kui on hea börsiaasta nagu mullu, ei ole sellest ju midagi hullu. Kuid kui on kehv börsiaasta? Kui ootusi ei korrigeerita, kuid soovitused muutuvad vaid aktsia hinna languse tõttu, on oht, et ostma minnakse kukkuvat nuga. Või müüakse aktsiat vaid seetõttu, et hind on tõusnud üle hinnasihi, mis põhineb fundamentaalnäitajate ootustel, kuid ignoreerib tehnilise analüüsi trende.  Indikaatorite abil aktsiagraafikute analüüsijatel on üks tore ütlus: trend is your friend, if you can find one. Ehk siis meie keeles: kui suudad leida trendi, on ta su sõber.

Finantssektori aktsiad puudu. Toomase portfelli mulluse nigela käekäigu kolmandaks põhjuseks võiks tuua finantssektori esindajate puudumise portfellis. Pangaaktsiatele oli 2013. aasta väga hea, ka perifeeriamaades, ning ei omanud tähtsust, kas pangad ka kasumit teenisid. Pankade kapitali kaasamise vajadus ei ole siiski seniajani vähenenud. Mõttekoht – kas on põhjendatud mõne sektori ignoreerimine portfellis, kui selle nägemus on negatiivne. Seekord vedas see nägemus rappa.

Toomase portfelli aastane tootlus oli kõigest 1,9%. Portfell kasvas 203 500 eurole. Aasta parim aktsia oli omas valuutas Microsoft, mille hind tõusis aastaga 40,1%. Vähemalt 20% tõusid ka Burberry, ABB ja Apranga aktsia. Paharetid olid vasekaevandajad – KGHMi aktsia hind kukkus 37,9%, Southern Copper 24,2%. Varem väga hästi esinenud Royal Vopaki aktsia hind kukkus 20,2%. Apple’i aktsia hind tõusis 5,4%. Mittemidagiütleva tõusu tegid ka Eesti aktsiad – Olympic 4,5% ja Tallink 3%.

Detsembris kahanes portfell 0,3% võrra. Ainus aktsia portfellis, mis tõusis detsembris vähemalt 10%, oli Southern Copper. Tallinki aktsia langes 6,8%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. January 2014, 18:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing