Kilvar Kessler – terava keelega sihikindel juht

16. jaanuar 2014, 00:00

Täna võtab finantsinspektsiooni juhi ameti enda kanda Kilvar Kessler, kes on nii mõnelegi juba silma jäänud oma mõõkteravate väljaütlemistega.

Kessleri seisukohavõtud börsiettevõtete läbipaistvuse ja turumanipulatsioonide kohta on olnud mõjuvad. “Tarmo Sild on kurjategija!” ja “Tooli süüdimõistmine lõpetas börsil kauboikapitalismi!” on vaid mõni näide.

Kessleri kriitikat tunda saanud Arco Vara juht Toomas Sild eile Kessleri uut ametit kommenteerida ei soovinud. “Igale ametisse astuvale juhile tuleb jõudu ja edu soovida. Kahjuks teie küsimustele sisuliseks vastamiseks puudub mul igasugune informatsioon ja oletustega ei soovi tegeleda,” vastas Sild e-kirjas.

Olari Taal: jagab asja. Kessler on seisnud vastamisi ka Eesti suurettevõtjatega, üks neist oli ettevõtja Olari Taal. Nimelt seadis inspektsioon toona kahtluse alla Taali sobivuse EfTEN Capitali nõu­kogu liikme kohale.

Nüüd hindab Taal Kesslerit paremaks juhiks kui äsja ametist lahkunud Raul Malmsteini. “Kindlasti on ta asjalikum mees kui eelmine. Ta on konkreetsem ja jagab asja. Kõrvalt vaadates, ja ma vaatasin finantsinspektsiooni mingi aeg päris intensiivselt kõrvalt, siis olid inspektsiooni tööalased tulemused kõik suurelt jaolt Kessleri vastutusalast tulnud,” märkis Taal tunnustavalt.

Ka Kessleri varasemal tööandjal vandeadvokaat Aare Targal jagub oma büroo endise vandeadvokaadi kohta kiidusõnu. “Ta on hästi pühendunud, kõigis oma töödes ääretult täpne. Ta on oma eriala professionaal, mis puudutab just juura ja õiguse valdkonda,” rääkis Tark.

“Kui ta on teravalt öelnud asja eest, siis see tuleb alati ju pigem kasuks. Ma ei näe, et teravates väljaütlemistes oleks midagi halba. Pigem oleks halb see, kui jäetakse midagi ütlemata ja tegemata, mis peaks olema tehtud,” kommenteeris Tark Kessleri seisukohavõtte. “Kilvar ütleb välja seda, mida mõtleb,” lisas Tark.

Seda, et Kessler oleks karjäärihunt, kes noolis inspektsiooni juhi kohta Raul Malmsteini kõrval, Tark ei usu. “Kui talle meeldib see eriala, siis talle meeldib ennast seal realiseerida. Ta pole kunagi olnud seda tüüpi, et ta tahaks eraldi olla just juht,” märkis Tark.

Kessler hindab ausust. Kessler ise peab kõigis suhetes ja väljaütlemistes väga oluliseks jooneks ­ausust. Kessler usub, et ka finantsinspektsiooni juhatuse esimeheks saades tuleb kasuks see, kui sa oled aus.

“Loomulikult tuleb enne väljaütlemist põhjalikult kaaluda erinevaid väärtusi, kuid eelkõige jääda truuks nii seadustele kui ka oma südametunnistusele,” märkis ta.

Kessler pole mees, kes teeks suuri sõnu enne tegusid, ja oma plaanidest uues ametis rääkida ei taha. “Finantsinspektsiooni juhatuse esimeheks otsustas nõukogu mind valida eelmise aasta sügisel. See otsus tekitas hea tunde, eriti ka seetõttu, et sain võimaluse juhatusse kutsuda suurepärased kolleegid. Muudatustest ja plaanidest on praegu veel vara rääkida, soovin need enne läbi arutada ning kindlasti anname neist ka avalikkusele teada,” jääb Kessler tagasihoidlikuks.

Milline on Kessler juhina? “Annan üsna palju vabadust, kui kolleegiga on tekkinud usalduslik suhe. Kui usaldus kaob, jälgin protsesse üsna täpselt. Olen harjunud töötama üsna tugevate isiksustega ning õppinud seda kõrgelt hindama,” vastas Kessler.

 • Hobiks fotograafia

Kilvar Kessleri suureks kireks igapäevase töö kõrval finantsinspektsioonis on fotograafia.
Osalt tänu oma hobile on ta mees, kes ärkab vara ja kelle päevad on pikad – nii jõuab palju ära teha.
“Ärkan väga vara, suvekuudel käin loodust pildistamas, see on mu hobi, või jõusaalis. Tööle sõidan bussi, auto või rattaga sõltuvalt ilmast või tujust,” iseloomustab Kessler oma tööpäeva hommikuid.
Kessleri kirg fotograafia vastu on leidnud ka tunnustust, näiteks on ta pälvinud auhindu “Aasta loodusfoto” konkursil.
Kunagi üks hea tuttav küsis Kesslerilt, et kui ta teeniks mõlema tööga sama palju, kumma ta siis valiks. Kesslerit ajas see küsimus veidi kimbatusse, sest talle meeldivat nimelt need mõlemad “kunstid”.
“Kui fotograafia on valguse ja varjuga joonistamise kunst, siis juba Vana-Rooma juristide arvates oli õigus õigluse ja headuse kunst,” leiab Kessler.
Sõbrale vastas ta tookord, et ajaks ikka finantsjärelevalve asja.

 

 

 Kes on kes

 • Kilvar Kessler

Südinud 1973
Abielus, 2 last

Haridus
2005–2006 Bostoni ülikool, pangandus- ja finantsõigus
1996–1997 Georgetowni ülikool, õigusteadus
1995 Tartu Ülikool, õigusteadus, BA

Ametikäik
2008–2013 finantsinspektsiooni juhatuse liige  
2006–2007 Advokaadibüroo Tark & Co partner ja vandeadvokaat
2007 Tallinna Tehnikaülikooli Tallinna Kolledži lektor
2006 praktika USA väärt­paberi- ja börsikomitee ­Bostoni büroos
2002–2005 finantsinspektsiooni juhatuse liige
1995–2002 Advokaadibüroo Tark & Co advokaat
2002 Tartu Ülikooli Õigusinstituudi lektor
1999–2002 ASi Tallinna Börs järelevalvekomisjoni esimees
2000–2002 ASi Tallinna Börs ülevõtmiskomisjoni liige

 

 

 

Kommentaar

 • Frankfurt annab uusi ülesandeid

Raul Malmsten, ametist lahkuv finantsinspektsiooni juht
Soovin talle südamest jõudu ja jaksu. Töö on keeruline, ajad jätkuvalt keerulised ja väljakutseid jagub.
Ma arvan, et igal juhil on oma käekiri. Sel aastal on finantsinspektsiooni suurim väljakutse ühtse pangandusjärelevalve loomine Frankfurdis ja sellega seonduv tegevuse kohandamine, mis on pikk ja keeruline protsess. Mis turul toimuma hakkab, seda ei suuda keegi lõpuni ära ennustada.

 • On julgust otsustada ja vastutada

Aivar Rehe, Danske Banki Eesti filiaali tegevjuht
Kilvar Kessler on minu hinnangul väga hea valik Eesti finantssüsteemi esijärelevalvajaks. Oluline on märkida, et uus juht võtab kohe oluliste teemade juhtimise üle, kuna on n-ö kasvanud organisatsiooni seest. Eesti pangandusele ja finantsinspektsioonile on 2014. aastal suur väljakutse teha pangaliidu raames kolme olulise panga varade riskide analüüs. Tegemist on mahuka ja ajakriitilise protsessiga.
Finantsinspektsiooni uus juht omab parimat juriidilist teadmist Eesti finantssüsteemi järelevalve vaates ning lähimineviku turu kuritarvitamise juhtumid viitavad julgusele võtta vastu otsuseid ja vastutada.

 • Inspektsioon on senigi hästi toiminud

Pärtel Tomberg, Isepankur ASi tegevjuht
Kilvar Kessler on kahtlemata võimekas juht ning sobib finantsinspektsiooni etteotsa hästi. Finantsinspektsioon on aastaid olnud hästi juhitud organisatsioon, mis vaatamata oma keerukale tegutsemisvaldkonnale on minu arvates suutnud mitmest raskest probleemist hästi välja tulla ning säilitanud avalikkuse silmis pigem positiivse kuvandi.
Finantsinspektsiooni puudutavate muudatuste kohta on seoses uue juhi vahetusega raske prognoose teha, sest minu arvates suures pildis midagi korrast ära ei ole.

 • Vaatame tulevikku optimistlikult

Andres Piirsalu, Eesti Liikluskindlustuse Fond / Eesti Kindlustusseltside Liit juhatuse liige
Oleme eelmise finantsinspektsiooni juhatusega üritanud leida lahendusi mitmele kindlustussektorile muret tekitavale probleemile ja praegu ei ole küll ühtki põhjust, miks me uue juhatusega seda enam teha ei saaks.
Seega – tulevikku vaatame selle muudatuse valguses optimistlikult.

 • Põhimõtte- ja järjekindel mees

Katrin Talihärm, pangaliidu juht
Kilvar Kessler on pikaajalise finantsinspektsiooni juhatuse liikmena tõestanud end põhimõtte- ja järjekindla juhina, kes on tulemusele ja efektiivsusele orienteeritud. Pangaliit väärtustab kõrgelt finantsinspektsiooni avatud ja konstruktiivset koostööd kohalike turuosalistega ja loodame selle jätkumist ka uuenenud juhtkonnaga. Seoses järelevalvekeskkonna muutumisega on uuele juhile kindlasti suureks väljakutseks ka järelevalve kuluefektiivsuse säilitamine.

 • Kokkupuuteid on vähe olnud

Jaano Vink, Nordeconi juhatuse esimees
Nordeconil on finantsinspektsiooniga olnud kokkupuuteid väga vähe ning need on jäänud inspektsiooni poolt mõned aastad tagasi tehtud rutiinsete infopäringute raamesse. Tuginedes hiljuti loetud artiklitele ja intervjuudele ei saa öelda, et inspektsioon tegeleb väheoluliste asjadega. Samuti on hiljuti (tagantjärele) leidnud tunnustamist finantsinspektsiooni roll möödunud finantskriisi algusaastatel, mis peaks inspektsiooni muidugi neutraalset kuvandit kinnistama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  15. January 2014, 20:47
  Otsi:

  Ava täpsem otsing